Հրապարակվել են մարշալ Բաղրամյանի գաղտնազերծված հուշերը
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է ՌԴ ՊՆ կենտրոնական արխիվի գաղտնազերծած ֆոնդերում պահված և Հայրենական մեծ պատերազմի առաջին օրերը ներկայացնող բացառիկ փաստաթղթեր: Այդ մասին փոխանցում է  Sputnik Արմենիա-ն՝ հղում կատարելով գերատեսչության մամուլի ծառայությանը։
Նախկինում երբեք չհրապարակված փաստաթղթերն ընդհանուր առմամբ ավելի քան 100 էջ են, որոնցում ներկայացված են զորահրամանատարների, այդ թվում`  Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի գաղտնազերծած հուշերը։
Փաստաթղթերում տեղեկություններ կան «1941 թվականի պետական սահմանի պաշտպանության ծրագրով» Մերձբալթյան, Կիևյան և Բելառուսական հատուկ ռազմական օկրուգների զորքերի ամրակայման ընթացքի մասին, դրանք տվյալներ են պարունակում պատերազմի սկզբին պետական սահմանային պաշտպանական գծի պատրաստվածության աստիճանի մասին։

Минобороны России рассекретило воспоминания маршала Баграмяна
Министерство обороны России рассекретило уникальные документы из фондов Центрального архива о событиях в первые дни Великой Отечественной войны, включая воспоминания маршала Советского Союза Ивана Баграмяна, сообщается на сайте ведомства, передает Sputnik Армения
Все документы ранее никогда не публиковались.
"Всего цикл содержит более 100 страниц рассекреченных воспоминаний советских военачальников, среди которых Маршал Советского Союза Иван Баграмян, который в июне 1941 года встретил войну в должности начальника оперативного отдела штаба Киевского особого военного округа (Юго-Западного фронта)", - говорится в сообщении.