Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանականները կոչ են անում միջազգային հանրությանը Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել պատժամիջոցներ
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովները և ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հանդես են եկել  համատեղ հայտարարությամբ:
«Քննարկելով վերջին շրջանում հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումը, Ադրբեջանի կողմից շարունակական ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունները, Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության դրսևորումը՝
Կողմերը՝
կարևորում են 1994 և 1995թթ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագրերով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը,
ընդգծում են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը, մասնավորապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը՝ որպես կանխարգելման գործիք,
արձանագրում են, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման խոչընդոտումը պատասխանատվություն է առաջացնում Ադրբեջանի համար՝ հետևանքների իր ողջ ծավալով,
դատապարտում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Ժնևյան կոնվենցիայի հետևողական խախտման քաղաքականությունը, քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ռազմական հենակետերի տեղակայումը և խաղաղ բնակչությանը՝ որպես կենդանի վահան օգտագործելը,
կոչ են անում միջազգային հանրությանը հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման պատասխանատուների նկատմամբ կիրառել թիրախային քաղաքական և տնտեսական պատժամիջոցներ,
ակնկալում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առավել արդյունավետ և գործուն ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը և խաղաղ գործընթացի առաջընթացի համար պայմանների ապահովմանը,
դիմում են միջազգային կառույցներին՝ ակտիվորեն նպաստելու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյան
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյան

Постоянные комиссии парламентов РА и Арцаха призывают международное сообщество применить санкции к ответственным за обострение ситуации в Карабахе
Постоянные комиссии НС РА по внешним связям, по вопросам евроинтеграции и постоянная комиссия НС Республики Арцах по внешним сношениям выступили с совместным заявлением.
Текст заявления приводит пресс-служба парламента Республики Арцах:
"Обсудив недавнее обострение ситуации в зоне конфликта систематические деструктивные и провокационные действия Азербайджана, проявление ксенофобии в Азербайджане на государственном уровне,
Стороны
осознают важность выполнения взятых бессрочными соглашениями о перемирии 1994 и 1995 гг. международных обязательств,
подчеркивают важность достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности создание механизмов расследования нарушений режима прекращения огня как превентивного инструмента,
констатируют, что нарушение взятых Азербайджаном обязательств по мирному урегулированию конфликта, воспрепятствование осуществлению превентивных мер влечет ответственность Азербайджана в полном объеме последствий,
осуждают последовательное нарушение военно-политическим руководством Азербайджана Женевской конвенции, дислоцирование военных позиций по соседству с гражданскими поселениями и использование мирного населения в качестве живого щита,
призывают международное сообщество применить к ответственным за обострение ситуации  в зоне конфликта целенаправленные политические и экономические санкции,
ожидают от сопредседателей МГ ОБСЕ максимально эффективных и действенных усилий по   обеспечению условий стабилизации ситуации и продвижения в мирном процессе,
обращаются к международным структурам с призывом  активно содействовать мирному урегулированию карабахской проблемы, поддерживая усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ.