ԱՄՆ-ն կունենա՞ 51-րդ նահանգ
Այս շաբաթ Պուերտո Ռիկոյում տեղի ունեցավ իրավական ուժ չունեցող հանրաքվե: Հանրաքվեի քվեաթերթիկը պարունակում էր ընտրության երեք տարբերակ` 1. դառնալ ԱՄՆ նահանգ, 2.ձեռք բերել անկախություն/ազատ ասոցիացիայի կարգավիճակ, 3.պահպանել ներկայիս կարգավիճակը: Քվեարկողների 97.18% կողմ է արտահայտվել Պուերտո Ռիկոյի՝ ԱՄՆ նահանգ դառնալուն, 1.50% կողմ էր անկախություն/ազատ ասոցիացիայի կարգավիճակ ձեռք բերելուն, իսկ 1.32%` պահպանելու ներկայիս կարգավիճակը: Հանրաքվեից հետո տարբեր հարթակներում ակտիվորեն սկսվեց քննարկվել՝ արդյո՞ք հանրաքվեի արդյունքը կյանքի կկոչվի և Պուերտո Ռիկոն կդառնա ԱՄՆ 51-րդ նահանգ: Հարցին պատասխանելուց առաջ, հասկանանք, թե մինչ այս ի՞նչ կարգավիճակ է ունեցել Պուերտո Ռիկոն:
Պուերտո Ռիկոն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների վերահսկողության տակ է անցել 1898 թվականի Իսպանա-ամերիկյան պատերազմից հետո: Սակայն միայն 1952 թվականին է դաշնային օրենքով հաստատվել՝ որպես Պուերտո Ռիկոյի ազատ միավորված պետություն կամ Պուերտո Ռիկոյի համագործակցություն (անգլերեն՝  Commonwealth of Puerto Rico): Ի՞նչ է սա ենթադրում:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ին պատկանող, բայց  ԱՄՆ մաս չհանդիսացող (unincorporated territories)  հինգ միավոր կա` Գուամ, Հյուսիսային Մարիանա կղզիներ, ԱՄՆ Վիրջինյան կղզներ, Ամերիկյան Սամոա և Պուերտո Ռիկո: Պուերտո Ռիկոն ունի իր սահմանադրությունն, օրենսդիր, գործադիր ու դատական իշխանությունները: Պուերտո Ռիկոյի բնակիչներն  ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պատալում ներկայացված են  ռեզիդենտ հանձնակատարի (Resident Commissioner) կողմից, ով սակայն չունի ընտրելու իրավունք: Պուերտո Ռիկոյի բնակիչները համարվում է ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ (նրանք ունեն նաև Պուերտո Ռիկոյի քաղաքացիություն), սակայն  մասնակցում են ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների միայն առաջին փուլին՝ փրայմերիզին, բայց ոչ երկրորդ՝ վերջնական փուլին:  Դաշնային եկամտային հարկ վճարում են միայն ԱՄՆ տարածքում կատարած աշխատանքի համար: Վճարում են Սոցիալական անվտանգության համար նախատեսվող վճարները և օգտվում են միայն դաշնային կառավարության կողմից տրամադրվող առողջապահական ապահովագրությանն առնչվող ծրագրերից:
Պետք է նշել, որ առաջին անգամ չէ, որ Պուերտո Ռիկոյում անցկացվում է հանրաքվե ԱՄՆ նահանգ դառնալու հարցի հետ կապված: Հանրաքվեներ են անցկացվել նաև 1967, 1991, 1993, 1998 և 2012 թվականներին: Միայն 2012 թվականին էր, որ հանրաքվեին մասնակցողների մեծ մասը (61.11%) քվեարկեց Պուերտո Ռիկոյի՝ ԱՄՆ նահանգ դառնալու օգտին: Պետք է փաստել, որ այս շաբաթ տեղի ունեցած հանրաքվեին մասնակցել է բնակչության՝ ընտրելու իրավունք ունեցողների միայն 23 %-ը: Համեմատության համար պետք է փաստենք, որ 2012 թվականի հանրաքվեին մասնակցել է քվեարկելու իրավունք ունեցողների 77.5%-ը:  Սակայն, 2012 թվականի հանրաքվեի արդյունքներն այդպես էլ չդիտարկվեցին ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից, մի շարք պատճառներով, այդ թվում գլխավորապես նրա, որ քվեաթերթիկների մեծ մասը դատարկ էին թողնվել հանրաքվեի մասնակիցների կողմից:
Ինչպես փաստում են տարբեր վերլուծաբաններ, այս տարի հանրաքվեի անցկացման հիմնական դրդապատճառը եղել է Պուերտո Ռիկոյում առկա տնտեսական խնդիրները: Պուերտո Ռիկոյի իշխանությունն, ով իրեն մայիսին համարեց սնանկ, ունի կուտակած մեծ պարտք (70 միլարդ դոլար): ԱՄՆ նահանգ դառնալու կողմնակիցները պնդում են, որ նման ելքը դրական ազդեցություն կունենա Պուերտո Ռիկոյի տնտեսական վիճակի վրա:
Իսկ ի՞նչ զարգացումներ կարելի է ակնկալել: Քանի որ ԱՄՆ սահմանադրության 4-րդ հոդվածի 3 մասով նախատեսվում է, որ ԱՄՆ-ին նոր նահանգ կարող է միանալ միայն ԱՄՆ Կոնգրեսի հավանության դեպքում,  Պուերտո Ռիկոն կարող է դառնալ ԱՄՆ 51-րդ նահանգ, եթե դրան կողմնակից լինեն ԱՄՆ կոնգրեսականների մեծամասնությունը:
Քանի որ վերջին հանրաքվեին մասնակցած բնակչության տոկոսը ցածր է եղել, ակնկալվում է  հոկտեմբերին անցկացնել ևս մեկ հանրաքվե, և եթե այդ ժամանակ մասնակցության տոկոսը ավելի բարձր լինի, Պուերտո Ռիկոյի իշխանությունների փաստարկներն ԱՄՆ կոնգրեսի համար միգուցե ավելի համոզիչ թվան:
