Է. Նալբանդյան. մեր դիվանագիտության արդյունավետ աշխատանքն ապացուցում են Արցախի հարցով հանդիպումները
Հայաստանի դիվանագետների աշխատանքի արդյունավետությունն ապացուցում են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Արցախի հիմնախնդրի շուրջ հանդիպումների արդյունքները։ Այս մասին հունիսի 30-ին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2016 թվականի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկումների ժամանակ ունեցած ելույթում, հայտնում է News.am-ը:
Նա չի կիսում «Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի կասկածամտությունը, որը հարցրել է, արդյո՞ք Հայաստանի բոլոր դեսպանատներն են բավականաչափ արդյունավետ գործում։ Նալբանդյանի խոսքով՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացված որոշումները համահունչ էին այն ամենին, ինչ մինչև դրանց սկսվելն ասում էր Հայաստանի նախագահը։
«Կարծում եք՝ դա օդից ստացա՞նք։ Ո՛չ, դա մեր դիվանագետների աշխատանքն է։ Դա մենք ենք ասել, ոչ թե Ալիևը կամ Ադրբեջանի ղեկավարությունը։ Դա ասում են Հայաստանն ու Արցախը։ Դա են ասում ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները», - ասել է ԱԳ նախարարը։
Այդ հանդիպումներում նշվել է ԵԱՀԿ դիտորդների դիտորդական հնարավորություններն ընդլայնելու, ինչպես նաև շփման գծում միջադեպերի հետաքննության նոր մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտության մասին։
«Եվ դա ասել են ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները (ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա), և ոչ միայն Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում», - հավելել է Նալբանդյանը։

RA FM: Vienna and St. Petersburg Meetings on Karabakh Conflict Prove the Effectiveness Armenian Diplomatcy
The results of the Vienna and Saint Petersburg meetings on Karabakh conflict prove the effectiveness of the work Armenia’s diplomats. This was declared by the RA Foreign Minister Edward Nalbandian during the discussion of the 2016 State Budget performance report.
According to Nalbandian, the decisions made in Vienna and Saint Petersburg were in harmony with everything the President of Armenia was saying before their start.
"This is the work of our diplomats," noted the Armenian FM. "We, and not Aliyev or the Azerbaijani leadership, have said this. Armenia and Artsakh say this. The OSCE Minsk Group co-chairs say this.
He said that during Vienna and St. Petersburg meetings the importance of extending Kasprzyk’s office, as well as establishing investigative mechanisms on the borders was stressed.