Հունիսի 18-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 400 անգամ՝ սահմանի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու հաստոցավոր հակատանկային 7 ավտոմատ նռնականետեր:
Բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, հունիսի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները հակամարտ զորքերի շփման գծում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումները, շնորհիվ իրենց մարտավարամասնագիտական բարձր պատրաստվածության և դիրքային համակարգերի տեխնիկական պատշաճ կահավորվածության, ժամանակին հավաստանշել են դիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և, հակառակորդին պատճառելով առնվազն 4 զոհ, հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Նահանջող հակառակորդը հայկական առաջնագծի մերձակա հատվածում թողել է հատուկ գրոհայինների անձնական պարագաներ:
Ներթափանցման փորձը կանխելու ժամանակ ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

По оперативным данным, в период с 18 по 24 июня на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 400 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
На различных участках границы противник применил также 60-мм и 82-мм минометы и 7 станковых противотанковых гранатометов.
Кроме того, в ночь на 22 июня азербайджанские спецназовцы на арцахско-азербайджанской границе предприняли попытку диверсионного проникновения. Несущие боевое дежурство подразделения Армии обороны, благодаря высокому уровню боевой подготовки, надлежащей оснащенности позиций  техническими средствами, своевременно обнаружили продвижение диверсионной группы и пресекли попытку проникновения. Противник, понеся потери по меньшей мере 4 убитыми, был отброшен на исходные позиции. Отступающий противник оставила в прилегающей к армянским позициям зоне личные вещи спецназовцев.
В ходе пресечения попытки проникновения Армия обороны потерь не понесла.
Передовые подразделения Армии обороны сохраняют полноценный контроль над ситуацией на передовой  и продолжают надежно защищать боевые позиции.