ԱՄՆ վարկանիշն աշխարհում ընկել է. հետազոտություն
Աշխարհի պետությունների կարծիքը Միացյալ Նահանգների վերաբերյալ փոխվել է դեպի վատն այն պահից, երբ երկրի նախագահ է ընտրվել Դոնալդ Թրամփը: Աշխարհի 37 երկրում անցկացրած հետազոտության արդյունքում նման եզրակացության են հանգել Pew Research Center հետազոտական կենտրոնի մասնագետները:
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգների վարկանիշը տուժել է Եվրոպայի, Ասիայի բոլոր երկրներում և աշխարհի մյուս ծայրերում՝ բացառությամբ միայն Ռուսաստանի ու Իսրայելի:
Հետազոտության տվյալներով՝ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի կառավարման վերջին տարիներին հարցման մասնակիցների միջինը 64 տոկոսը դրական կարծիք ուներ ԱՄՆ-ի մասին, մինչդեռ Թրամփի կառավարման 5 ամսվա ընթացքում այդ ցուցանիշը կրճատվել է՝ հասնելով 49 տոկոսի:

Исследование: рейтинг США упал по всему миру
Взгляд стран мира на США изменился в худшую сторону с того момента, как президентом страны стал Дональд Трамп. К такому выводу пришли специалисты центра Pew Research Center по итогам исследования в 37 странах, передает gazeta.ru.
Выяснилось, что имидж США пострадал практически во всех странах Европы, Азии и других частях света за исключением двух государств: России и Израиля.
По данным исследователей, в последние годы правления бывшего президента Барака Обамы позитивный образ США складывался в среднем у 64% респондентов из разных стран, тогда как после пяти месяцев правления Трампа этот процент снизился до 49.
В то же время уверенность в том, что президент США проводит правильную политику, при Обаме наблюдалась в среднем у 64% опрошенных, а при Трампе — у 22%.