Նալբանդյան. Ադրբեջանի հակադրումը ԵԱՀԿ հանձնառություններին ներառում է ԵԱՀԿ բոլոր երեք հարթությունները
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ելույթում մասնավորապես ասվել է.
«Հարգելի՛ նախագահող,
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ավստրիայի նախագահությանը և, մասնավորապես, նախարար Սեբաստիան Կուրցին` արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական այս հանդիպումը կազմակերպելու համար:
Անվստահության հաղթահարման և վստահության ամրապնդման նպատակով ջանքերի համադրումն ամրագրված է այս կազմակերպության «ծննդյան վկայականում», միևնույն ժամանակ երկխոսությունն ու համագործակցությունը մշտապես համարվել են որպես մեր համընդհանուր նպատակներին հասնելու միջոց: Մենք բարձր ենք գնահատում նախագահության՝ ԵԱՀԿ հիմքերին ևս մեկ անգամ անդրադառնալու նախաձեռնությունը, քանի որ այսօր ոչ երկխոսությունը, ոչ էլ համագործակցությունը չեն կարող համարվել որպես ի վերուստ տրված: Հուսով ենք, որ նմանօրինակ քննարկումները կարող են նպաստել համագործակցության իրական ոգու վերականգնմանը, այն գիտակցմամբ, որ ԵԱՀԿ ամենանշանակալի ձեռքբերումներն ապահովվել են երկխոսության և քաղաքական բարի կամքի շնորհիվ:
Համագործակցության հետընթացի և վստահության քայքայման պատճառները չեն սահմանափակվում զուտ մի շարք ոլորտներում առկա տարաձայնություններով: Այստեղ պետք է հիշատակել նաև կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահումը, որի հետևանքով ոչ միայն հարված է հասցվում վստահության պահպանմանը, այլ նաև խարխլվում է ԵԱՀԿ բուն առաքելությունը՝ խնդիրները հանգուցալուծել երկխոսության ու համագործակցության միջոցով, այլ ոչ թե մասնակից մի պետության դիրքորոշումը պարտադրել` ի վնաս մյուսների և ողջ կազմակերպության: Ադրբեջանի` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ կոնսենսուսին միանալու մերժումը ոչ միայն վնաս է հասցնում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունների գործունեությանը, այլև հանձնառությունների կատարման գործում համագործակցությանը: Ադրբեջանն իր իսկ երկրում ոտնահարելով ԵԱՀԿ հանձնառությունները՝ փակեց Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակը, որից հետո հարված հասցրեց ընդհանրապես տարածաշրջանում ԵԱՀԿ ներկայությանը։
Ընդհանուր նորմերի և սկզբունքների ոտնահարումը և չարաշահումը ինքնաբերաբար տեղի չեն ունենում: Զարմանալի չէ, որ մասնակից այս պետությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակին մարտահրավեր նետելիս մնաց միայնակ և հայտնվեց մեկուսացման մեջ:
Ադրբեջանի հակադրումը ԵԱՀԿ հանձնառություններին ներառում է ԵԱՀԿ բոլոր երեք հարթությունները: Ադրբեջանի ղեկավարությունն որևէ առիթ բաց չի թողնում ներակայացնելու իր երկիրը որպես բազմամշակութայնության ջատագով: Իրականում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և պատմական ժառանգության՝ եկեղեցիների, վանքերի, խաչքարերի ավիրումը և վերացումը հակառակն են վկայում: Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ) 2016 թվականի զեկույցում նշվում է. «Քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակում են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: Նմանօրինակ քարոզչության մթնոլորտում մեծացած հենց այս սերունդն է, որ կրկին ու կրկին ազգային ատելության հողի վրա զազրելի հանցագործություններ է իրականացնում: Ինչպե՞ս կարող է Բաքվի ղեկավարությունը խոսել բազմամշակութայնության մասին և միաժամանակ «բոլոր հայերին Ադրբեջանի համար մեկ թշնամի» անվանել: Հավանաբար, Բաքուն սա համարում է ինքնահռչակ «խելամիտ ուժի» դրսևորում: Խելամիտ ոչինչ չկա միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձերի մեջ։ Շատ երկրներ քաջատեղյակ են Ադրբեջանում առկա իրողությանը, և հայկական ծագում ունեցող իրենց քաղաքացիներին նախազգուշացնում են զերծ մնալ Ադրբեջան այցելություններից, որտեղ նրանք մոլեգին ռասիզմի խտրական քաղաքականության զոհը կարող են դառնալ։
2016թ. ապրիլին Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա ծավալեց Արցախի դեմ, որն ուղեկցվեց միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց և տարեցների հանդեպ իրականացված վայրագություններով, մարմինների անդամահատումներով, ԴԱԻՇ-ի ոճով գլխատումներով. գործողություններ, որոնք դատապարտվեցին միջազգային հանրության կողմից:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները նախաձեռնեցին Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովները` Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները հաղթահարելու, ինչպես նաև բանակցային գործընթացի առաջխաղացման համար համապատասխան պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Վիեննայի գագաթաժողովի ժամանակ, մասնավորապես, համաձայնություն ձեռք բերվեց, ինչն այնուհետև վերահաստատվեց Սանկտ Պետերբուրգում. ներդնել ԵԱՀԿ մեխանիզմ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության համար, որը կարող էր նաև ծառայել որպես իրավիճակի սրման կանխարգելման մեխանիզմ, ինչպես նաև ընդլայնել Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանին ԵԱՀԿ դիտորդական խմբի կարողությունները։ Վերահաստատվեց հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, ընդգծվեց 1994-1995թթ. եռակողմ զինադադարի համաձայնագրերի անշեղորեն կատարման անհրաժեշտությունը:
Վստահությունը կառուցվում է, երբ պայմանավորվածությունները կատարվում են: Հենց այդ ընկալմամբ է, որ Հայաստանը և Արցախը իրենց համաձայնությունը տվեցին՝ կյանքի կոչելու վերոնշյալ բարձր մակարդակի համաձայնությունները: Ադրբեջանը հետքայլ կատարեց այդ պայմանավորվածություններից այնպես, ինչպես բազմիցս վարվել էր նախկինում: Ադրբեջանի այս կեցվածքը հարցականի տակ է դնում Բաքվի՝ որպես բանակցային կողմ հանդես գալու ունակությունը, որը կարող է հարգել ձեռք բերված համաձայնությունները:
ԵԱՀԿ շրջանակներում վստահությունը նախևառաջ ենթադրում է վստահություն հենց կազմակերպության և իր կարողության հանդեպ՝ արձագանքելու Եվրոպայում անվտանգության ահագնացող մարտահրավերներին: Վստահ ենք, որ եռանախագահների առաջարկությունների հիման վրա ԵԱՀԿ-ն պետք է ամրապնդի իր ներկայությունը հակամարտության գոտում՝ այն դնելով առավել տևական և ամուր հիմքերի վրա: Այս առնչությամբ ԵԱՀԿ-ն պետք է աջակցի հակամարտության բոլոր կողմերին հրադադարի ռեժիմը հարգելու, ռազմական սրումից խուսափելու և վստահություն կառուցելու հարցերում: ԵԱՀԿ-ն պատմության դասերի հիման վրա ստեղծված կազմակերպություն է, իսկ պատմությունը բազմիցս է ապացուցել, որ պատերազմը կարող է անվտանգության մթնոլորտի թյուր ընկալման և սխալ հաշվարկի հետևանք լինել, մինչդեռ խաղաղությունը վստահության վրա է հիմված: Ադրբեջանն այլ ճանապարհ է ընտրել:
Ժողովուրդներն իրավունք ունեն իմանալու` ով է նրանց տանում կորստի և տառապանքի ճանապարհով: Անկողմնակալ և պատասխանատու ձևով անվտանգության սպառնալիքների բացահայտումը կարևոր է այս կազմակերպության նկատմամբ վստահության ամրապնդման առումով:
Իրենց հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մատնանշեցին Ադրբեջանին որպես բռնությունը նախաձեռնող կողմ: Սա եռանախագահների` ուղղակիորեն Ադրբեջանին հասցեագրված առաջին կոչը չէր: Նախկինում եռանախագահներն իրենց մի շարք հայտարարություններում բացեիբաց կոչ են արել Բաքվին զերծ մնալ իրադրության սրումից, վերահաստատել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, վերջ տալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հասցեին հնչեցվող քննադատությունները և հարգել վերջիններիս մանդատը, դադարեցնել հակամարտության հանգուցալուծումն այլ ձևաչափեր տեղափոխելու փորձերը, համաձայնել հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը: Ի պատասխան Ադրբեջանի` 1994-1995թթ. հրադադարի համաձայնագրերի վավերականությունը հարցականի տակ դնելու վերաբերյալ պնդումների` եռանախագահները հստակորեն հայտարարեցին, որ այդ համաձայնագրերն անժամկետ են և պետք է խստորեն պահպանվեն:
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանն անտեսում է եռանախագահող երկրների կոչերը` կառչած մնալով բանակցային սեղանին իր խիստ ապակառուցողական վարքագծին և հակամարտության գոտում սադրիչ գործողությունների քաղաքականությանը: Բաքուն բացահայտորեն ցուցադրում է, որ ունակ չէ ընկալելու նույնսիկ հասցեական կոչերը։
Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի ղեկավարությունը կրկին, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով, ինչպես շատ անգամ դրանից առաջ, իր ժողովրդին որպես կենդանի վահան օգտագործեց` ռմբակոծելու Լեռնային Ղարաբաղը ծանր հրետանու, ներառյալ՝ համազարկային հրթիռային համակարգերի կիրառմամբ։ Ի պատասխան, ԼՂ պաշտպանության բանակը ստիպված էր ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունների դեմ ինքնապաշտպանության դիմել։
Քանի դեռ Ադրբեջանը չի կատարում 1994-95թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները, հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, հատկապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, որը կարող է նաև կանխարգելման մեխանիզմ հանդիսանալ, ապա հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն է կրում իր սադրանքների հետևանքների համար ողջ պատասխանատվությունը:
