Հայկական կողմը չի հրաժարվում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից. Էդվարդ Նալբանդյան
Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններից: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել բանակցություններից թե՛ ամենաբարձր մակարդակով, թե՛ նախարարների մակարդակով: Ես մի քանի օր առաջ ասել եմ՝ բացառված չէ, որ հուլիսին արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպում լինի: Բանակցություններն այլընտրանք չունեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարմանը հաջորդած հայտարարությանը՝ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ համանախագահներն անմիջապես պետք է արձագանքեին, ինչն արել են: «Բայց մինչև այդ արձագանքը, մենք խոսել էինք թե եռանախագահների, թե Անջեյ Կասպշիկի հետ», - ընդգծեց Նալբանդյանը:
«Դիվանագիտությունը մամուլով և հեռուստատեսությամբ չի վարվում: Այն մասով, ինչքան կարող ենք իրազեկել այդ մասին, իրազեկում ենք: Երեկ թե նախարարության մամուլի խոսնակի, թե արտաքին գործերի փոխնախարարի հայտարարությունները մեր արձագանքն էր ադրբեջանական սադրանքին և պատասխանում էր բոլոր հարցերին», - եզրափակեց Նալբանդյանը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը կկայանա հուլիսի 11-ին ավստրիական Մաուերբախում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակներում:

Налбандян: "Армения никогда не отказывалась от переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта"
Армения никогда не отказывалась от переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта. Как передает "Арменпресс", об этом в беседе с журналистами в НС Армении сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос о том, ожидается ли встреча президентов Армении и Азербайджана после азербайджанской провокации 4-го июля.
"Армения никогда не отказывалась от переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта – как на самом высоком уровне, так и на уровне министров. Несколько дней тому назад я сказал, что встреча министров ИД в июле не исключена. Переговоры по мирному урегулированию карабахского конфликта не имеют альтернативы", - сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
Комментируя заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ после очередной эскалации на линии соприкосновения, министр ИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны были немедленно прореагировать, что они и сделали. "До этого отклика мы говорили как с сопредседателями, так и с Анджеем Каспрчиком", - сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
"Дипломатия не ведется через прессу и телевидение. Мы даем информацию о том, о чем можем и настолько, насколько можем. Вчера заявлениями пресс- секретаря МИД и замминистра ИД Армении мы откликнулись на азербайджанскую провокацию и ответили на все вопросы", - сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.