ՀՀ ԱԳՆ-ն ապացույցներ է ներկայացրել ԵԱՀԿ-ին Ադրբեջանում գերեվարված Կարապետյանի` քաղաքացիական անձ լինելու մասին
Պաշտոնական Երևանը պնդում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ձեռքում հայտնված 43-ամյա Զավեն Կարապետյանը քաղաքացիական անձ է և զինված ուժերի հետ կապ չունի։
Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանն «Ազատության»-ը փոխանցեց, որ պաշտոնապես դիմել են ԵԱՀԿ-ին և ապացույցներ ներկայացրել Կարապետյանի` քաղաքացիական անձ լինելու մասին։
«Այսօր մենք հարցը բարձրացրել ենք ԵԱՀԿ-ում, ասվել է, որ նման քաղաքացի է հայտնվել ադրբեջանցիների ձեռքում և հայտնի չէ, թե ինչ ճանապարհով է հայտնվել։ Ակնհայտ խնդիրների առկայությամբ նրան հագցրել են զինվորական բաճկոն, որը չի օգտագործվում հայկական զինված ուժերում, փորձել են ներկայացնել որպես դիվերսանտ», - ասաց Բալայանը:
Տիգրան Բալայանը ընդգծեց, որ «առաջին հերթին՝ դա բոլոր հնարավոր միջազգային հումանիտար պարտավորությունների խախտում է, որով չի թույլատրվում պարզապես գերի ընկած կամ նման կարգավիճակում հայտնված մարդկանց, իրենց կամքից հակառակ, ցուցադրելը, իսկ այն, որ դա արվել է հստակ կամքին հակառակ, որևիցե մեկի մոտ կասկած չի հարուցում»։
Հուլիսի 21-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութ հրապարակեց՝ պնդելով, որ հայ դիվերսանտ են գերեվարել։ Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, որ տեսանյութում հայերենով հարցերին պատասխանող անձը 1974 թվականին ծնված Զավեր Կարապետյանն է։

Балаян: в ОБСЕ представлены доказательства того, что плененный Азербайджаном Карапетян - гражданское лицо
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сообщил армянской службе "Радио Свобода", что в ОБСЕ официально представлены доказательства того, что плененный азербайджанской стороной Завен Карапетян является гражданским лицом, передает Новости-Армения.
"Сегодня мы подняли этот вопрос в ОБСЕ, заявив, что такой гражданин оказался в руках у азербайджанцев, и неизвестно, как именно. При наличии очевидных проблем на него надели военную форму, которая не используется в армянских вооруженных силах, и попытались представить диверсантом", - отметил Балаян.
"В первую очередь, это является нарушением всех возможных международных гуманитарных обязательств, которыми не допускается демонстрация лиц, попавших в плен или оказавшихся в подобном статусе, против их воли. А то, что это было сделано против воли, ни у кого не вызывает сомнений", - подчеркнул пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства.
Азербайджанские СМИ распростирали информацию о пленении армянина по имени Завен Карапетян. Полиция Армении по итогам проверок сообщила, что распространенные личные данные совпадают с данными Завена Карапетяна, рожденного 16-го ноября 1974 года и состоящего на учете в доме престарелых, расположенном в Ванадзоре.