Արցախում ընթացող պետականաշինության գործընթացը շատ կարևոր է
Երեկ Արցախում անցկացվեցին նախագահական ընտրություններ: Խորհրդարանի կողմից երկու տարի ժամկետով նախագահ ընտրելն առաջին հերթին անհրաժեշտ և կարևոր էր անցումային փուլում երկրում քաղաքական կայունություն ապահովելու և մեկնարկած քաղաքական գործընթացն ավարտին հասցնելու տեսակետից:
Այս տարվա փետրվարին Արցախը կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում կատարեց նախագահական համակարգի, ինչը ենթադրում է իշխանության առավել մեծ լծակների կենտրոնացում երկրի ղեկավարի ձեռքերում: Գործող խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետի սպառվելուց հետո անցկացվելու են նոր համաժողովրդական ընտրություններ, որոնց ժամանակ ժողովուրդն ուղղակի ընտրություններով ընտրելու է նոր խորհրդարանի կազմը և նոր նախագահին: Եվ արդեն նորընտիր նախագահը նշանակելու է վարչապետին ու կառավարությանը:
«Ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակում գտնվող երկրի համար, որն ամեն պահ իր անմիջական սահմանին զգում է ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգն ու գիտակցում անվտանգության նկատառումներից բխող որոշումների արագ կայացման անհրաժեշտությունը՝ կառավարման լծակների կենտրոնացումը մեկ կետում առավել քան տրամաբանական է: Սակայն, ամենակարևորն այս գործընթացում այն է, որ Արցախը բոլոր այս կերփափոխումները, իշխանության ինստիտուտների բարեփոխումներն իրականացնում է ժողովրդավարական ճանապարհով: Դրա համար ընտրվում են լեգիտիմ և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող մեխանիզմներ:
Ասվածի ապացույցը 2017թ. փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական հանրաքվեն էր, որի ժամանակ Արցախի բնակչության մեծամասնությունը կողմ արտահայտվեց կառավարման ձևի փոփոխությանը: Մյուս կարևոր քայլը լինելու է երկու տարի անց համաժողովրդական ընտրությունների անցկացումը՝ նոր նախագահի և խորհրդարանի ընտրության համար:
Այս գործընթացները նպաստում են Արցախում պետական ամուր ինստիտուտների կայացմանն ու ցույց են տալիս երկրում ընթացող պետականաշինության ակտիվ գործընթացի արդյունքները:
Արցախի ժողովուրդն իր կյանքը կազմակերպում է, ելնելով առկա մարտահրավերներից և իր առջև ծառացող խնդիրներից, և չի նահանջում ժողովրդավարական արժեքներից: Դա, թերևս ամենակարևոր հանգամանքն է: Կարևոր, մի կողմից, երկրի բնակչության կյանքի կազմակերպման, մյուս կողմից՝ կարգավորման գործընթացում առկա իրավիճակից նահանջ թույլ չտալու տեսակետից:

Демократические процессы Арцаха имеют большое значение
В Арцахе 19 июля прошли президентские выборы. Избрание парламентом президента сроком на два года было необходимо и важно, в первую очередь, для обеспечения стабильности страны в переходном периоде и эффективного окончания начатого процесса преобразований.
В феврале этого года Арцах в результате конституционного референдума перешел с полупрезидентской на президентскую форму правления, что подразумевает концентрацию рычагов власти в руках главы государства. После окончания полномочий действующего парламента будут проведены новые общенародные выборы, на которых будет избран новый парламент и новый президент. И уже новоизбранный президент назначит премьер-министра и правительство.
Для страны, находящейся в положении “ни войны, ни мира”, которая каждый момент чувствует угрозу возобновления активных военных действий и осознает все угрозы безопасности и необходимость быстрой консолидации сил, переход к более централизованной системе правления вполне логичен. Но самое важное в этом процессе то, что Арцах все эти трансформации, все реформы системы власти осуществляет демократическим путем. Для этого выбираются легитимные механизмы, соответствующие международным стандартам.
Потверждением сказанного стал конституционный референдум 2017 года, на котором большинство граждан Арцаха выступило за переход к президентской форме правления. Следующим важным шагом будет проведение выборов через два года и избрание нового президента и парламента.
Эти процессы способствуют становлению крепких государственных институтов в Арцахе и демонстрируют результаты активного процесса госстроительства.
Народ Арцаха организует свою жизнь, исходя из существующих вызовов и поставленных перед ним задач, в то же время не отступая от демократических ценностей. Это самое главное - как с точки зрения организации жизни народа Арцаха, так и недопущения отступления назад в процессе урегулирования.