Ցեղասպանության ժխտումը դրա շարունակությունն է, որն ավելի ագրեսիվ է դառնում. Թուրքիայում Մարդու իրավունքների պաշտպան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց իրավապաշտպան, ֆեմինիստ, Թուրքիայի Մարդու Իրավունքների Ասոցիացիայի (Ստամբուլի մասնաճյուղի) ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի հանձնաժողովի անդամ, Այշե Գյունայսուի հետ`Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակի մասին:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում իրավիճակը Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեից հետո` ազատությունների և մարդու իրավունքների տեսանկյունից:
- Արտակարգ դրության հայտարարումից հետո Թուրքիայում բացարձակապես ո՛չ  ժողովրդավարություն կա, ո՛չ ազատություն, ո՛չ մարդու իրավունքներ: Սահմանադրական հանրաքվեից հետո ԱԶԿ-ն ուժեղացրեց իր ահաբեկչական բռնատիրությունը, հարյուր հազարավոր ուսուցիչներ, գիտնականներ, բուժաշխատողներ և այլ քաղաքացիական ծառայողներ մեծապես ճնշվում են, խաղաղ ցույցերն ու հանդիպումներն արգելվում են, լրագրողներին ու կուսակցական ակտիվիստներին ազատազրկում են, մարդու իրավունքների ոտնահարման համընդհանուր խախտումների շարքի ենք ականատես լինում: Իրավիճակն ամեն օր վատանում է: Անվտանգության ուժերի վերջին աներևակայելի, լիովին անօրինական կամայական քայլը հայտնի իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ձերբակալումն էր հուլիսի 5-ին: Իրավապաշտպանների ասոցիացիայի նախագահ Օզթուրգ Թուրքդողանը տեղի ունեցածը իրավացիորեն կոչեց «առևանգում, ոչ թե կալանավորում»: Ոստիկանության նման «առևանգումը» պատճառաբանված է Քաղաքացիների վեհաժողովի կողմից թողարկված հոդվածում, որի ներկայացուցիչները ևս գտնվում են ձերբակալվածների շրջանում: Ահա մի քանի հատված մարդու իրավունքների խախտումներին և վերջին անօրինական ձերբակալություններին վերաբերող տեղեկատվական հոդվածից.
1. Ոստիկանությունը ոչ մեկին չի հայտնել իրավապաշտպանների ձերբակալման մասին, որը տեղի է ունեցել ժամը 10: 00-ին և թույլ չի տվել նրանց խոսել իրենց հարազատների և փաստաբանների հետ: Հուլիսի 5-ի երեկոյան միայն պարզվեց, որ նրանք ձերբակալվել են:
2. Հինգշաբթի, հուլիսի 6-ին, ձերբակալումից 30 ժամ անց միայն նրանց վերջապես թույլատրվել է տեղեկացնել իրենց հարազատներին իրավիճակի մասին: Հայտնի է, որ կեսգիշերին նրանք երկու խմբերով ուղարկվել են տարբեր ոստիկանական բաժանմունքներ, թեև նրանց պահառման կոնկրետ հասցեները հայտնի չեն:
3. Փաստաբանները չեն կարողացել բանավոր կամ գրավոր տեղեկություններ ստանալ ոստիկանության բաժանմունքներից իրենց հաճախորդների դեմ մեղադրանքների մասին և միայն կարողացել են պարզել, որ դա ահաբեկչության հետաքննություն է եղել ոստիկանության կողմից պատրաստված արձանագրությունների պատրաստման հաշվետվություններից:
4. Պահառության ժամկետը սահմանվել է 7 օր՝ սկսված հուլիսի 5-ի ժամը 14: 30-ից (պաշտոնական արձանագրությունների համաձայն), և երկարաձգվել է հուլիսի 7-ին ևս 7 օրով:
5. Հետաքննության գործով դեռևս կա որոշակի սահմանափակում: Հետևաբար, պարզ չէ, թե ինչ մեղադրանքների և ապացույցների վրա է հիմնվում իրավապաշտպանների ձերբակալությունը:
- Դուք զգո՞ւմ եք փոքրամասնությունների նկատմամբ քաղաքականության որևէ փոփոխություն:
