ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն առաջարկներ է ներկայացրել ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը, որը ՀՀ կառավարության հրավերով դիտորդական առաքելություն էր իրականացրել Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, հրապարակել է դիտարկման արդյունքներով կազմված ամփոփիչ զեկույց։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը գնահատել է ընտրությունները՝ հիմնվելով ԵԱՀԿ և այլ միջազգային պարտավորվածությունների, ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշների և ազգային օրենսդրության վրա:
Զեկույցում նշվում է, որ ընտրություններն ընդհանուր առմամբ լավ են կազմակերպվել, հիմնարար ազատությունները հարգվել են: Ողջունելով իրավական բարեփոխումները և ընտրական օրենսդրության խախտման դեպքերը նվազեցնելու նպատակով նոր տեխնոլոգիաների ներդնումը՝ զեկույցի հեղինակները կոչ են արել ջանք գործադրել՝ կանխելու ձայների վաճառքը և պետական ծառայողների ու մասնավոր ընկերություների աշխատակիցների վրա ճնշում գործադրելը: Այդ ամենը հանգեցնում է ընտրողների շրջանում անվստահության առաջացման: Ընտրությունների օրն ընդհանուր առմամբ գնահատվել է խաղաղ և հանգիստ՝ չնայած որոշ կազմակերպչական խնդիրների:
Նշելով, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ընտրական գործընթացի բարելավման հետագա աշխատանքներում՝ զեկույցի հեղինակները որոշ առաջարկներ են ներկայացրել այդ ուղղությամբ:
Համաձայն զեկույցի, ընտրական իրավունքի հավասարությունը պահպանելու համար իշխանությունները պետք է  միջոցներ դիտարկեն` հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունն առավել դյուրացնելու համար: Բացի այդ, անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ընտրատեղամասերում քաղաքացիների կուտակում չնկատվի:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ ընտրական գործընթացում տեղ գտած փոփոխությունները, որոնք հիմնված են նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախորդ առաջարկների վրա, գնահատվում են որպես քայլ առաջ ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության ամրապնդման հարցում: Հեղինակների կողմից դրական արձագանքի է արժանացել նաև ընտրատեղամասերում ստորագրված ընտրաթերթիկների սկանավորման և հրապարակման գործընթացը՝ որպես ընտրակեղծարարության դեմ պայքարի կարևոր գործոն: Նշելով, որ միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքում բարելավվել է նաև ընտրացուցակների ճշգրտությունը, զեկույցի հեղինակներն իշխանություններին կոչ են անում շարունակել առանց ամբողջական հասցեի ընտրողների քանակի նվազեցմանն ուղղված միջոցները:
Ըստ զեկույցի հեղինակների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) պահպանել է իրավական բոլոր ժամկետները և իր աշխատանքներն իրականացրել է թափանցիկ՝ գործելով միասնական և արդյունավետ: ԿԸՀ-ն Ընտրական օրենսգրքի մի շարք մեկնաբանություններ է հրապարակել (հիմնականում ՀԿ-ների խնդրանքով) և ակտիվ արձագանքել է ընտրարշավի ընթացքում տեղ գտած խախտումներին:
Որպես բացթողում զեկույցում նշվում է քաղաքական կուսակցությունների, ինչպես նաև թեկնածուների և ընտրողների միջև իսկական դեբատների բացակայությունը, ինչը սահմանափակում է տեղեկատվության հասանելիությունն ընտրողների համար: Ինչևէ, որպես դրական հանգամանք զեկույցում նշվում է այն, որ չի գրանցվել որևէ միջամտություն համացանցում արտահայտվելու ազատությանը, ինչը նպաստում է ԶԼՄ-ներում քաղաքական բազմակարծությանը:
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են նաև ընտրարշավի ֆինանսավորման թափանցիկության հետ կապված իրավական որոշ դրույթների ամրապնդումը:
Նշենք, որ սա առաջին ընտրություններն էին, որ անց են կացվել նոր կառավարման համակարգի շրջանակներում: Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի հիման վրա կատարված սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական համակարգի: Այդ փոփոխությունները սահամանփակում են նախագահի լիազորությունները՝ ի օգուտ վարչապետի և խորհրդարանի: Փոփոխություններ են տեղի ունեցել նաև ընտրական համակարգում:
Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ԵԱՀԿ հիմնական հաստատությունն է, որը կոչված է աջակցել անդամ երկրներին «ապահովել մարդու իրավունքների և ազատությունների ամբողջական հարգումը, հաստատել օրենքի գերակայություն, զարգացնել ժողովրդավարական սկզբունքները և (…) կառուցել, ամրապնդել և պահպանել ժողովրդավարական հաստատությունները, ինչպես նաև բարձրացնել հասարակությունում հանդուրժողականությունը» (1992թ. Հելսինկյան համաժողովի փաստաթուղթ):
Վարշավայում (Լեհաստան) հիմնադրված ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ստեղծվել է 1990 թ. Փարիզյան համաժողովում, որպես Ազատ ընտրությունների գրասենյակ, և սկսել է գործել 1991թ. մայիսից: Նրա եզակի մեթոդոլոգիան հնարավորություն է ընձեռում խորությամբ ուսումնասիրել ընտրական գործընթացներն իրենց ամբողջականությամբ: Աջակցության ծրագրերի միջոցով, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը օգնում է անդամ երկրներին բարեփոխել իրենց ընտրական համակարգը: Գրասենյակի ժողովրդավարացման միջոցառումներն ընդգրկում են՝ օրենքի գերակայություն, իրավական աջակցություն, ժողովրդավարական կառավարում, միգրացիա ու տեղաշարժման ազատություն և գենդերային հավասարություն:

Предложения БДИПЧ/ОБСЕ по результатам парламентских выборов в Армении
Офис Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, который по приглашению правительства РА осуществлял миссию по наблюдению за парламентскими выборами, прошедшими в Армении 2-го апреля, по результатам наблюдения опубликовал итоговый отчет. БДИПЧ/ОБСЕ оценивал выборы, основываясь на критериях демократических выборов ОБСЕ, других международных обязательств и на национальное законодательство.
