Է. Նալբանդյան. մեր դիվանագիտության արդյունավետ աշխատանքն ապացուցում են Արցախի հարցով հանդիպումները
Հայաստանի դիվանագետների աշխատանքի արդյունավետությունն ապացուցում են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Արցախի հիմնախնդրի շուրջ հանդիպումների արդյունքները։ Այս մասին հունիսի 30-ին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2016 թվականի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկումների ժամանակ ունեցած ելույթում, հայտնում է News.am-ը:
Նա չի կիսում «Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի կասկածամտությունը, որը հարցրել է, արդյո՞ք Հայաստանի բոլոր դեսպանատներն են բավականաչափ արդյունավետ գործում։ Նալբանդյանի խոսքով՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացված որոշումները համահունչ էին այն ամենին, ինչ մինչև դրանց սկսվելն ասում էր Հայաստանի նախագահը։
«Կարծում եք՝ դա օդից ստացա՞նք։ Ո՛չ, դա մեր դիվանագետների աշխատանքն է։ Դա մենք ենք ասել, ոչ թե Ալիևը կամ Ադրբեջանի ղեկավարությունը։ Դա ասում են Հայաստանն ու Արցախը։ Դա են ասում ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները», - ասել է ԱԳ նախարարը։
Այդ հանդիպումներում նշվել է ԵԱՀԿ դիտորդների դիտորդական հնարավորություններն ընդլայնելու, ինչպես նաև շփման գծում միջադեպերի հետաքննության նոր մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտության մասին։
«Եվ դա ասել են ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները (ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա), և ոչ միայն Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում», - հավելել է Նալբանդյանը։

Налбандян: заслуга нашей дипломатии - итоги встреч по Карабаху
Эффективность работы дипломатического корпуса Армении подтверждают итоги встреч по карабахскому вопросу в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году. Об этом, как передает News.am. 30 июня заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на обсуждении отчета по выполнению госбюджета за 2016 год в постоянных парламентских комиссиях.
Он не разделил скепсис секретаря фракции блока "Царукян" Ваге Энфиаджяна, спросившего, все ли армянские посольства действуют достаточно эффективно. По словам Налбандяна, решения, принятые по итогам встреч в Вене и Санкт-Петербурге, были полностью созвучны тому, что говорил до их начала президент Армении. "Вы думаете, мы это получили из воздуха? Нет, это работа наших дипломатов. Это говорили мы, а не Алиев или руководство Азербайджана. Это говорят Армения и Карабах. И это говорят сопредседатели Минской группы ОБСЕ", - сказал глава внешнеполитического ведомства.
На этих встречах была указана необходимость увеличить мониторинговые возможности наблюдателей ОБСЕ, а  также  внедрить новые механизмы по расследованию инцидентов на линии соприкосновения. "И это говорили не только представители стран-сопредседателей Минской группы (России, США и Франции), и не только в Вене и Санкт- Петербурге", - добавил Эдвард Налбандян.