Բարսելոնում ցուցարարները պահանջել են Կատալոնիայի անկախության հարցով հանրաքվե անցկացնել
Բարսելոնում տասնյակ հազարավոր մարդիկ պահանջել են Կատալոնիայի անկախության հարցով հանրաքվե անցկացնել։ Ինչպես փոխանցում է Deutsche Welle-ն, զանգվածային ակցիային մասնակցել է 30-47 հազար մարդ:
Ցուցարարների առջև մասնավորապես ելույթ է ունեցել մյունխենյան «Բավարիայի» նախկին մարզիչ Պեպ Գվարդիոլան։ Նրա խոսքով՝ հանրաքվեն կկայանա, եթե նույնիսկ Մադրիդը դա չի ցանկանում։
Հունիսի 9-ին Կատալոնիայի գործադիր իշխանության ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնտը հայտարարել էր, որ անկախության հանրաքվեն տեղի կունենա հոկտեմբերի 1-ին։ Մադրիդը դեմ է հանդես գալիս հանրաքվեի անցկացման, սակայն դեռևս չի հայտնել ինչպես է պատրաստվում հակազդել այդ քվեարկությանը:

В Барселоне прошла массовая акция за независимость Каталонии
В Барселоне десятки тысяч человек потребовали провести референдум о независимости Каталонии. По данным главы региона Карлеса Пучдемона массовой акции участвовали 47 тысяч человек. Мэрия Барселоны сообщила о 30 тысячах участников, передает Deutsche Welle.
Перед демонстрантами выступил, в частности, бывший тренер мюнхенской "Баварии" Пеп Гвардиола. В своей речи, произнесенном на каталанском, испанском и английском языках, знаменитый футболист заявил о том, что "нет другого пути". По его словам, референдум состоится, даже если Мадрид этого не хочет.
В пятницу, 9 июня, Пучдемон сообщил о проведении референдума о независимости Каталонии 1 октября. Правительство Мариано Рахоя выступает против проведения референдума. Мадрид еще не сообщил, как он намерен предотвратить это голосование.