- Այո՛, կա փոփոխություն դեպի վատը: Ոչ մահմեդական համայնքների հանդեպ պետական ​​քաղաքականությունը (մենք չենք կոչում դրանք «փոքրամասնություններ») միշտ էլ խտրական և ճնշող է եղել Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրման օրվանից ի վեր`նպատակ ունենալով ազատվել նրանցից բոլոր հնարավոր եղանակներով: Վառ օրինակ է ասորական համայնքի նկատմամբ Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը: Հունիսի 23-ին «Ագոսը» տեղեկացրեց. «Մոր Գաբրիելի վանական համալիրի հետազոտությունները (Մադիաթում, Ասորական պատմական Թյուր Աբդին շրջանում գտնվող Մարդիում) հայտնաբերել են, որ գանձապետարանի տրամադրության տակ են հայտնվել տասնյակ եկեղեցիներ և վանքեր, որոնք այնուհետև հանձնվել են Թուրքիայի կրոնական հարցերով նախարարությանը կամ Դիյանեթին: Ասորական գերեզմանոցներն իրենց հերթին փոխանցվել են Մարդիի քաղաքապետարանին:
Եթե ​​Ասորական Ցեղասպանությունը տեղի չունենար, այսօր Թյուր Աբդինում ավելի քան մեկ միլիոն ասորի էր լինելու, մինչդեռ նրանք այժմ կազմում են ընդամենը 2 հազար և զրկված են իրենց վանքերից, եկեղեցիներից, գերեզմանոցներից:
Վերջերս Թուրքիայի Ազգային ժողովի կանոնակարգում կատարված փոփոխությունները ևս մեկ քայլ են Թուրքիայի ոչ մահմեդական համայնքների նկատմամբ կառավարության քաղաքականության հետագա վատթարացման ուղղությամբ:
- Թուրքիայի խորհրդարանում քննարկվում է այն պատգամավորներին պատժելու հարցը, որոնք կօգտագործեն Հայոց ցեղասպանություն և Քուրդիստան եզրույթները: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս առումով: Հնարավո՞ր է, որ նման օրենք ընդունվի:
- Փոփոխությունները ներկայացվել են կառավարության և «Ազգայնական շարժում» կուսակցության կողմից, որոնք պատիժ են սահմանում «ցեղասպանություն» բառի օգտագործման համար: Սա կտրուկ քայլ է, քանի որ անցած տասը-քսան տարիների ընթացքում աստիճանաբար վերացվեց Ցեղասպանության բառի չգրված արգելքը: Բառը սկսել է հրապարակայնորեն օգտագործվել 1990-ականների վերջին ինչպես տարատեսակ հանդիպումներում, այնպես էլ ընդդիմադիր լրատվամիջոցներում: Ցեղասպանության ժխտումը դրա շարունակությունն է, որն ավելի ու ավելի ագրեսիվ է դառնում: Խորհրդարանում այս բառի վրա նախատեսվող արգելքը նշանակում է, որ Թուրքիայում խոսքի ազատության շարունակական խախտումը հասել է իր բարձրագույն մակարդակին: Այլ կերպ ասած, օրենսդիրները կզրկվեն խոսքի ազատությունից: Եվ, այո՛, օրինագծի այս առաջարկն, ամենայն հավանականությամբ, կընդունվի, քանի որ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարները ցույց են տվել, որ պատրաստ են անցնել բոլոր հնարավոր սահմանները և խախտել մարդու իրավունքների բոլոր միջազգային նորմերն ու չափանիշները:

Отрицание Геноцида – это его продолжение, которое становится более агрессивным (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью о состоянии с правами человека в Турции с правозащитником, феминисткой, членом комиссии по борьбе с рассизмом и дискриминацией Ассоциации прав человека Турции (стамбульское отделение) Айше Гюнайсу.
- Как Вы оцениваете ситуацию в Турции после референдума по Конституции - с точки зрения прав и свобод человека?
