Հայաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, ԱՄՆ-ի զինծառայողները Վրաստանում լեռնային պատրաստություն են անցնում
Վրաստանում գնդապետ Բեսիք Քութատելաձեի անվան դպրոցում մեկնարկել է Հայաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, ԱՄՆ-ի, Լիտվայի և Լեհաստանի զինծառայողների լեռնային պատրաստության դասընթացը: Այս մասին հայտնում են Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է  «Գրուզիա Online»-ը։
Ամառային դասընթացին ներգրավված է 25 զինծառայող, այդ թվում՝ Վրաստանից։ Բազային դասընթացը կավարտվի հուլիսի 7-ին։
Երեք շաբաթում զինծառայողները կտիրապետեն բազում լեռնային հմտությունների. նրանք կկարողանան լեռնային տեղանքում օգտագործել տեխնիկական տվյալները, կողմնորոշվել տեղանքում, քարտեզին գծել երթուղին, կողմնացույցի, քարտեզի  օգնությամբ տեղաշարժվել լեռնային տեղանքում և այլն։
Նրանք նաև կսովորեն առաջին բժշկական օգնություն ցուցաբերել, տարհանում կազմակերպել, արհեստական ու բնական լեռներ բարձրանալ։

Военные Армении, Украины и Беларуси проходят горную подготовку в Грузии
В школе горной подготовки Сачхере (регион Имерети) имени полковника Бесика Кутателадзе стартовал трехнедельный курс, в котором принимают участие военнослужащие из Армении, Украины, Беларуси, США, Литвы и Польши. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Грузии, передает Грузия Online.
Всего в летнем курсе принимают участие 25 военнослужащих, в том числе и из Грузии. Базисный курс завершится 7 июля.
За три недели военные овладеют множествами горных навык – правилами пользования горным снаряжением и техническими данными, ориентацией на местности, планировании маршрута на карте, передвижение по горному рельефу с помощью компаса и карты и прочее.
Военных также обучат оказанию первой медпомощи, организации эвакуации, взбираться на искусственную и естественную горы.
После завершения курса военным из семи стран придется сдать экзамены, подразумевающие передвижение по фиксированной веревке, карабканье по скале, спуск по стене, передвижение на 12 километров.