Պերուի նախկին նախագահը և նրա կինը կալանավորել են
Պերուի նախկին նախագահ Օլյանտա Ումալային և նրա կնոջը՝ Նադին Էրեդիային նախնական կալանքի տակ են առել՝ 18 ամիս ժամկետով։ Քննչության տվյալներով՝ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելիս Ումալան (պաշտոնից նա հեռացել է 2016 թվականին) կարող էր գումար ստանալ Վենեսուելայի իշխանություններից, ինչպես նաև Odebrecht շինարարական ընկերությունից և OAS ֆիրմայից՝ 2006 և 2011 թվականներին Պերուի ազգայնական կուսակցության նախընտրական քարոզարշավը հովանավորելու համար։ Նրա կնոջը կասկածում են փող լվանալուն մեղսակից լինելու մեջ:
Նշենք, որ Ումալա Պերույի երկրորդ նախագահն է, ում նկամամբ նման միջոց է կիրառվում: Առաջինը եղել է 1990-2000 թվականներին նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ալբերտո Ֆուհիմորին, ով կաշառակերպության համար դատապարվել է 25 տարվա ազատազրկման:

В Перу арестовали экс-президента и его супругу
Бывший президент Перу Ольянта Умала и его супруга Надин Эредия взяты под стражу на срок до 18 месяцев на время проведения расследования по делу об отмывании денег, передает lenta.ru.
Ордер на арест выдал судья Ричард Консепсьон в четверг, 13 июля, удовлетворив ходатайство прокурора Германа Хуареса. Такая мера пресечения была избрана, чтобы предотвратить возможный побег подозреваемых или их вмешательство в следствие.
Умала стал вторым экс-главой Перу, в отношении которого избрана подобная мера. Первым был Альберто Фухимори, занимавший пост президента Перу с 1990 по 2000 годы. Он отбывает 25-летнее заключение за коррупцию и другие преступления.