«Արցախի ձայներ» երգչախմբի համերգները Գերմանիայի քաղաքներում
Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության հրավերով և գերմանահայոց համայնքային կառույցների աջակցությամբ Գերմանիայի Քիլ, Քյոլն և Համբուրգ քաղաքներում համերգային ծրագրով հանդես եկավ «Արցախի ձայներ» երգչախումբը` գեղարվեստական ղեկավար Լիրա Քոչարյանի գլխավորությամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Քիլում բացման խոսքով հանդես եկավ ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը, Քյոլնում` Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, առաջնորդական փոխանորդ Սերովբե վարդապետ Իսախանյանը, ԳԴՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը, Քյոլնի հայ համայնքի ղեկավար Մինու Նիկպայը:
Ներկաներին ուղղած իր խոսքում դեսպան Սմբատյանը, մասնավորապես, նշեց, որ այս համերգային ծրագիրը մեկ այլ կարևոր միջոց է հայկական հարուստ պատմական ժառանգությունը երաժշտության լեզվով ներկայացնելու, Արցախի շունչն ու ոգին լայն հասարակայնությանը փոխանցելու համար:
«Արցախի ձայներ» երգչախումբն իր բազմաժանր կատարողական արվեստով (ազգային, ժողովրդական, արտասահմանյան) արժանացավ գերմանահայութան և գերմանացի հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը և բարձր գնահատականին:

Концерты музыкального коллектива "Голоса Арцаха" в городах Германии
По приглашению посольства РА в Германии и при поддержке общественных организаций армянской общины, музыкальный коллектив "Голоса Арцаха" выступил с концертами в немецких городах Килл, Кельн и Гамбург под руководством худрука Лиры Кочарян, передает МИД РА.
В городе Килл с приветственной речью выступил постоянный представитель РА в Совете Европы, посол Паруйр Оганнисян, в Кельне – посол Армении в Германии Ашот Смбатян, постоянный представитель Арцаха в Германии Арутюн Григорян, а также глава армянской общины в Кельне Мину Никпай.
В своей речи посол Смбатян отметил, что данный концерт – еще один способ, чтобы представить богатое армянское наследство языком музыки и передать дух Арцаха.
Музыкальный коллектив "Голоса Арцаха" удостоился теплого приема немецких армян, а также присутствующих в концертных залах немецких зрителей.