ՀՀ-ն հուսով է լքել ԱՄՆ-ի՝ վերահսկվող ներմուծմամբ երկրների ցանկը. դեսպան
Երևանը հուսով է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ՝ Հայաստանը ներմուծվող ապրանքների համար պարտադիր ստուգման ենթակա երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալհամաձայնագիր կնքել: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը, հաղորդում է Sputnik-ը:
«Մենք իրավական հարթակում գտնվող մի քանի համաձայնագիր ունենք՝ կրկնակի հարկման բացառման և Հայաստանը վերահսկվող ներմուծմամբ երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ, և մենք ուզում ենք ստորագրել դրանք»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է նաև, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիրաների սեկտորը Հայաստանում բարեհաջող զարգանում է:
«Մենք ուզում ենք մինչև հաջորդ հանդիպումը շրջանակային համաձայնագիր նախապատրաստել: Մենք հարցը քննարկել ենք ամերիկացիների հետ և աշխատում ենք դրա վրա: Հոկտեմբերին մենք կմիանանք ԱՄՆ-ՀՀ միջկառավարական աշխատանքային խմբի հանդիպմանը, և այս համաձայնագիրն օրակարգում կլինի»,- հավելել է դեսպանը:
2015-ի սեպտեմբերին Վաշինգտոնն ու Երևանն առևտրի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել, որը պետք է օգնի կողմերին որոշել այն ոլորտները, որոնք նպաստում են փոխադարձ առևտրի ու ներդրումների զարգացմանը:
ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի գնահատմամբ, 2015-ին ԱՄՆ-ից ՀՀ էքսպորտը կազմել է $43.6 մլն, իսկ իմպորտը՝ $42.6 մլն:

Посол: Армения надеется вскоре покинуть список стран США с подконтрольным экспортом
Ереван надеется заключить соглашение с Соединенными Штатами в целях удаления Армении Армению из списка стран, экспорт из которых контролируется. Об этом заявил посол Армении в США Григор Ованнисян, передает Sputnik.
«У нас есть несколько соглашений в правовом поле об избежании двойного налогообложении и удалении Армении из списка стран, экспорт из которых контролируется, и мы бы хотели подписать их»,- сказал Ованнисян.
Он отметил, что сектор информационных технологий успешно развивается в Армении.
«Мы хотели бы подготовить для подписания рамочное соглашение к следующей встречи (между Арменией и США). Мы обсуждали это с американцами, и мы работаем над этим. В октябре мы присоединимся к встрече межправительственной рабочей группы США-Армения, и это рамочное соглашение будет на повестке дня»,- добавил посол.
В 2015 году Вашингтон и Ереван подписали рамочное соглашение по торговле и инвестициям (ТИФА), которое должно помочь сторонам определить сферы, способствующие развитию взаимной торговли и инвестиций.
По данным Бюро переписи населения Соединенных Штатов, экспорт из США в Армению составил $43.6 млн, а импорт - $42.6 млн.