Կիպրական խնդիր. բանակցությունների հիմնական թեման կղզում Թուրքիայի զինուժի ներկայությունն է
Շվեյցարական Կրան-Մոնտանա քաղաքում այսօր ՄԱԿ-ի հովանու ներքո մեկնարկել են Կիպրոսի հունական և թուրքական համայնքների միջև բանակցությունների հերթական փուլը, որի ընթացքում նախատեսվում է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի և Կիպրոսի թուրքական հատվածի առաջնորդ Մուստաֆա Ակընջիի հանդիպումը: Բանակցություններին մասնակցում են նաև Կիպրոսի անվտանգության երաշխավոր երկրների՝ Հունաստանի, Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները (Հունաստանը և Թուրքիան ԱԳ նախարարների մակարդակով): Ակնկալվում է, որ բանակցությունների այս փուլը կշարունակվի մինչև հուլիսի 7-ը:
Ընթացիկ բանակցությունների գլխավոր թեման անվտանգության հարցերն են: Մասնավորապես կողմերը չեն կարողանում համաձայնության գալ կղզում 1974 թվականից գտնվող թուրքական 35 հազարանոց զորախմբի գտնվելու հարցի շուրջ: Մեծ Բրիտանիան առաջարկում է Կիպրոսում իր ռազմաբազան փոխանցել միացյալ Կիպրոսի իշխանություններին, հանել թուրքական զորքերը կղզուց, իսկ որպես անվտանգության երաշխավոր կղզում տեղակայել ՄԱԿ-ի կամ ԵՄ-ի ուժերը: Բրիտանիան և Հունաստանը գտնվում են, որ երաշխավորների այս համակարգը արդեն հնացած է: Թուրքիան այս հարցում միանգամայն այլ կարծիք ունի. Անկարան ընդգծում է, որ իր համար այդ զորախումբը Կիպրոսում թուրքական սփյուռքի անվտանգության երաշխիքն է: Միևնույն ժամանակ Անկարայում լավ հասկանում են, որ կղզու վերամիավորումը բավականին շահավետ կլինի իրենց համար, ուստի բանակցություններում որոշակի առաջընթաց գրանցելու համար Անկարան չի բացառում, որ կարող է կրճատել իր զորքերը Կիպրոսում: Նշենք, որ հույն կիպրացիների համար կղզում թուրքական 35 հազարանոց զորաջոկատի առկայությունը թերևս ամենացավոտ հարցն, և այստեղ սկզբունքային զիջումներ վերլուծաբանները չեն ակնկալում նաև հույն-կիպրացիներից: Արդյունքում բանակցությունները սկսվում են կողմերի մոտ դիրքորոշումներում հատման կետերի գրեթե բացակայության պայմաններում: Փորձագետները բանակցությունների այս փուլի ավարտին որևէ փաստաթղթի ստորագրում չեն ակնկալում, չնայած ընդգծում են, որ սա կիպրական բանակցություններում հաջողության հասնելու լավագույն հնարավորությունն է, քանի որ այն նախաձեռնել են կիպրացիները, այլ ոչ թե միջազգային հանրությունը:
Նշենք, որ բացի անվտանգության խնդիրներից չլուծված են մնում նաև տարածքային հարցերը՝ թե ինչքան տարածք է մնում հունական և թուրքական Կիպրոսների դաշնային պետությունների վերահսկողության տակ, ինչպես նաև սեփականության իրավունքի հարցը:

Cyprus Talks: the Key Issue Is the Presence of 35,000 Turkish Troops in the Island
On June 28 in the Swiss city of Cron-Montana the next round of talks on the Cyprus issue started during which a meeting between Nicos Anastasiades, the President of the Republic of Cyprus, and Mustafa Akıncı, the Turkish Cypriot leader was held. Representatives of 3 Guarantor powers (Greece, Turkey, and Great Britain) are also participating in the talks (Greece and Turkey at the level of foreign ministers).
The key issue is how security will be overseen, when Cyprus is reunified as a federation. Particularly, the sides cannot agree on the issue of the presence of 35,000 Turkish troops in the island. The UK has offered to cede almost half of its sovereign base areas to a united Cyprus and, privately, has been pressuring Turkey to accept a solution where, in lieu of a troop presence, a multilateral force, run by either the EU or UN, is mobilised to act as guarantor, The Guardian reports.
In contrast to the UK and Greece, which want to abolosh the guarantor system, Turkey, which views the invasion of Cyprus as one of its most successful military operations, has been digging in its heels. At the same time Ankara understands that the reunion of the island will be profitable, so in order to make some progress in negotiations, Ankara does not exclude that it can reduce the number of its troops in Cyprus, but has called a full withdrawal ʺunrealisticʺ. It should be noted that for the Greek Cypriots the presence of 35 thousand Turkish troops in the island is the most painful issue, and analysts do not expect Greek Cypriots to make concessions here. As a result, negotiations begin with the lack of a common position. So experts do not expect any document to be signed as a result of these negotiations, but they stress that this is the best opportunity to succeed in the negotiations as the peace talks are initiated by Cypriots, not by the international community.
This round of negotiations in Switzerland will continue until July 7. Besides, the security issue still needs to be resolved.