Այս զարգացումները ևս մեկ անգամ ընդգծում են միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանին զսպելու նպատակով առավել շոշափելի միջոցների ձեռնարկման հրամայականը:
Պարո՛ն նախագահող,
Մենք հանձնառու ենք ԵԱՀԿ շրջանակներում խաղաղության, անվտանգության և համագործակցության առաջմղմանը ու շարունակելու ենք ակտիվորեն ներգրավված լինել այս ուղղությամբ ձեռնարկվող բոլոր ջանքերում:

Nalbandian: the Dire Record of Azerbaijan’s Noncompliance Encompasses All Three Dimensions of the OSCE
On July 11, the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian made a statement at the Informal Ministerial Meeting of the OSCE. As the press service of the RA MFA informs, the statement reads as follows:
I would like to thank the Austrian Chairmanship and particularly Minister Sebastian Kurz for organizing this informal Ministerial discussion.
Joining efforts with a view to overcoming distrust and increasing confidence is enshrined in the birth certificate of this Organization, while dialogue and cooperation have been long identified as the instruments for achieving our common goals. We appreciate the Chairmanship’s initiative to once again apply to the foundations of the OSCE, since neither dialogue, nor cooperation can be taken as granted nowadays. We hope that this kind of discussions can contribute to reviving the true spirit of cooperation, being mindful that the most noticeable accomplishments of the OSCE have been secured through dialogue and compromise, political will and good faith.
The setbacks of our cooperation and erosion of trust do not merely limit to the existing disagreements on number of areas. Here we refer also to the abuse of the principle of consensus, the consequences of which go far beyond from damaging the trust, especially in the cases where there is none, but rather shaking the very essence of the OSCE which is designed to solve the issues through dialogue and cooperation and never through imposing the position of one participating State at the expense of all others and the entire Organization. Thus, the refusal of Azerbaijan to join the consensus on the extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan damages not merely the integrity of the field missions of the OSCE but its capacity of inclusive cooperation in implementing the commitments. Azerbaijan failed to respect the OSCE commitments back home and eliminated the OSCE Office in its own country before it attacked and closed the OSCE last assets in the region.
The violation and abuse of shared norms and principles do not happen in a vacuum. It does not come as a surprise that this participating State found itself alone and in isolation in challenging the OSCE Office in Yerevan.
The dire record of Azerbaijan’s noncompliance encompasses all three dimensions of the OSCE. The leadership of Azerbaijan uses every opportunity to boast about multiculturalism allegedly cultivated by them. In reality thousands masterpieces of Armenian cultural and historic heritage, sacred sites, churches, monasteries, cross stones destroyed and erased by Azerbaijan testify to the contrary. The 2016 report of the European Commission Against Racism and Intolerance states: “Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric”. It is this generation raised in the environment of such propaganda that again and again commits despicable crimes. How could the leadership of Baku talk about multiculturalism at the same time declaring that “all Armenians of the world are number one enemies of Azerbaijan”? Probably it considers this to be part of Baku’s self-proclaimed “intelligent power". There is nothing smart in trying to mislead the international community, especially those countries that do not have, difficulty to find out the truth, to warn their citizens of the Armenian origin to avoid visiting Azerbaijan, where they will be subjected to outrageous racist discriminating practice on the basis of their ethnicity.