Սրա հետ մեկտեղ պետք է փաստել, որ դժվար թե ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմը  և կոնգրեսում մեծամասնություն կազմող հանրապետականներն, ովքեր մինչ այս դրսևորել են գլխավորապես հստակ տնտեսական հաշվարկների վրա հիմնված քաղաքականություն, ցանկանան Պուերտո Ռիկոյին ընդունել որպես ԱՄՆ 51-րդ նահանգ, քանի որ տնտեսապես վատ վիճակում գտնվող Պուերտո Ռիկոն  ենթադրում է նոր ֆինանսական բեռ և պարտավորություններ  ԱՄՆ դաշնային կառավարության համար:

Will Puerto Rico Become the US 51st State?
A non-binding referendum was held last week in Puerto Rico. In the referendum the voters had three choices: becoming a state of the United States, gaining independence/free association, or maintaining the current territorial status. 97.18% of the voters were for Puerto Rico’s becoming a US state, 1.50% for independence/free association, and 1.32% for maintaining the current territorial status. After the referendum active discussions started whether Puerto Rico would become the US 51st state. Before turning to this question, let us elaborate more on the current status of Puerto Rico.
Puerto Rico came under the control of the United States after Mexican-American War in 1898. However, only in 1952, it was called as Commonwealth of Puerto Rico by the federal law. What does it mean?
It should be noted that there are five, the so-called unincorporated territories - areas controlled by the United States but not parts of it. Those five territories are Puerto Rico, Guam, Northern Mariana islands, U.S. Virgin Islands and American Samoa. Puerto Rico has its constitution, executive, judicial and legislative branches of government. The residents of Puerto Rico are represented in the House of Representatives of the US Congress by the Resident Commissioner, who has no right to vote. Residents of Puerto Rico are considered US citizens (they also have the citizenship of Puerto Rico). However, they take part only at the first stage of the US presidential elections, primaries. They pay for federal income tax on work done within the United States. They pay into Social Security and have access to only Medicare and Medicaid.
It should be noted that it is not the first time that such a referendum is  held in Puerto Rico. The referendums were held in 1967, 1991, 1993, 1998 and 2012. However, it was only in 2012, that the majority of the voters (61.11%) were for Puerto Rico becoming a US state. During this year's referendum, only 23 % of the eligible voters participated. To compare this with the results of 2012, then 77.5% of the eligible voters participated. However, the results of the 2012 referendum were not considered by the US Congress for a number of reasons, among them mainly for the fact that most of the ballots were left blank by the voters.
As various analysts note, the main reason for conducting a referendum in Puerto Rico this year was economic problems. The government of Puerto Rico declared about its bankruptcy in May of this year. It has got a debt in the amount of 70 billion dollars. The ones, who are for Puerto Rico becoming a US state, insist that it will have a positive impact on Puerto Rico's economic situation.
What developments should we expect? As the 3rd section of the 4th Article of the US Constitution states, a state can join the US in case of the approval from the Congress. Puerto Rico can become the 51st state of the US, if only it has the approval of the majority of the congressmen.
As the turnout was low, it is expected to conduct another referendum in October. If the turnout is higher then, the government of Puerto Rico will have stronger arguments for the US Congress.
At the same time one should note that it is less likely that the team of the US current President Donald Trump and the Republicans (representatives of the party, who form majority in the US  Congress), who have conducted a policy based on pure economic calculations so far, will accept Puerto Rico as another US state, as long as it assumes new financial burden and responsibilities for the US federal government.