В отчете отмечается, что выборы в общей сложности были хорошо организованы, основные свободы были уважены. Приветствуя правовые реформы и внедрение новых технологий с целью уменьшить случаи нарушения избирательного кодекса, авторы отчета призывают применить усилия для предотвращения, согласно распространенной информации, подкупа голосов и давления на государственных служащих и сотрудников частных компаний, что приводит к возникновению недоверия в кругу избирателей. День выборов в общей сложности был оценен как мирный и спокойный, несмотря на некоторые организационные проблемы.
Отмечая, то ОБСЕ готова поддержать Армению в дальнейших реформах избирательных процессов, авторы отчета представили определенные предложения в данном направлении.
Согласно отчету, для сохранения равенства избирательного права власти должны предусмотреть меры для большего облегчения участия в избирательных процессах лиц, имеющих инвалидность. Кроме того, необходимо предпринять шаги, чтобы на избирательных участках не наблюдалось скопления граждан.
Авторы доклада отмечают, что изменения, нашедшие место в избирательных процессах, и которые основаны также на предыдущих предложениях БДИПЧ/ОБСЕ, оцениваются как шаг вперед в вопросе укрепления доверия в отношении избирательных процессов. Со стороны авторов была дана положительная оценка также сканированию подписанных избирательных бюллетеней на избирательных участках - как важному фактору борьбы против фальцификации выборов. Отмечая, что в результате межведомственного сотрудничества была также улучшена точность избирательных списков, авторы доклада призывают власти продолжить мероприятия по уменьшению количества избирателей без полного адреса.
Согласно авторам доклада, Центральная избирательная комиссия (ЦИК) сохранила все правовые сроки, и свои работы осуществляла прозрачно, действуя единым образом и эффективно. ЦИК опубликовал ряд комментариев Избирательного кодекса (в основном, по просьбе ОО) и в течение предвыборной кампании активно реагировал на имеющие место нарушения.
В качестве упущения в отчете отмечается отсутствие реальных дебатов между политическими партиями, как и между кандидатами и избирателями, что ограничивает доступность информации для избирателей. Однако в качестве положительного обстоятельства отмечается то, что не было зафиксировано какого-либо вмешательства в свободу выражения в сети, что способствует политическому плюрализму в СМИ.
Авторы доклада подчеркивают также закрепление определенных правовых положений, связанных с прозрачностью финансирования ибирательной компании.
Отметим, что это были первые выборы, которые проводились в рамках новой системы правления в РА. Как известно, 6-го декабря 2015-го года в результате конституционных реформ, проведенных на основании референдума, Армения осуществила переход к парламентской системе правления. Эти изменения ограничивают полномочия президента в пользу премьер-министра и парламента. Были осуществлены изменения и в системе выборов.
Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ/ОБСЕ) является основным институтом ОБСЕ, который призван поддержать страны-члены ОБСЕ в "обеспечении прав человека и полном уважении свобод, в утверждении верховенства закона, развитии демократических принципов и (...) построении, укреплении и сохранении демократических институтов, в том числе и в поднятии уровня толерантности в обществе" (1992 г., документ Хельсинкского саммита).
Основанный в Варшаве (Польша), БДИПЧ/ОБСЕ было создано в 1990-ом году на парижском саммите - как офис свободных выборов, и начало свою деятельность с мая 1991-го года. Оно дает исключительные методологические возможности глубоко изучать избирательные процессы в своей полноте. Через программы поддержки БДИПЧ/ОБСЕ помогает странам-членам ОБСЕ реформировть свои избирательные системы. Осуществляемые офисом мероприятия по демократизации включают в себя верховенство закона, правовую поддержку, демократическое управление, миграцию и свободу передвижения, а также гендерное равенство.