Արցախում ընտրել են անցումային շրջանի նախագահ
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ԱԺ հատուկ նիստում՝ փակ-գաղտնի քվեարկությամբ, 28 կողմ և 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ վերընտրվել է ԼՂՀ նախագահ։ Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը՝ Արցախի խորհրդարանի լրատվական վարչության պետ Լիլիթ Ասրյանին հղումով։
Նրա խոսքով, փակ-գաղտնի քվեարկությանը մասնակցելէ ԼՂՀ խորհրդարանի 33 պատգամավորներից 32-ը։ Նրանցից մեկը՝ «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունից Արմո Ծատուրյանը, ներկա չի եղել առողջական խնդիրների պատճառով։
ԼՂՀ ԱԺ երեք՝ «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն» և «Դաշնակցություն» խմբակցությունները առաջադրել էին գործող նախագահ Բակո Սահակյանի թեկնածությունը: Գործող նախագահին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև Խորհրդարանի միակ անկախ պատգամավոր Արսեն Առստամյանը: Անցումային նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար բավարար էր 21 ձայնը։
Արցախի Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն, Խորհրդարանի ընտրած Հանրապետության նախագահը պաշտոնավարելու է մինչև գործող ԱԺ-ի լիազորությունների ավարտը՝ 2020 թվականը, որից հետո արդեն տեղի կունենան Արցախի նախագահի համապետական ընտրություններ:

В Арцахе избрали президента
Национальное Собрание Республики Арцах сегодня, 19 июля, на специальном заседании избрало президентом Бако Саакяна.
За должность президента Республики  Арцах боролись бывший мэр Степанакерта Эдуард Артаваздович Агабекян (от оппозиционной фракции "Движение-88") и действующий глава республики  Бако Саакович Саакян (от фракций "Родина", "Дашнакцутюн" и "Демократия").
На сегодняшнем специальном заседании парламента присутствовали 32 депутата. Кандидатуру Бако Саакяна поддержали 28 из них, 4 проголосовали за избрание Эдуарда Агабекяна.
В начале заседания выступили кандидаты, которые представили свои программы, после чего состоялось тайное голосование.
Национальное Собрание НКР избрало президента на переходный период: он будет пребывать в этой  должности до истечения срока полномочий действующего Национального Собрания – до 2020 года. Лишь после этого состоятся общенародные выборы президента Карабаха.