Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները Պուտին-Թրամփ հանդիպումից հետո
G 20-ի շրջանակներում հուլիսի 7-ին տեղի ունեցած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադմիր Պուտինի առաջին հանդիպումից հետո, ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումները կարող են առաջին հայացքից հակասական թվալ: Մի կողմից երկու երկրների ղեկավարների հաջողված համարվող հանդիպումը, որը նախատեսված կես ժամի փոխարեն տևեց մոտ երկու ժամ, մյուս կողմից Սպիտակ տան հայտարարությունը, որ աջակցում է ՌԴ դեմ պատժամիջոցներին և ՌԴ-ն հայտարարությունը, որ կարող է դիմել ԱՄՆ դեմ հակադարձ քայլերի՝ ԱՄՆ-ն կողմից ՌԴ դիվանագետների արտաքսման հետ կապված: Նշենք, որ այս միջադեպը  տեղի է ունեցել դեռևս Օբամայի վարչակարգի ժամանակ ՌԴ կողմից ԱՄՆ նախագահական  ընտրություններին միջամտելու մեղադրանքների պատճառով, որին սակայն ՌԴ չտվեց համարժեք արձագանք:
Չնայած հնչող հայտարարությունների հակասականությանը, կարևոր է հասկանալ իրականում ի՞նչ փուլում են գտվում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերությունները և առկա միտումներն ո՞ւր են տանում:
Սա հասկանալու համար, անհրաժեշտ է նախևառաջ հիմնվել ոչ թե հնչող հայտարարությունների, այլ կողմերի իրական քայլերի վրա: G 20-ի շրջանակներում տեղի ունեցած երկկողմ հանդիպումն արդեն իսկ ունեցավ իր տեսանելի արդյունքն՝ ի դեմս Սիրիայի հարավ-արևմուտքում հրադադարի պահպանման շուրջ համաձայնագրի ձեռբերման: Հանդիպումից հետո, հետաքրքրական էր նաև ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը` համատեղել ռուս-ամերիկյան ջանքերը կիբերանվտանգության ապահովման հարցում: Թեպետ հետագայում ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ առաջարկը իրատեսական չէ, ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն իր հերթին հայտարարեց, որ առաջարկի շուրջ բանակցությունները կընթանան տարբեր փուլերով:
ՌԴ-ԱՄՆ համագործակցության ևս մեկ օրինակ կարելի է դիտարկել ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ բանակցություններում Թրամփի թիմի կողմից հատուկ ներկայացուցչի նշանակումը, որը խոսում է հարցի շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալու պատրաստակամության մասին:
Իսկ ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ում ՌԴ դիվանագետների ունեցվածքի հետ կապված խնդիրներին և ԱՄՆ կողմից ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությանը, ապա այս դեպքում էլ կարող ենք փաստել, որ հայտարարություններն այնքան էլ չեն համապատասխանում իրական քայլերին: Ռուս դիվանագետների խնդրի հետ կապված բանակցություններ են ընթանում ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Շենոնի և ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Ռյաբկովի միջև: Այս շաբաթ պաշտոնյաների միջև տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, պատասխանելով հարցին՝ հաջողվե՞ց կողմերի լուծել  խնդիրը, ռուս պաշտոնյան պատասխանեց՝ «գրեթե»:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ կողմից ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներին, ապա ԱՄՆ Սենատում հաստատված օրինագիծը շարունակում է խնդրահարույց մնալ և առկա տեղեկատվության համաձայն Սպիտակ տունը շարունակ համագործակցում է հանրապետական կոնգրեսականների հետ` հնարավորինս մեղմելու սահմանվող պատժամիջոցները:
Ուստի, եթե փորձենք ասվածն ամփոփել, ապա պետք է փաստենք, որ  ներկայիս փուլում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններում համագործակցության երկկողմ պատրաստակամություն է նկատվում: Ինչ վերաբերում է հնչող՝ երբեմն հակասական հայտարարություններին, ապա դրանք նույնպես կարելի է բնական համարել, քանի որ հաճախ նման հայտարարությունները նպատակ են հետապնդում բանակցություններում ամրապնդելու կողմերի դիրքերը:

Российско-американские отношения после встречи Путин-Трамп
После первой встречи президента США Дональда Трампа и президента России Владимира Путина 7-го июля, в рамках G-20, процессы, имеющие место в российско-американских отношениях, на первый взгляд могут показаться противоречивыми. С одной стороны, считающаяся успешной встреча руководителей двух стран, которая вместо запланированных полчаса длилась около двух часов, с другой стороны – заявление Белого дома о том, что президент поддерживает санкции против России и заявление РФ о том, что Россия может предпринять шаги в ответ на высылку российских дипломатов. Отметим, что этот инцидент произошел еще при администрации Обамы - в связи с обвинением вмешательства со стороны РФ в выборы президента США, на что Россия не дала адекватного ответа.
Несмотря на противоречивость звучащих заявлений, важно на самом деле понять, на какой стадии находятся отношения РФ-США и куда ведут существующие тенденции.
Для понимания вышесказанного необходимо в первую очередь опираться не на звучащие заявления, а на реальные шаги сторон. Двухсторонняя встреча, имеющая место в рамках G-20, уже имеет свой видимый результат - в плане достижения соглашения по сохранению перемирия на юго-западе Сирии. После встречи интересно также заявление президента США о совместных российско-американских усилиях в вопросе обеспечения кибербезопасности. Хотя в дальнейшем президент США заявил, что предложение не является реалистичным, госсекретарь США Рекс Тилерсон в свою очередь заявил, что переговоры вокруг предложения пройдут по различным стадиям.
Еще одним примером сотрудничества РФ-США можно считать назначение особого представителя по переговорам вокруг украинского кризиса со стороны команды Трампа, что говорит о готовности прийти к общему знаменателю вокруг данного вопроса.
Что касается проблем, связанных с собственностью дипломатов РФ в США и возможностью новых санкций со стороны США против РФ, то и в этом случае можем сказать, что заявления не совсем соответствуют реальным шагам. В связи с проблемой российских дипломатов сейчас идут переговоры между заместителем госсекретаря США Томасом Шеноном и заместителем министра иностранных дел РФ Сергеем Рябковым. На этой неделе, после встречи между чиновниками, отвечая на вопрос "удалось ли сторонам решить проблему?" российский чиновник ответил: “почти”.
Что касается новых санкций США против РФ, то утвержденный в Сенате США проект продолжает оставаться проблемным, и, согласно существующей информации, Белый дом непрерывно сотрудничает с республиканскими конгрессменами для того, чтобы по возможности смягчить установленные санкции.
Следовательно, если попытаться обобщить сказанное, то должны зафиксировать, что на нынешнем этапе в отношениях РФ-США наблюдается двухсторонняя готовность к сотрудничеству. Что касается звучащих, порой противоречивых заявлений, то и их необходимо рассматривать как естественные, поскольку часто подобные заявления имеют цель укрепить позиции сторон в переговорах.