Ներկայացվել են խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացման առաջարկներ
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման ձևին՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունն էլ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեջ: Հենց այս թեմային է նվիրված եղել այսօր «Սպուտնիկ-Արմենիա» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Միհրան Հակոբյանի և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ղեկավար Արամ Սաֆարյանի մամուլի ասուլիսը:
«Խորհրդարանական կառավարման մոդելում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքական խնդիրների մոդելավորման հարցում գործում է լիովին այլ փիլիսոփայություն: Այն պայմաններում, երբ մեծանում է խորհրդարանի դերակատարությունը, մեծանում է նաև խորհրդարանականների դերը դիվանագիտության ոլորտում»,- նշել է Միհրան Հակոբյանը: Նա ընդգծել է, որ այդ համատեքստում մեծանում է խորհրդարանական դիվանագիտության պոտենցիալն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերությունների ձևաչափերում:
Խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակության աճի համատեքստում Արամ Սաֆարյանն ընդգծել է, որ մեծանում է նաև որակյալ որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտությունը: «Որակյալ որոշումներ ունենալու համար ուղղակի անհրաժեշտ է, որպեսզի քաղաքական ուժերը՝ ինչպես իշխող, այնպես էլ ընդդիմադիր, ունենան մշակված, գիտականորեն հղկված, քաղաքացիական տեսակետից հիմնավորված դիրքորոշումներ, որոնք կկարողանան առաջ մղել միջազգային ասպարեզում»,- ասել է Արամ Սաֆարյանը:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով` Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մշակել է մի քանի առաջարկներ, որոնք կոչված են քաղաքացիական հասարակության աջակցությամբ բարձրացնել քաղաքական որոշումների որակը և նպաստել խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացմանը: Ինչպես նշել է Արամ Սաֆարայնը, այս առաջարկները ներկայացվում են լայն քննարկման, որպեսզի նպատակահարմարության դեպքում աշնանը սկսեն կիրառվել ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից:
Մասնավորապես առաջարկվում է.
-  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովին կից ձևավորել գիտափորձագիտական խորհուրդ, որը կարող է աջակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին և նպաստել բարձր որակ ունեցող որոշումների ընդունմանը: Նույնանման հանձնաժողով առաջարկվում է ձևավորել նաև ՌԴ-ում՝ ռուս փորձագետների ներգրավմամբ, և տարին երկու անգամ երկու կողմերի փորձագետների և պատգամավորների համատեղ նիստ գումարել Մոսկվայում և Երևանում:
-    օգտագործել նախորդ գումարման ԱԺ-ի կողմից կիրառված փորձը և անցկացնել ՀՀ ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ նույնանուն գործընկեր հանձնաժողովի համատեղ նիստեր՝ խթանելու համար երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները և նպաստ բերելու ներդրումների ներգրավմանը: Այս հարցում առաջարկը հիմնվում է Սերբիայի կողմից կիրառվող փորձի վրա: Սա դիտարկվում է, որպես Ռուսաստանից ներդրումների ներգրավման հնարավոր խթան:
-  ՌԴ-ում Գիտությունների ազգային ակադեմիայում գործող Եվրասիական ինտեգրման հարցերով Բյուրոյի օրինակով ՀՀ ԳԱԱ-ում ձևավորել Եվրասիական ինտեգրման հարցերի խորհուրդ, որը կոչված կլինի հավաքագրել և համակարգել եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթանցերին առնչվող գիտական հետազոտությունները, ակադեմիական շրջանակներում մշակվող առաջարկները և դրանք ծառայեցնել պետական քաղաքականության մշակմանը: Կարևորվում է այդ խորհրդի համագործակցությունը ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրներում գործող նման կառույցների հետ: Խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում Եվրասիական փորձագիտական ակումբը տեսնում է տնտեսական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Թավադյանին:
Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ այժմ Հայաստանի համար փնտրտուքի կարևոր փուլ է արտաքին քաղաքական բոլոր ուղղություններն ամրապնդելու համար: «Ուրախ կլինեմ, եթե արևմտյան ուղղությամբ աշխատող մեր գործընկերներն էլ փնտրեն նոր հարթակներ՝ Եվրոպայում Հայաստանի իմիջը բարձրացնելու և ներդրումներ գրավելու համար»,- ասել է Սաֆարյանը՝ նոյեմբերին ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կողմից բացվող հնարավորությունները նկատի ունենալով:
Խորհրդարանական դիվանագիտության որակի բարձրացման տեսանկյունից բանախոսները կարևորել են ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կողմից ստեղծվող «Անալիտիկ խորհրդի» դերը: Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ այդ խորհրդում միավորվել են հեղինակավոր ու իրենց ոլորտների գիտական փորձագետներ, որոնք իրենց քննարկումների միջոցով մեծ նպաստ կարող են բերել քաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացին: «Մեր արտաքին քաղաքական որոշումների որակը կարող է բարձրանալ քաղաքացիական հասարակության, ակադեմիական շրջանակների հետ շահագրգիր քննարկման արդյունքում»,- ասել է նա: Միհրան Հոկբյանն, իր հերթին նշել է, որ այս խորհրդի ստեղծումը ցույց է տալիս, որ պատգամավորները կարևորում են քաղաքական որոշումների կայացման, իրենց դիրքորոշումների մշակման և առաջմղման գործընթացում մասնագետների հետ խորհրդակցությունը և «պատրաստ են սովորել»: Եվրասիական փորձագիտական ակումբն իր աջակցությունն է հայտնել «Անալիտիկ խորհրդի» ստեղծման գաղափարին և պատրաստակամություն հայտնել իր ներդրումն ունենալ դրա գործունեության մեջ:

Proposals to Improve the Effectiveness of Parliamentary Diplomacy
Taking into consideration the fact that Armenia is passing to the Parliamentary system of governance, parliamentary diplomacy will now have more importance in the foreign policy of Armenia. The press conference of the Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mihran Hakobyan and the head of the "Integration and Development" NGO, the chairman of the Eurasian Expert Club Aram Safaryan, was dedicated to this topic.
"In a parliamentary form of governance, a completely different philosophy works in the modeling of both internal and external political issues. When the role of the Parliament grows, the role of the parliamentarians in diplomatic relations also grows," Mihran Hakobyan said. He stressed that in this context, the potential of parliamentary diplomacy grows - both in the format of bilateral and multilateral relations.
In the context of the growing role of parliamentary diplomacy, Aram Safaryan stressed that the importance of adopting qualitative political decisions is also growing. "In order to make qualitative decisions, it is simply necessary that the political forces - both the ruling and the opposition - have a developed, scientifically reinforced civil position that will be promoted at international platforms," Aram Safaryan said.
Considering the above-mentioned, the Eurasian Expert Club has developed several proposals that are designed to raise the level of political decisions made with the support of civil society and contribute to enhancing the effectiveness of parliamentary diplomacy. As noted by Aram Safaryan, these proposals are submitted for a wide discussion, so that if necessary, they are used in the National Assembly from the autumn.
In particular they suggest the following:
- Within the Interparliamentary Commission for Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation, to form a scientific and expert council that can support the work of the Commission and promote the adoption of high-quality solutions. A similar commission is proposed to be formed also in Russia with the involvement of Russian experts, and twice a year to hold joint meetings of experts and parliamentarians in Moscow and Yerevan.
- Use the experience of the previous convocation of the National Assembly and hold joint meetings of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly and a similar collegial institution of the Russian side to promote bilateral economic relations and attract investment. In this matter, the proposal is based on the experience of Serbia. This is seen as a possible incentive to attract Russian investments to Armenia.
- Following the example of the Bureau for Eurasian Integration in the Russian Academy of Sciences, to establish a Eurasian integration council at the National Academy of Sciences of Armenia, which will collect and systematize scientific works in the field of Eurasian integration, proposals developed in scientific circles, and put them on the bases of the development of State policy. Interaction of this Council with the collegiate institutions of the EAEU countries is underlined. The Eurasian Expert Club offers Ashot Tavadyan, candidate of economic sciences, to be the Secretary of the council.