ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն առաջարկներ է ներկայացրել ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը, որը ՀՀ կառավարության հրավերով դիտորդական առաքելություն էր իրականացրել Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, հրապարակել է դիտարկման արդյունքներով կազմված ամփոփիչ զեկույց։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը գնահատել է ընտրությունները՝ հիմնվելով ԵԱՀԿ և այլ միջազգային պարտավորվածությունների, ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշների և ազգային օրենսդրության վրա:
Զեկույցում նշվում է, որ ընտրություններն ընդհանուր առմամբ լավ են կազմակերպվել, հիմնարար ազատությունները հարգվել են: Ողջունելով իրավական բարեփոխումները և ընտրական օրենսդրության խախտման դեպքերը նվազեցնելու նպատակով նոր տեխնոլոգիաների ներդնումը՝ զեկույցի հեղինակները կոչ են արել ջանք գործադրել՝ կանխելու ձայների վաճառքը և պետական ծառայողների ու մասնավոր ընկերություների աշխատակիցների վրա ճնշում գործադրելը: Այդ ամենը հանգեցնում է ընտրողների շրջանում անվստահության առաջացման: Ընտրությունների օրն ընդհանուր առմամբ գնահատվել է խաղաղ և հանգիստ՝ չնայած որոշ կազմակերպչական խնդիրների:
Նշելով, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ընտրական գործընթացի բարելավման հետագա աշխատանքներում՝ զեկույցի հեղինակները որոշ առաջարկներ են ներկայացրել այդ ուղղությամբ:
Համաձայն զեկույցի, ընտրական իրավունքի հավասարությունը պահպանելու համար իշխանությունները պետք է  միջոցներ դիտարկեն` հաշմանդամություն ունեցող անձանց մասնակցությունն առավել դյուրացնելու համար: Բացի այդ, անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ընտրատեղամասերում քաղաքացիների կուտակում չնկատվի:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ ընտրական գործընթացում տեղ գտած փոփոխությունները, որոնք հիմնված են նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախորդ առաջարկների վրա, գնահատվում են որպես քայլ առաջ ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության ամրապնդման հարցում: Հեղինակների կողմից դրական արձագանքի է արժանացել նաև ընտրատեղամասերում ստորագրված ընտրաթերթիկների սկանավորման և հրապարակման գործընթացը՝ որպես ընտրակեղծարարության դեմ պայքարի կարևոր գործոն: Նշելով, որ միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքում բարելավվել է նաև ընտրացուցակների ճշգրտությունը, զեկույցի հեղինակներն իշխանություններին կոչ են անում շարունակել առանց ամբողջական հասցեի ընտրողների քանակի նվազեցմանն ուղղված միջոցները:
Ըստ զեկույցի հեղինակների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) պահպանել է իրավական բոլոր ժամկետները և իր աշխատանքներն իրականացրել է թափանցիկ՝ գործելով միասնական և արդյունավետ: ԿԸՀ-ն Ընտրական օրենսգրքի մի շարք մեկնաբանություններ է հրապարակել (հիմնականում ՀԿ-ների խնդրանքով) և ակտիվ արձագանքել է ընտրարշավի ընթացքում տեղ գտած խախտումներին:
Որպես բացթողում զեկույցում նշվում է քաղաքական կուսակցությունների, ինչպես նաև թեկնածուների և ընտրողների միջև իսկական դեբատների բացակայությունը, ինչը սահմանափակում է տեղեկատվության հասանելիությունն ընտրողների համար: Ինչևէ, որպես դրական հանգամանք զեկույցում նշվում է այն, որ չի գրանցվել որևէ միջամտություն համացանցում արտահայտվելու ազատությանը, ինչը նպաստում է ԶԼՄ-ներում քաղաքական բազմակարծությանը:
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են նաև ընտրարշավի ֆինանսավորման թափանցիկության հետ կապված իրավական որոշ դրույթների ամրապնդումը:
Նշենք, որ սա առաջին ընտրություններն էին, որ անց են կացվել նոր կառավարման համակարգի շրջանակներում: Ինչպես հայտնի է, 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի հիման վրա կատարված սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական համակարգի: Այդ փոփոխությունները սահամանփակում են նախագահի լիազորությունները՝ ի օգուտ վարչապետի և խորհրդարանի: Փոփոխություններ են տեղի ունեցել նաև ընտրական համակարգում:
Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ԵԱՀԿ հիմնական հաստատությունն է, որը կոչված է աջակցել անդամ երկրներին «ապահովել մարդու իրավունքների և ազատությունների ամբողջական հարգումը, հաստատել օրենքի գերակայություն, զարգացնել ժողովրդավարական սկզբունքները և (…) կառուցել, ամրապնդել և պահպանել ժողովրդավարական հաստատությունները, ինչպես նաև բարձրացնել հասարակությունում հանդուրժողականությունը» (1992թ. Հելսինկյան համաժողովի փաստաթուղթ):
Վարշավայում (Լեհաստան) հիմնադրված ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ստեղծվել է 1990 թ. Փարիզյան համաժողովում, որպես Ազատ ընտրությունների գրասենյակ, և սկսել է գործել 1991թ. մայիսից: Նրա եզակի մեթոդոլոգիան հնարավորություն է ընձեռում խորությամբ ուսումնասիրել ընտրական գործընթացներն իրենց ամբողջականությամբ: Աջակցության ծրագրերի միջոցով, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը օգնում է անդամ երկրներին բարեփոխել իրենց ընտրական համակարգը: Գրասենյակի ժողովրդավարացման միջոցառումներն ընդգրկում են՝ օրենքի գերակայություն, իրավական աջակցություն, ժողովրդավարական կառավարում, միգրացիա ու տեղաշարժման ազատություն և գենդերային հավասարություն:

OSCE/ODIHR Presents Proposals Based on the Results of Armenian Parliamentary Elections
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), which has been invited by the government of the Republic of Armenia to carry out an Election Observation Mission (EOM) for the April 2, 2017 parliamentary elections, published an overview report based on observation results. The OSCE/ODIHR EOM assessed compliance of the electoral process with OSCE commitments, other international obligations and standards for democratic elections, as well as national legislation.