- После объявления чрезвычайного положения в Турции абсолютно нет ни демократии, ни свобод, ни прав человека. После референдума по Конституции правящая Партия справедливости и развития (ПСР) усилила свою террористическую диктатуру. Тысячи учителей, ученых, медработников и других гражданских служащих подвергаются большому давлению, мирные демонстрации и встречи запрещаются, журналисты и партийные активисты лишаются свободы. Мы становимся свидетелями ряда попраний прав человека, повсеместного их нарушения. Ситуация ухудшается с каждым днем. Последним невероятным, полностью беззаконным, волюнтаристским шагом сил безопасности стал арест 5 июля представителей известных правозащитных организаций. Председатель ассоциации правозащитников Озтюрк Тюркдоган справедливо назвал случившееся "похищением, но не арестом". Поводом для "похищения" со стороны полиции является статья, опубликованная Ассамблеей граждан, представители которой также находятся среди арестованных. Вот несколько абзацев из информационной статьи, касающейся нарушений прав человека и последних незаконных арестов:
1. Полиция никому не сообщила об аресте правозащитников, который имел место в 10:00 и не позволила им говорить с родными и адвокатами. Лишь вечером 5-го июля стало ясно, что они арестованы.
2 В четверг, 6-го июля, лишь спустя 30 часов после их ареста, им наконец было позволено информировать своих родных о ситуации. Известно, что в полночь они двумя группами были отправлены в различные полицейские участки, хотя и адреса мест их содержания не известны.
3. Адвокаты не смогли получить устную или письменную информацию из полицейских участков о выдвинутых против их клиентов обвинений и лишь, из подготовленных полицией отчетов протоколов сумели выяснить, что это было расследование террористического акта.
4. Сроки задержания были определены в 7 дней, начиная с 14:30 5-го июля (согласно официальным протоколам), а 7-го июля были продлены еще на 7 дней.
5. В деле расследования пока есть определенные ограничения. Следовательно, не ясно, на каких обвинениях и доказательствах основан арест правозащитников.
- Вы чувствуете какие-либо изменения в политике относительно меньшинств?
- Да, есть изменения к худшему. Государственная политика относительно немусульманских общин (мы их не называем "меньшинствами") всегда была дискриминационной и подавляющей со дня создания Республики Турция, имея цель освободиться от них всеми возможными способами. Ярким примером является политика Турции относительно ассирийской общины. 23-го июня "Агос" информировал: "Исследования монастырьского комплекса Мар Габриель (в Мадиате, в находящемся в историческом ассирийском районе Тюр Абдин Мардие) обнаружили, что в ведении казначейства оказались десятки церквей и монастырей, которые затем были переданы министерству по религиозным вопросам Турции или Диянету. В свою очередь, ассирийские кладбища были переданы мэрии Диянета".
Если бы не было геноцида ассирийцев, сегодня в Тюр Абди жили бы более чем миллион ассирийцев, между тем, их численность сейчас составляет всего лишь 2 тысячи человек и они лишены своих монастырей, церквей, кладбищ.
Недавние изменения в регламенте парламента Турции являются еще одним шагом в направлении ухудшения политики правительства Турции относительно немусульманских общин.
- В парламенте Турции обсуждался вопрос наказания тех депутатов, которые используют термин "Геноцид армян" и "Курдистан". Каково Ваше мнение по этому поводу?
- Поправки, определяющие наказание за использование слова "геноцид", представлены правительством Турции и партией "Национальное движение". Это резкий шаг, поскольку за прошедшие десять-двадцать лет постепенно исчезал неписанный барьер перед словом "геноцид". Слово это стало публично использоваться с конца 1990-ых годов - как на различных встречах, так и в оппозиционных изданиях. Отрицание геноцида - это его продолжение, которое становится все более и более агрессивным. Запрет на это слово в парламенте означает, что непрерывно продолжающиеся нарушения свободы слова в Турции достигли своей наивысшей точки. Иными словами, сами законодатели отныне будут лишены свободы слова. И, конечно, принятие этого законопроекта означает, что нынешние руководители Турции готовы перейти все возможные границы и нарушить все международные нормы и критерии прав человека.