Գերմանիայի հետախուզությունը տարիներ շարունակ լրտեսել է ԱՄՆ պետական կառույցներին
Գերմանիայի դաշնային հետախուզական ծառայությունը 8 տարի շարունակ լրտեսել է ամերիկյան պետական հաստատություններին։ Այս մասին հայտնում է Der Spiegel-ը՝ հետախուզական ծառայության փաստաթղթերին հղումով։
Պարբերականը նշում է, որ 1998-2006 թվականներին Գերմանիայի հատուկ ծառայությունները լրտեսել են Սպիտակ տանը, Lockheed Martin ընկերությանը, Human Rights Watch, NASA կազմակերպություններին, ինչպես նաև այնպիսի ռազմական կառույցների, ինչպիսիք են Ծովահետևակային կորպուսը և ԱՄՆ ՊՆ հետախուզական վարչությունը։
Գերմանիայի դաշնային հետախուզական ծառայությունը լրտեսել է նաև Վաշինգտոնում գտնվող օտարերկրյա դիվանագիտական հաստատություններին և միջազգային կազմակերպություններին։

Germany Spied on USA for Several Years
German intelligence systematically spied on the White House and US government departments over a number of years, it has been claimed.
According to The Telegraph, Germany’s BND intelligence service carried out electronic surveillance on the US government over a period of eight years from 1998 to 2006.
Targets included telephones, faxes and computers in the White House, the State Department and the US Treasury Department.
They also included the US military, private defence contractors such as Lockheed Martin, and the Nasa space agency.