According to the report, the Election Day was calm and peaceful overall. Voting procedures were generally followed and the fundamental freedoms were respected.
Welcoming legal reforms and introducing new technologies to reduce election legislation violations, the authors have called for efforts to prevent the dissemination of information on pressure on public servants and private sector employees, which leads to distrust among voters. The Election Day was generally asessed as peaceful and calm, despite some organizational issues.
Noting that the OSCE is ready to assist Armenia in the further improvement of the electoral process, the authors of the report made some proposals in that direction. The report notes that Armenia should continue to harmonize the electoral process with the OSCE standards, taking into consideration the recommendations of this and past OSCE/ODIHR reports that have not yet been implemented. Moreover, any change should be made as a result of wide discussions and will be valid until the next election.
According to the report, to guarantee equal suffrage, the authorities should consider measures to enhance access to voting procedures for persons with physical disabilities and reduced mobility. Besides, it is necessary to take steps to prevent the accumulation of citizens in polling stations.
The authors of the report point out, that the changes in the electoral process, based on previous OSCE/ODIHR recommendations, are regarded as a step forward in promoting confidence in the electoral process. The report positively noted the publication of scanned copies of signed voter lists from polling stations as an important deterrent of voter impersonation, but recommends that the authorities take measures to guarantee the protection of voter’s private data. Praising the improved accuracy of voter lists, the report calls on the authorities to continue measures to reduce the number of voters without a complete address.
According to the authors of the report, the Central Election Commission (CEC) met all legal deadlines and conducted its work in a transparent manner while operating collegially and efficiently. They issued a number of clarifications of the Electoral Code mostly at the request of NGOs and proactively reacted to campaign violations.
As an omission many OSCE/ODIHR EOM interlocutors stated that a lack of genuine debate among political parties, and between candidates and voters, limited the information available to voters to make an informed choice. However, positively, there is no interference in Internet freedom contributing to increased political pluralism in media.
The report also emphasized the strengthening of some legal provisions related to the transparency of election campaign financing.
It should be noted that these elections were the first held under the new governing system.  As a result of constitutional amendments approved in a referendum on December 6, 2015, Armenia is passing from a semi-presidential to a parliamentary system. These amendments reduced the powers of the president in favour of the prime minister and the parliament and changed the electoral system from a majoritarian one to a largely proportional system, with district lists.
The Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) is OSCE’s principal institution to assist participating States “to ensure full respect for human rights and fundamental freedoms, to abide by the rule of law, to promote principles of democracy and (…) to build, strengthen and protect democratic institutions, as well as promote tolerance throughout society” (1992 Helsinki Summit Document). This is referred to as the OSCE human dimension.
The OSCE/ODIHR, based in Warsaw (Poland) was created as the Office for Free Elections at the 1990 Paris Summit and started operating in May 1991. One year later, the name of the Office was changed to reflect an expanded mandate to include human rights and democratization. Today it employs over 150 staff.
The OSCE/ODIHR is the lead agency in Europe in the field of election observation. Every year, it coordinates and organizes the deployment of thousands of observers to assess whether elections in the OSCE region are conducted in line with OSCE commitments, other international obligations and standards for democratic elections and with national legislation. Its unique methodology provides an indepth insight into the electoral process in its entirety. Through assistance projects, the OSCE/ODIHR helps participating States to improve their electoral framework.
The Office’s democratization activities include: rule of law, legislative support, democratic governance, migration and freedom of movement, and gender equality. The OSCE/ODIHR implements a number of targeted assistance programmes annually, seeking to develop democratic structures.