ԵԱՏՄ ներսում ներպետական օրենքներից առաջացող հակասությունները պետք է դրվեն քննարկումների
Այս տարվա հունիսի մեկից ՌԴ-ում ուժի մեջ մտավ, օրենք, համաձայն որի արգելվում է աշխատանքի վերցնել օտարերկրյա վարորդական վկայականներով աշխատակիցների: Օրենքն արդարացված իրարանցում առաջացրեց հատկապես ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիների մոտ, ովքեր աշխատում են Ռուսաստանի Դաշնությունում:
Չնայած ՌԴ համապատասախան օրենքի դրույթներն ու  շրջանառության մեջ դնելու փաստարկները համոզիչ են ու օբյեկտիվ, դրանց թվում՝ ռուսերեն չիմացող վարորդների կողմից ՌԴ ճանապարհային օրենքների ու կանոնների անճանաչելիությունը, ռուսախոս զանգվածի հետ շփման սահմանափակությունը և այլն, սակայն գոյություն ունի հարցի մյուս՝կողմ. երկու երկրնեը գտնվում են միասնական տնտեսական միությունում՝ ԵԱՏՄ-ում, որտեղ կան միասնական բազմաթիվ կարգտավորումներ, այդ թվում՝ կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի:
Ցանկացած տնտեսական ինտեգրացիայի արդյունավետ գործունեության ու առհասարակ գոյության գրավականն աշխատուժի և կապիտալի ազատ տեղաշարժի ապահովումն է: ԵԱՏՄ-ում դա կարգավորվում է ԵԱՏՄ մասին պայմանագրով, մասնավորապես 28-րդ հոդվածով, որը նշում է «Ներքին շուկան ընդգրկում է տնտեսական տարածք, որում, սույն Պայմանագրի դրույթների համաձայն` ապահովվում է ապրանքների, անձանց, ծառայությունների և կապիտալի ազատ տեղաշարժը»: Սրանից հետևում է, որ ՌԴ ներպետական վերոնշյալ օրենքը հարված է հասցնում աշխատուժի ազատ տեղաշարժի՝ ԵԱՏՄ ընձեռած հնարավորություններին, հաշվի առնելով, որ  Հայաստան-Ռուսաստան աշխատաշուկաների գործակցության կոնյուկտուրայում որոշակի տեղ են զբաղեցնում ՌԴ-ում աշխատող Հայաստանի վարորդ քաղաքացիները:
Այս իմաստով, համաշխարհային պրակտիկայում ընդունված է որ ներպետական օրենսդրությունը չպետք է հակասի վերազգային օրենսդրությանը (այս դեպքում՝ ԵԱՏՄ  պայմանագրերին), իսկ հակասության պարագայում՝ գերակայությունը տրվում է վերջինիս:
Օրեր առաջ ՀՀ Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձավ այդ հարցին՝ նշելով,  որ վարորդական իրավունքի վկայականները համարվում են ազգային փաստաթղթեր և դա երկրի որոշումն է՝ թույլ տա՞լ օտարերկրյա  վկայականների վավերականացում, թե՝ ոչ: Մինչդեռ պետք է ևս մեկ անգամ շեշտել գործող վերպետական պայմանագրերի մասին, որոնք ենթադրում են համատեղ քննարկումների նմանօրինակ խնդիրների առաջացման պարագայում, ինչն, ըստ էության, ներկայումս ընթանում է: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքերով, երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունները պայմանավորվել են Ռուսաստանում հայկական վարորդական իրավունքների ճանաչման հետ կապված քննարկումները շարունակել խորհրդարանական այլ ձևաչափերով՝ մասնավորապես խորհրդարանական լսումների միջոցով՝ փորձելով փնտրել խնդրի լուծման ամենաօպտիմալ տարբերակները:

Contradictions Arising from Domestic Law within the EAEU Should be Put for Discussion
Since June 1, a law entered into force in Russian Federation, which prohibits taking employees with foreign driving licenses. The law caused a justified chaos, especially among the citizens of the EAEU member states, who work in the Russian Federation.
Although the provisions and the arguments of the RF law are convincing and objective, including not mastering Russian road laws and regulations by non-Russian drivers, the limited contacts with the Russian-speaking community, etc., there is yet another aspect of the issue. The countries are in the united economic union, where there are numerous unified declarations, including the free movement of capital and labor.
The guarantee of any effective economic activity is ensuring free movement of labor and capital. This is regulated by the EAEU Treaty, in particular by Article 28, which states: "The internal market includes an economic territory in which free movement of goods, people, services and capital is provided in accordance with the provisions of this Treaty." Thus the abovementioned law of the Russian Federation contradicts the free movement of labor force, the opportunities provided by EAEU, given the fact that the Armenian citizens drivers working in Russia have their certain place in the Armenian-Russian labor market cooperation.
In this sense, it is accepted in the world practice that domestic legislation should not contradict to any supranational law (in this case, the EAEU Treaties), and, in the case of contradictions, the priority is given to the latter.
Recently, the RA Justice Minister Davit Harutyunyan touched upon the issue, noting that driving licenses are considered national documents and that it is the decision of the given country whether to allow foreign certificates or not. Meanwhile, it is necessary to state once again the existence of certain supranational agreements, which suggests that such issues should be solved in the course of joint discussions, which, in fact, are currently underway. Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan stated this.
According to him, the parliamentary delegations of the two countries agreed to continue discussions on the recognition of Armenian driving licenses in Russia in other parliamentary formats, in particular through parliamentary hearings, in search of the most optimistic versions of the problem.