ԱՄՆ Կոնգրեսում քննարկվել է Թուրքիային զենքի վաճառքի արգելքի մասին առաջարկը
Կոնգրեսի կանոնակարգի հանձնաժողովը քննարկել է Թուրքիային ատրճանակների վաճառքի արգելքի մասին կոնգրեսական Դեյվ Թրոթի առաջարկությունն ու հավանության արժանացրել այն Ներկայացուցիչների պալատի նիստում քննարկելու որոշումը: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի ՀԱյ դատի հանձնախումբը (ANCA), փոխանցում է news.am-ը:
Թրոթը դեմ է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի անվտանգության ծառայությանը աշխատակիցների համար նախատեսված ամերիկյան ատրճանակների վաճառքին (1.2 մլն դոլարի)՝ ի պատասխան մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում խաղաղ ցուցարարների վրա նրանց հարձակման:
«Վերջին մի քանի ամիսներին մենք տեսանք, թե ինչպես են ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցները արտակարգ քայլեր ձեռնարկում Թուրքիայի դեմ, ժամանակն է, որ պետքարտուղարությունը նույնն անի»,- ասել է Դեյվ Թրոթը:
«Մենք պետք է չեղարկենք զենքի վաճառքը եւ մեկընդմիշտ Էրդողանին հասկացնենք, որ ռազմավարական դիրքը Թուրքիային օրենքից վեր չի դնում»,- հավելել է նա:

Конгресс США рассмотрит предложение о запрете продажи оружия Турции
Комитет по регламенту Конгресса рассмотрел предложение конгрессмена Дэйва  Тротта о запрете продажи пистолетов Турции и одобрил его для рассмотрения в ходе заседания Палаты представителей. Об этом сообщает Армянском национальном комитете Америки (ANCA), передает news.am.
В своем предложении Тротт выступает против продажи  американских полуавтоматических пистолетов сотрудникам безопасности президента Турции Реджепа Эрдогана на сумму  $1.2 млн, в ответ на их нападение на мирных демонстрантов в Вашингтоне 16 мая.
"За последние несколько месяцев мы видели, как наши союзники в  НАТО предпринимают чрезвычайные шаги против Турции, и пришло время  Государственному департаменту сделать то же самое", - сказал сопредседатель комитета по армянским вопросам Конгресса США Дэйв Трот.
"Мы должны отменить продажу оружия и раз и навсегда дать понять Эрдогану , что стратегическое расположение не ставит Турцию выше закона",- добавил он.