Բարձր մակարդակի հանդիպման համաձայնվելն իսկ մեր կողմից զիջում է
Հայկական կողմը մշտապես հանդես է գալիս Ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, այդ պատճառով էլ նույնիսկ այժմ, չունենալով բանակցային գործընթացի այս փուլից իրական ակնկալիքներ, պատրաստ է մասնակցել հանդիպումներին:
Իր վերջին հարցազրույցում ՀՀ նախագահը փաստացի ասեց, որ այս փուլում հստակ առաջարկներ չեն արվում միջնորդների կողմից, բայց մենք «դեմ չենք որևէ հանդիպման և մշտապես պատրաստ ենք հանդիպելու», հետևաբար՝ նախնական համաձայնություն ենք տվել աշնանը բարձր մակարդակի հանդիպում անցկացնել:
Այլ հարց է, որ հանդիպման անցկացումը դեռ չի նշանակում կարգավորման գործընթացի առաջընթաց: Այսօր Բաքուն հրաժարվում է կատարել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք կոչված են նվազագույն ֆոն ապահովել քաղաքակիրթ քաղաքական բանակցությունների անցկացման համար: Իսկ դա նշանակում է, որ Բաքուն ոչ միայն պատրաստ չէ քաղաքական լուրջ բանակցությունների, չունի փոխզիջումների գնալու քաղաքական կամք, այլև բացահայտ հայտարարում է, որ խախտում է և խախտելու է հրադադարի ռեժիմը:
Այդ պայմաններում, երբ սահմաններին կրակում են, երբ դիմացինդ քեզ սպառնում է պատերազմով, հնարավոր չէ լրջորեն խոսել փոխզիջումների մասին, քննարկել կարգավորման պայմանները և այլն: Ուստի, ստեղծված իրավիճակում բարձր մակարդակի հանդիպման համաձայնության տալն իսկ մեր կողմից զիջում է: Մենք դա գիտակցում և գնում ենք դրան, քանի որ, ինչպես նախագահն էլ իր խոսքում նշեց, «բանակցային պրոցեսին այլընտրանք չկա, բանակցային պրոցեսի այլընտրանքը ռազմական գործողություններն են, որը ցանկալի չէ նաև մեզ համար և, միգուցե առաջին հերթին մեզ համար, որովհետև մեր սպայի կյանքը, մեր զինվորի կյանքը մեզ համար շատ թանկ են»:
Այս փուլում, ինչ առաջարկներ էլ որ դրվեն սեղանին, դրանք, առաջին հերթին, պետք է միտված լինեն սահմաններին հրադադարի պահպանմանը, կողմերին խաղաղ երկխոսության վերադարձնելուն: Իսկ դրան զուգահեռ, կամ ավելի ճիշտ՝ դրան հետևող քաղաքական կարգավորումը, բնական է, բխելու է տարիներ շարունակ քննարկվող տրամաբանությունից: Եվ հայկական կողմի դիրքորոշումը շարունակելու է հիմնված լինել մեզ համար սկզբունքային երեք դրույթների վրա, որոնք բարձրաձայնեց Սերժ Սարգսյանը՝ Արցախի բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացում, Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային սահմանի առկայություն և անվտանգության հուսալի երաշխիքներ Արցախի համար:

Согласие на встречу на высшем уровне уже является уступкой с нашей стороны
Армянская сторона постоянно выступает за исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта. По этой причине даже сейчас, не имея никаких ожиданий от данного этапа переговоров, Армения готова участвовать на встречах по урегулированию конфликта.
В своем последнем интервью президент РА фактически сказал, что на этом этапе нет четких предложений со стороны посредников, однако мы "не против каких-либо встреч и всегда готовы встретиться", следовательно, мы дали предварительное согласие на проведение осенью встречи на высшем уровне.
Иной вопрос, что проведение встречи еще не означает прогресса в процессе урегулирования. Сегодня Баку отказывается выполнять достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге соглашения, которые призваны обеспечить минимальный фон для проведения цивилизованных политических переговоров. А это означает, что Баку не только не готов к серьезным политическим переговорам, что у него нет политической воли идти на взаимные уступки, но и откровенно заявляет, что нарушает и будет нарушать режим перемирия.
В этих условиях, когда стреляют на границах, когда твой противник угрожает тебе войной, невозможно серьезно говорить о взаимных уступках, обсуждать условия урегулирования и т.д. Следовательно, в создавшейся ситуации согласие на встречу на высшем уровне уже является уступкой с нашей стороны. Мы это осознаем и идем на это, поскольку, как отметил в своем слове президент, "альтернативы переговорному процессу нет, альтернативой переговорному процессу является война, которая нежелательна и для нас, возможно, в первую очередь для нас, поскольку жизни нашего офицера, нашего солдата для нас очень дороги".
Какие бы ни были положены на стол предложения на этом этапе, они, в первую очередь, должны быть направлены на сохранение перемирия на границах, на возврат сторон к мирному диалогу. А параллельно этому, или, сказать вернее, – следущее за этим политическое урегулирование, естественно, должно исходить из годами обсуждаемой логики. А позиция армянской стороны продолжится оставаться основанной на принципиальных для нас трех положениях, которые озвучил Серж Саргсян – реализацию права населения Арцаха на самоопределение, существование сухопутной границы между Арцахом и Арменией и надежные гарантии безопасности для Арцаха.