Հյուսիսային Կորեայում 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված ամերիկացի ուսանողը մահացել է
ԱՄՆ-ում մահացել է 23-ամյա ամերիկացի ուսանող Օտտո Ուորմբիրը, ով Հյուսիսային Կորեայի բանտում անցկացրել էր 15 ամիս։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն՝ Ուորմբիրի ընտանիքին հղումով։
Ուսանողին ԱՄՆ էին տեղափոխել կոմայի վիճակում հունիսի 13-ին և տեղավորել Օհայո նահանգի Ցինցինատի քաղաքի հիվանդանոցում։
Ուորմբիրը Հյուսիսային Կորեա էր մեկնել 2015 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Պեկինից՝ զբոսաշրջային խմբի կազմում։ Ուղևորության ավարտին նա ձերբակալվել էր՝ հյուրանոցից քարոզչական ցուցանակ գողանալու փորձի համար։ Բեմադրված մամլո ասուլիսի ժամանակ նա ասել էր, որ «գործել է ԱՄՆ իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ՝ վնաս հասցնելու հյուսիսկորեացի ժողովրդի աշխատանքային էթիկային»։
Մարտին Փխենյանի դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել պետական հանցագործության մեջ և դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման։
15 ամիս բանտարկության մեջ անցկացնելով՝ նա վերադարձել էր ԱՄՆ կոմայի վիճակում։ Ինչպես հայտարարել են հյուսիսկորեական իշխանությունները, իրենք բանտարկյալին ազատ են արձակել մարդասիրական նկատառումներով։

Студент, осужденный на 15 лет в Северной Корее, умер через неделю после возвращения в США
23-летний американский студент Отто Уормбир, проведший 15 месяцев в тюремном заключении в Северной Корее, умер в США. Об этом, как передает BBC, говорится в заявлении семьи Уормбира.
Уормбира доставили в США в состоянии комы 13 июня и положили в больницу города Цинциннати в штате Огайо.
Уормбир приехал в КНДР 25 декабря 2015 года из Пекина в составе туристической группы. Под конец поездки он был арестован. Уормбир рассказал на камеру, что арестован за попытку украсть из гостиницы агитационный плакат - он якобы был ему нужен "в качестве трофея" для американской церкви.
На пресс-конференции, которая имела признаки постановочной, арестованнный поведал, что действовал с "молчаливого одобрения властей США", чтобы нанести урон трудовой этике и мотивации корейского народа.
В марте суд Пхеньяна признал Уормбира виновным в совершении государственного преступления и приговорил к 15 годам тюремного заключения.
Проведя 15 месяцев в заключении в Северной Корее, Уормбир вернулся в США в состоянии комы. Как заявили северокорейские власти, они освободили заключенного "из гуманных соображений".