Արցախի ԱԺ-ն պատրաստվում է Նախագահի ընտրությանը
Հուլիսի 18-ին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ, հայտնում է Արցախի ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Քննարկման է ներկայացվել ԱԺ հատուկ նիստի ընթացքի մասին կանոնակարգային պահանջները: Հատուկ նիստում խորհրդարանը, Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն, ընտրելու է Հանարապետության նախագահ, ով պաշտոնավարելու է մինչև գործող ԱԺ-ի լիազորությունների ավարտը:
Աշոտ Ղուլյանը պարզաբանել է հատուկ նիստի ընթացակարգը, պատասխանել պատգամավորների հարցերին և անհարժեշտ հանձանարարականներ տվել աշխատակազմի պատասխանատուներին:

Artsakh Parliament Is Preparing for the Election of President
July 18, President of the National Assembly Ashot Ghoulyan convened a working consultation with the participation of the leaders of the NA Standing Committees, factions and staff members, official page of Artsakh NA reports. .
On July 18 the Speaker of the National Assembly Ashot Ghoulyan convened a working consultation with the participation of NA Standing Committees, factions' leaders and staff members.
Regulatory requirements on the process of the NA special session were submitted for discussion. At a special session, the parliament will elect the President of the Republic, pursuant to Article 168 of the Constitution, who will hold office until the end of the current NA mandate.
Ashot Ghoulyan explained the procedure of the special session, answered the questions of MPs and gave necessary instructions to the staff.