Սաուդյան Արաբիայի թագավորը փոխել է գահաժառանգ արքայազնին
Սաուդյան թագավոր Սալմանը փոխել է գահաժառանգ արքայազնին. Մուհամմադ բեն Նաիֆի փոխարեն գահաժառանգ կլինի թագավորի 31-ամյա որդի Մուհամմադ բեն Սալմանը, հայտնում է Al-Arabia հեռուստաալիքը:
Բացի այդ, Մուհամմադ բեն Նաիֆը զրկվել է ՆԳ նախարարի պաշտոնից, որը փոխանցվել է արքայազն Աբդուլ-Ազիզ բեն Սաուդ բեն Նաիֆին։ Մուհամմադ բեն Սալմանին գահաժառանգ արքայազն է ընտրել երդմնակալության խորհրդի 43 անդամներից 31-ը։
Մուհամմադ բեն Նաիֆը դարձել էր գահաժառանգ արքայազն 2015 թվականի գարնանը, երբ Սալմանը զբաղեցրել էր թագավորական գահը։ Այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար Մուհամմադ բեն Սալմանը ստացել էր թագաժառանագ արքայազնի տեղակալի տիտղոսը:

Король Саудовской Аравии сменил наследника престола
Саудовский король Сальман сменил наследного принца, вместо Мухаммеда бен Наифа им будет 31-летний сын короля Мухаммед бен Сальман, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Al-Arabia.
Кроме того, Мухаммед бен Наиф лишился поста главы МВД, который передан принцу Абдул-Азизу бен Сауду бен Наифу.
Отмечается, что наследным принцем Мухаммеда бен Сальмана избрали 31 из 43 членов совета присяги.
Мухаммед бен Наиф стал наследным принцем весной 2015 года, когда Сальман занял королевский трон. Тогда же королевский сын, министр обороны Мухаммед бен Сальман, получил титул заместителя наследного принца.