Հայաստանը կստանձնի մոլորված տիեզերագնացներին փրկելու և վերադարձնելու պարտավորությունը
Հայաստանը պարտավորվում է փրկել և վերադարձնել մոլորված տիեզերագնացներին։ Հուլիսի 20-ին կառավարության նիստում հավանության է արժանացել «Տիեզերագնացների, ինչպես նաև տիեզերք արձակված օբյեկտների փրկության և վերադարձնելու մասին» համաձայնագիրը, որը պետք է հաստատի Ազգային ժողովը։ Համաձայնագիրը ստորագրվել է 1968 թվականի ապրիլի 22-ին, փոխանցում է News.am-ը:
Այսպես, տիեզերական սարքի՝ աղետի ենթարկվելու կամ դրա անձնակազմի՝ Հայաստանի տարածքում արտակարգ վայրէջք կատարելու պարագայում երկրի իշխանությունները նրանց անհրաժեշտ օգնությունը ցույց կտան, ինչպես նաև կհայտնեն իրենց գործողությունների մասին տիեզերանավը տիեզերք արձակած երկրին, որպեսզի վերջինը միանա որոնողական կամ փրկարարական աշխատանքներին։ Բացի այդ՝ Հայաստանը համաձայնում է տիեզերանավերը, դրանց բեկորները վերադարձնելու քայլեր ձեռնարկել։

Армения обязуется спасать и возвращать заблудившихся космонавтов
Армения обязуется спасать и возвращать заблудившихся космонавтов. На заседании Правительства 20 июля одобрено  соглашение "О спасении и возвращении космонавтов, а также объектов, выпущенных в космос", которое будет представлено на ратификацию в парламент.  Соглашение было подписано 22 апреля 1968 года в Лондоне, Москве и Вашингтоне, передает News.am.
Так, если в случае катастрофы космический аппарат или его личный состав выполнят аварийную посадку на территории  Армении, то власти страны окажут им всю необходимую помощь, а также сообщат о своих действиях стране, запустившей космический корабль, чтобы та подключилась к поисковым и (или) спасательным работам. Кроме того, Армения соглашается предпринимать шаги по возвращению космических кораблей, их деталей или обломков.