Mr. Chairman,
In April 2016 Azerbaijan unleashed a large scale aggression against Nagorno-Karabakh that was accompanied by the grave violations of international humanitarian law, atrocities against the civilian population, including children, women and elderly persons, mutilation of the bodies, Daesh-style beheadings, which have been condemned by international community.
The OSCE Minsk Group Co-Chair countries initiated Summits in Vienna and St. Petersburg aimed at overcoming the consequences of Azerbaijan’s aggression as well as at creating conducive conditions for the advancement of the negotiation process.
During the Vienna Summit it was particularly agreed upon and then reconfirmed in St. Petersburg to establish the OSCE mechanism for investigation of the ceasefire violations; to increase the number and enhance the capacity of the OSCE monitors on the line of contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, and on the border between Armenia and Azerbaijan. The commitment on the exclusively peaceful settlement of the conflict was reiterated, the strict adherence to the 1994-1995 ceasefire agreements was emphasised.
Trust and confidence are built when agreements are implemented. With this understanding Armenia and Nagorno-Karabakh gave their consents to implement the mentioned high level agreements. Azerbaijan backtracked from those agreements as it had done with prior commitments many times before. This attitude of Azerbaijan questions its credibility for being a party to negotiations, which honours its agreements.
In the framework of the OSCE trust means first of all trust into Organization and its ability to address eminent security challenges in Europe. We firmly believe that based on the proposals of the Co-Chairs the OSCE should enhance its presence on the ground in the conflict zone on more permanent and stronger basis. In this respect the OSCE could help all parties to the conflict to respect ceasefire, avoid military escalation and build trust and confidence. The OSCE is an organization which was created on the lessons of history and history teaches us on many occasions that war is an outcome of misperception and miscalculation of security environment while peace is an outcome of trust. Azerbaijan has chosen a different path.
People on all sides of the conflict deserve to know who pushes them to the path of loss and suffering. Identifying the security threats in impartial and responsible manner is important for credibility of this Organization as well.
We took note that in their statement the OSCE Minsk Group Co-Chairs identified Azerbaijan as a party who first resorted to the violence. This has been far not the first appeal of the Co-Chairs addressed directly to Azerbaijan. On previous occasions the Co-Chairs have made a number of clear cut statements calling Baku to refrain from the escalation of the situation, to reaffirm the commitment to peaceful settlement of the issue, to refrain from criticizing the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and to respect their mandate, give up efforts to shift the conflict resolution to other formats, to agree to the establishment of investigation mechanism of ceasefire violations. In response to Azerbaijan’s claims that tried to question the validity of the ceasefire agreements of 1994 and 1995, the Co-Chairs clearly stated that these agreements have no time limitation and should be strictly adhered to.
However, Azerbaijan ignores all appeals of the Co-Chair countries and continues to stick to its highly destructive attitude at the negotiation table and provocative actions in the conflict zone.
On July 4th the Azerbaijani leadership once again resorted to the tactics of notorious terrorist organizations and as many times before used its civilian population as a human shield for shelling the territory of Nagorno-Karabakh by heavy weaponry, including by multiple rocket launcher systems. In response, the Defense Army of Nagorno-Karabakh was obliged to exercise self-defense against the aggressive actions of the Azerbaijani side. Baku clearly demonstrated that it is not capable to comprehend the appeals of the Co Chairs.
As long as Azerbaijan fails to respect its international commitments in compliance with 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, refuses to implement the Vienna and St. Petersburg Summit commitments, especially on the creation of the mechanism for investigation of the ceasefire violations, that can become also a mechanism for prevention of escalation, Baku bears full responsibility for all consequences for such behaviour.
This stresses once again the imperative for the international community to consider more tangible means to curb Azerbaijan.
We are bound together to advance the cause of peace and security through the OSCE. We will continue to be actively involved in all efforts aimed at building cooperation, consent and trust in the OSCE area.