Ներկայացվել են խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացման առաջարկներ
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման ձևին՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունն էլ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեջ: Հենց այս թեմային է նվիրված եղել այսօր «Սպուտնիկ-Արմենիա» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Միհրան Հակոբյանի և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ղեկավար Արամ Սաֆարյանի մամուլի ասուլիսը:
«Խորհրդարանական կառավարման մոդելում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքական խնդիրների մոդելավորման հարցում գործում է լիովին այլ փիլիսոփայություն: Այն պայմաններում, երբ մեծանում է խորհրդարանի դերակատարությունը, մեծանում է նաև խորհրդարանականների դերը դիվանագիտության ոլորտում»,- նշել է Միհրան Հակոբյանը: Նա ընդգծել է, որ այդ համատեքստում մեծանում է խորհրդարանական դիվանագիտության պոտենցիալն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերությունների ձևաչափերում:
Խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակության աճի համատեքստում Արամ Սաֆարյանն ընդգծել է, որ մեծանում է նաև որակյալ որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտությունը: «Որակյալ որոշումներ ունենալու համար ուղղակի անհրաժեշտ է, որպեսզի քաղաքական ուժերը՝ ինչպես իշխող, այնպես էլ ընդդիմադիր, ունենան մշակված, գիտականորեն հղկված, քաղաքացիական տեսակետից հիմնավորված դիրքորոշումներ, որոնք կկարողանան առաջ մղել միջազգային ասպարեզում»,- ասել է Արամ Սաֆարյանը:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով` Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մշակել է մի քանի առաջարկներ, որոնք կոչված են քաղաքացիական հասարակության աջակցությամբ բարձրացնել քաղաքական որոշումների որակը և նպաստել խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացմանը: Ինչպես նշել է Արամ Սաֆարայնը, այս առաջարկները ներկայացվում են լայն քննարկման, որպեսզի նպատակահարմարության դեպքում աշնանը սկսեն կիրառվել ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից:
Մասնավորապես առաջարկվում է.
-  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովին կից ձևավորել գիտափորձագիտական խորհուրդ, որը կարող է աջակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին և նպաստել բարձր որակ ունեցող որոշումների ընդունմանը: Նույնանման հանձնաժողով առաջարկվում է ձևավորել նաև ՌԴ-ում՝ ռուս փորձագետների ներգրավմամբ, և տարին երկու անգամ երկու կողմերի փորձագետների և պատգամավորների համատեղ նիստ գումարել Մոսկվայում և Երևանում:
-    օգտագործել նախորդ գումարման ԱԺ-ի կողմից կիրառված փորձը և անցկացնել ՀՀ ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ նույնանուն գործընկեր հանձնաժողովի համատեղ նիստեր՝ խթանելու համար երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները և նպաստ բերելու ներդրումների ներգրավմանը: Այս հարցում առաջարկը հիմնվում է Սերբիայի կողմից կիրառվող փորձի վրա: Սա դիտարկվում է, որպես Ռուսաստանից ներդրումների ներգրավման հնարավոր խթան:
-  ՌԴ-ում Գիտությունների ազգային ակադեմիայում գործող Եվրասիական ինտեգրման հարցերով Բյուրոյի օրինակով ՀՀ ԳԱԱ-ում ձևավորել Եվրասիական ինտեգրման հարցերի խորհուրդ, որը կոչված կլինի հավաքագրել և համակարգել եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթանցերին առնչվող գիտական հետազոտությունները, ակադեմիական շրջանակներում մշակվող առաջարկները և դրանք ծառայեցնել պետական քաղաքականության մշակմանը: Կարևորվում է այդ խորհրդի համագործակցությունը ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրներում գործող նման կառույցների հետ: Խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում Եվրասիական փորձագիտական ակումբը տեսնում է տնտեսական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Թավադյանին:
Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ այժմ Հայաստանի համար փնտրտուքի կարևոր փուլ է արտաքին քաղաքական բոլոր ուղղություններն ամրապնդելու համար: «Ուրախ կլինեմ, եթե արևմտյան ուղղությամբ աշխատող մեր գործընկերներն էլ փնտրեն նոր հարթակներ՝ Եվրոպայում Հայաստանի իմիջը բարձրացնելու և ներդրումներ գրավելու համար»,- ասել է Սաֆարյանը՝ նոյեմբերին ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կողմից բացվող հնարավորությունները նկատի ունենալով:
Խորհրդարանական դիվանագիտության որակի բարձրացման տեսանկյունից բանախոսները կարևորել են ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կողմից ստեղծվող «Անալիտիկ խորհրդի» դերը: Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ այդ խորհրդում միավորվել են հեղինակավոր ու իրենց ոլորտների գիտական փորձագետներ, որոնք իրենց քննարկումների միջոցով մեծ նպաստ կարող են բերել քաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացին: «Մեր արտաքին քաղաքական որոշումների որակը կարող է բարձրանալ քաղաքացիական հասարակության, ակադեմիական շրջանակների հետ շահագրգիր քննարկման արդյունքում»,- ասել է նա: Միհրան Հոկբյանն, իր հերթին նշել է, որ այս խորհրդի ստեղծումը ցույց է տալիս, որ պատգամավորները կարևորում են քաղաքական որոշումների կայացման, իրենց դիրքորոշումների մշակման և առաջմղման գործընթացում մասնագետների հետ խորհրդակցությունը և «պատրաստ են սովորել»: Եվրասիական փորձագիտական ակումբն իր աջակցությունն է հայտնել «Անալիտիկ խորհրդի» ստեղծման գաղափարին և պատրաստակամություն հայտնել իր ներդրումն ունենալ դրա գործունեության մեջ:

Предложения по повышению эффективности парламентской дипломатии
Учитывая переход Армении к парламентской форме правления, парламентская дипломатия получает большое значение во внешней политике Армении. Именно этой теме была посвящена состоявшаяся сегодня в пресс-центре "Спутник-Армения" пресс конференция депутата Национального Собрания Республики Армения Миграна Акопяна и главы НПО "Интеграция и развитие", председателя Евразийского экспертного клуба Арама Сафаряна.
