Նախագահը ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Գախարիային:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին, կարևորել նրա այցը Հայաստան և դրա շրջանակներում անցկացված հայ-վրացական գործարար համաժողովը, որը Նախագահի համոզմամբ, նոր խթան կհաղորդի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիներին Հայաստանի և Վրաստանի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությունը, երկու ժողովուրդների բարիդրացիական հարաբերություններն ամուր հիմք են միջպետական կապերի հետագա խորացման ու ամրապնդման համար:
Հանրապետության Նախագահը և Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարը քննարկել են երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման, փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունները: Երկուստեք կարևորվել է փոխադարձ աջակցությունը երրորդ երկրների շուկաներ մուտք գործելու, համատեղ արտահանման ծրագրեր իրականացնելու հարցում: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը և Վրաստանը ներգրավված լինելով տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներում՝ ՀՀ-ն անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին, իսկ Վրաստանը ստորագրելով ԵՄ-ի հետ ասոցացման մասին համաձայնագիր, մեծ ներուժ ունեն զարգացնելու փոխգործակցությունը նաև այդ գործընթացների շրջանակներում:

Президент РА принял министра экономики и устойчивого развития Грузии
Президент Армении Серж Саргсян 29 июня принял министра экономики и устойчивого развития Грузии Гиоргия Гахарию, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал гостя, подчеркнул важность его визита в Армению и проведенного в рамках визита армяно-грузинского бизнес-форума, который, по словам президента, придаст новый импульс дальнейшему развитию двусторонних торгово-экономических связей.
Собеседники выразили Единое мнение, что сформированное между Арменией и Грузией за 25 лет, прошедших со времени установления дипломатических отношений, взаимодействие высокого уровня в политической, экономической, гуманитарной сферах, добрососедские отношения двух народов являются прочной основой для дальнейшего углубления и укрепления межгосударственных связей.
Президент Республики и министр экономики и устойчивого развития Грузии обсудили возможности развития двусторонних торгово-экономических отношений, реализации совместных программ в ряде взаимовыгодных отраслей. Была обоюдно подчёркнута важность взаимной помощи в вопросе вхождения на рынки третьих стран, реализации совместных программ импорта. Собеседники высказали единое мнение, что Армения и Грузия, участвуя в различных интеграционных процессах: РА - являясь членом ЕАЭС, а Грузия - подписав Соглашение об ассоциации с ЕС - имеют большой потенциал для развития взаимодействия также в рамках этих процессов.