Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները Պուտին-Թրամփ հանդիպումից հետո
G 20-ի շրջանակներում հուլիսի 7-ին տեղի ունեցած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադմիր Պուտինի առաջին հանդիպումից հետո, ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումները կարող են առաջին հայացքից հակասական թվալ: Մի կողմից երկու երկրների ղեկավարների հաջողված համարվող հանդիպումը, որը նախատեսված կես ժամի փոխարեն տևեց մոտ երկու ժամ, մյուս կողմից Սպիտակ տան հայտարարությունը, որ աջակցում է ՌԴ դեմ պատժամիջոցներին և ՌԴ-ն հայտարարությունը, որ կարող է դիմել ԱՄՆ դեմ հակադարձ քայլերի՝ ԱՄՆ-ն կողմից ՌԴ դիվանագետների արտաքսման հետ կապված: Նշենք, որ այս միջադեպը  տեղի է ունեցել դեռևս Օբամայի վարչակարգի ժամանակ ՌԴ կողմից ԱՄՆ նախագահական  ընտրություններին միջամտելու մեղադրանքների պատճառով, որին սակայն ՌԴ չտվեց համարժեք արձագանք:
Չնայած հնչող հայտարարությունների հակասականությանը, կարևոր է հասկանալ իրականում ի՞նչ փուլում են գտվում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերությունները և առկա միտումներն ո՞ւր են տանում:
Սա հասկանալու համար, անհրաժեշտ է նախևառաջ հիմնվել ոչ թե հնչող հայտարարությունների, այլ կողմերի իրական քայլերի վրա: G 20-ի շրջանակներում տեղի ունեցած երկկողմ հանդիպումն արդեն իսկ ունեցավ իր տեսանելի արդյունքն՝ ի դեմս Սիրիայի հարավ-արևմուտքում հրադադարի պահպանման շուրջ համաձայնագրի ձեռբերման: Հանդիպումից հետո, հետաքրքրական էր նաև ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը` համատեղել ռուս-ամերիկյան ջանքերը կիբերանվտանգության ապահովման հարցում: Թեպետ հետագայում ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ առաջարկը իրատեսական չէ, ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն իր հերթին հայտարարեց, որ առաջարկի շուրջ բանակցությունները կընթանան տարբեր փուլերով:
ՌԴ-ԱՄՆ համագործակցության ևս մեկ օրինակ կարելի է դիտարկել ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ բանակցություններում Թրամփի թիմի կողմից հատուկ ներկայացուցչի նշանակումը, որը խոսում է հարցի շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալու պատրաստակամության մասին:
Իսկ ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ում ՌԴ դիվանագետների ունեցվածքի հետ կապված խնդիրներին և ԱՄՆ կողմից ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությանը, ապա այս դեպքում էլ կարող ենք փաստել, որ հայտարարություններն այնքան էլ չեն համապատասխանում իրական քայլերին: Ռուս դիվանագետների խնդրի հետ կապված բանակցություններ են ընթանում ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Շենոնի և ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ռյաբկովի միջև: Այս շաբաթ պաշտոնյաների միջև տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, պատասխանելով հարցին՝ հաջողվե՞ց կողմերի լուծել  խնդիրը, ռուս պաշտոնյան պատասխանեց՝ «գրեթե»:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ կողմից ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներին, ապա ԱՄՆ Սենատում հաստատված օրինագիծը շարունակում է խնդրահարույց մնալ և առկա տեղեկատվության համաձայն Սպիտակ տունը շարունակ համագործակցում է հանրապետական կոնգրեսականների հետ` հնարավորինս մեղմելու սահմանվող պատժամիջոցները:
Ուստի, եթե փորձենք ասվածն ամփոփել, ապա պետք է փաստենք, որ  ներկայիս փուլում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններում համագործակցության երկկողմ պատրաստակամություն է նկատվում: Ինչ վերաբերում է հնչող՝ երբեմն հակասական հայտարարություններին, ապա դրանք նույնպես կարելի է բնական համարել, քանի որ հաճախ նման հայտարարությունները նպատակ են հետապնդում բանակցություններում ամրապնդելու կողմերի դիրքերը:

On the Tracks of US-Russia Relations after G20 Summit
After the meeting of the Russian President Vladimir Putin and the US President Donald Trump at the sidelines of the G20 summit, the developments in the US-Russian relations may seem contradictory at first sight. On the one hand, the meeting of the presidents that lasted for nearly  two hours instead of half an hour is labeled as a successful one, on the other hand the White House declares that it supports the US sanctions against Russia, while Russia declares that it will turn to retaliatory measures agents the US act of expelling Russian diplomats. To note the diplomats were expelled still during the Obama administration for Russia’s assumed mediation in the US presidential election. However, Russia at that time restrained from any retaliatory measures.
Aside from the statements made, which sound contradictory at times, it is important to understand at what stage the US-Russia relations currently are and where the present tendencies lead.
To make it clear, first of all we need to base our assumption on the real steps made by the sides and not their statements. The bilateral meeting at the sidelines of the G20 Summit has already had its notable result, which became a ceasefire agreement reached in southwest Syria. The suggestion by the US president after the meeting to combine Russian-American efforts in the fight against cyber threats was also of interest. Although later on the US President declared that his suggestion was not realistic, the US State Secretary Rex Tillerson in his turn noted that the negotiations on the suggestions would be ongoing at different stages.
Another example of the US willingness to cooperate with Russia can be considered an appointed special representative by the Trump’s administration to participates in the negotiations on the Ukrainian crisis.
What refers to the problems of the Russian diplomats expelled for the US and to the possible new sanctions by the US against Russia, in both cases the statements are not completely in accordance with the real steps. On the first issue, the negotiations are ongoing between the US State Secretary Thomas Shenon and Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. After the meeting of the two officials this week, in response to the question, whether the sides succeeded in finding a solution to the problem, the Russian official noted: "nearly"
As for the possible new sanctions of the US against Russia, the bill passed in the US Senate continues to be problematic and there is information that the White House continues to work with the Republican congressmen to ease the presented new sanctions against Russia.
To conclude, we should state that at this stage there is willingness both from Russia and US to cooperate. What refers to the statements made, that may seem contradictory at times, they also can be considered natural, as they usually aim at strengthening the position of the sides in the bilateral negotiations on various issues.