"В парламентской форме правления при моделировании как внутренних, так и внешних политических вопросов действует совершенно иная философия. В тех условиях, когда растет роль парламента, растет также роль парламентариев в дипломатических отношениях", - отметил Мигран Акопян. Он подчеркнул, что в этом контексте растет потенциал парламентской дипломатии - как в формате двухсторонних, так и многосторонних отношений.
В контексте роста значения парламентской дипломатии Арам Сафарян подчеркнул, что растет также значение принятия качественных политических решений. "Для того чтобы принимать качественные решения, просто необходимо, чтобы политические силы - как правящие, так и оппозиционные - имели разработанную, научно подкрепленную, обоснованную с гражданской точки зрения позицию, которую будут продвигать на международных площадках", - отметил Арам Сафарян.
Учитывая вашесказанное, Евразийский экспертный клуб разработал несколько предложений, которые призваны повысить уровень принимаемых политических решений при поддержке гражданского общества и способствовать повышению эффективности парламентской дипломатии. Как отметил Арам Сафарян, эти предложения выносятся на широкое обсуждение, чтобы при необходимости можно было начать применять их в Национальном Собрании РА с осени.
В частности, предлагается:
-          При Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации сформировать научно-экспертный совет, который может оказывать поддержку в работе комиссии и способствовать принятию высококачественных решений. Похожую комиссию предлагается сформировать также в России с привлечением российских экспертов, и два раза в год проводить совместные заседания экспертов и парламентариев в Москве и Ереване.
-          Использовать опыт прошлого созыва Национального Собрания и проводить совместные заседания Постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального Собрания и похожего коллегиального института с российской стороны для продвижения двухсторонних экономических отношений и привлечения инвестиций. В этом вопросе предложение основывается на опыте Сербии. Это рассматривается как возможный стимул привлечения российских инвестиций в Армению.
-          По примеру действующего в Российской Академии Наук Бюро по вопросам евразийской интеграции создать в Национальной Академии Наук Армении Совет по вопросам евразийской интеграции, который будет собирать и систематизировать научные труды в области евразийской интеграции, предложения, разрабатываемые в научных кругах, и ставить их в основу разработки государственной политики. Подчеркивается важность взаимодействия этого Совета с коллегиальными институтами стран ЕАЭС. В качестве секретаря совета Евразийский экспертный клуб предлагает кандидатуру доктора экономических наук Ашота Тавадяна.
Арам Сафарян отметил, что сейчас для Армении важный этап поиска новых решений во внешней политике. "Я буду рад, если работающие в западном направлении эксперты также будут искать новые платформы для повышения имиджа Армении и привлечения инвестиций", - сказал Сафарян, учитывая возможности, которые открываются с подписанием нового рамочного соглашения Армения – ЕС, намеченного на ноябрь.
С точки зрения повышения качества парламентской дипломатии спикеры отметили важность новой инициативы постоянной комиссии по внешним связям Национального Собрания Армении по формированию "Аналитического совета". Арам Сафарян отметил, что в этом совете объединены авторитетные эксперты, знатоки своей сферы, которые своими обсуждениями могут внести большой вклад в процесс принятия политических решений. "Качество наших внешнеполитических решений может повыситься в результате заинтересованного обсуждения с представителями гражданского общества, академических кругов", - отметил он. Мигран Акопян, в свою очередь, отметил, что формирование этого совета показывает, что депутаты придают большое значение консультациям с профессионалами при разработке и продвижении политических позиций и "готовы учиться". Евразийский экспертный клуб выразил свою поддержку идее формирования "Аналитического совета" и готовность внести свою лепту в его деятельность.