Աֆղան Մուխթարլըն՝ Ադրբեջանի նոր «գլխացավանքը»
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների թեման կրկին հայտնվել է միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Նախօրեին Եվրախորհրդարանն ընդունել է բանաձև, որով կոչ է արվում Ադրբեջանին ազատ արձակել հետաքննող լրագրող Աֆղան Մուխթարլըն ու դադարեցնել նրա դեմ հետապնդումները. պատգամավորները Մուխթարլըի դեմ մեղադրանքները անվանել են կեղծ:
Եվրախորհրդարանի անդամներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է դադարեցնեն լրագրողների ու մարդու իրավունքների պաշտպանների քրեական հետապնդումն ու ազատազրկումը, ինչպես նաև անմիջապես ազատ արձակեն բոլոր քաղբանտարկյալներին:
Բացի այդ, եվրախորհրդարանականները կոչ է արել նաև Վրաստանի իշխանություններին մանրամասն հետաքննություն իրականացնել Մուխթարլըի առևանգման գործով և հստակեցնել կատարվածում վրացական գործակալների ներգրավվածության հարցը:
Նշենք, որ բանաձևի կապակցությամբ Բաքվի արձագանքն իրեն երկար սպասեցնել չտվեց: Ադրբեջանական ԱԳՆ-ն երկրում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ մյուս բանաձևերի նման այս մեկը ևս որակեց որպես կողմնակալ և մտացածին: Ադրբեջանի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Զայֆետ Ասկերովն իր հերթին նշել է, որ Եվրախորհրդարանի բանաձև կարող է բացասաբար ազդել երկկողմ հարաբերությունների վրա: Ակնհայտ է, որ Բաքուն Մուխտարըլի գործը պատրաստվում է ավարտին հասցնել. վերջին տարիներին Ադրբեջանում շարունակվող բռնաճնշումների արդյունքում այժմ երկրում անկախ լրագրողական ձայները լռեցված են («Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2017 թվականի զեկույցում խոսքի ազատության ցուցանիշով Ադրբեջանը 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 162-րդ հորիզոնականը): Սակայն, Ալիևի քննադատությունը շարունակվում է արտերկրում գործող ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից: Մուխտարըլի միջոցով Բաքուն փորձում է ադրբեջանական այդ լրատվամիջոցներին հասկացնել, որ իր արտերկրում գտնվելով իրենք այդքան էլ անհասանելի չէն ալիևյան բռնապետական ձեռքի համար:
Աֆղան Մուխթարլըն հայտնի է որպես ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականության քննադատ: 2015 թվականից նա ստիպված է եղել բնակություն հաստատել Թբիլիսիում՝ խուսափելով ադրբեջանական իշխանությունների հետապնդումներից: Մայիսի վերջին նա անհետացել էր, ինչի կապակցությամբ ընտանիքը դիմել էր ոստիկանություն: Ավելի ուշ նա հայտնվել էր Բաքվում և ձերբակալվել: Նա հայտարարել է, որ Թբիլիսիի կենտրոնից իրեն առևանգել են քաղաքացիական հագուստով անհայտ անձինք, ովքեր խոսում էին վրացերեն: Նրան նստեցրել են մեքենա և դուրս բերել Վրաստանից, ապա դաժան ծեծի են ենթարկել, կապել աչքերը և տեղափոխել մեկ այլ մեքենա, իսկ ադրբեջանական սահմանին կրկին տեղափոխել են երրորդ մեքենա, որում արդեն խոսել են ադրբեջաներեն: Մեքենայում նրա գրպանում խոշոր չափի գումար են դրել, և այժմ Ադրբեջանի իշխանությունները նրան մեղադրում են գումարի ապօրինի տեղափոխման և սահմանը հատելու մեջ:

Afghan Mukhtarli: Baku's New "Headache"
The topic of human rights in Azerbaijan again appeared in the center of international attention. The European Parliament calls upon Azerbaijani authorities to immediately release and drop all charges against Afgan Mukhtarli, an investigative journalist exiled in Georgia, from where he was abducted on May 29 and brought to Azerbaijan. He now faces prosecution and possibly a prison sentence of several years "following bogus charges", MEPs said, the official website of the European Parliament reports.
Azerbaijani authorities should end the selective criminal prosecution and imprisonment of journalists and human rights defenders, immediately release all political prisoners, and ensure compliance with fair trial norms, MEPs stress in a resolution adopted on Thursday.
Parliament also urged the Georgian authorities to conduct a thorough investigation of Mukhtarli’s disappearance and to clarify "beyond any doubt all suspicion regarding the involvement of Georgian state agents".
It should be noted that Baku's response to this resolution did not come late. Azerbaijani Foreign Ministry, described this resolution, like other resolutions on the violations of human rights in Azerbaijan, as biased and fabricated. Zayfet Askerov, the first Vice-Speaker of the Azerbaijani Parliament in his turn noted that the European Parliament's resolution might have a negative impact on bilateral relations.
It is obvious that Baku is going to complete the case of Mukhtarli. As a result of the continuing repression in Azerbaijan voices of independent journalism has been silenced in the recent years (according to the report of "Reporters without Borders" 2017 on press freedom index, Azerbaijan ranks 162th among 180 countries). However, the criticism of the Azerbaijani authorities continues by media operating abroad. With the case of Mukhtarli Baku is trying to make Azerbaijani media operating abroad understand that they are not so unavailable for Aliyev's authoritarian regime.