Իրանից Ռուսաստան երկաթուղու համար Բաքուն է վճարելու. փորձագետ
Իրանը ցանկանում է երկաթուղային ճանապարհը շարունակել դեպի Ռուսաստան` Ադրբեջանով, բայց Բաքվի ֆինանսավորման հաշվին: Այս մասին Sputnik Արմենիա մուլտիմեդիոն մամուլի կենտրոնում հայտնել է տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ, իրանցի Էսհան Հուշմանդը։
«Ակնհայտ է, որ Իրանը ցանկանում է կապվել Ռուսաստանի հետ, այդ թվում նաև երկաթուղու միջոցով։ Նման կապ կարելի է հաստատել միայն Ադրբեջանի միջով, սակայն մի կարևոր պահ կա. Իրանը հնարավոր է համարում իրականացնել այդ երկաթուղու կառուցումը Բաքվի ֆինանսավորմամբ»,– ասել է Հուշմանդը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի միջով անցնող (հետո` Վրաստանով) երկաթուղուն, ապա Իրանն այն դիտարկում է որպես ելք դեպի Եվրոպա, բայց, փորձագետի կարծիքով, այդ երկաթուղու կառուցմանն ուղղված քայլերը բավականին անարդյունավետ են։
Այսօր Իրանը հաղորդակցվում է Եվրոպայի հետ միայն Թուրքիայի միջոցով։ Երկրի փորձագիտական հասարակությունը, նրա խոսքով, քննարկում է նոր ճանապարհի երկու տարբերակ. մեկը Հայաստանով Վրաստան, մյուսը` Իրաքով (Քրդստանով) և Սիրիայով։

Эксперт: за железную дорогу из Ирана в Россию должен заплатить Баку
Иран хочет проложить железнодорожный путь в Россию через Азербайджан, но за счет финансирования со стороны Баку, сказал в мультимедийном пресс-центре Sputnik Армения эксперт по региональным вопросам из Ирана Ехсан Ушманд.
Что касается железной дороги через Армению (и дальше Грузию), то ее Иран видит в качестве выхода в Европу. Но, по мнению эксперта, шаги в направлении строительства этой дороги были довольно неэффективными.
Сегодня Иран сообщается с Европой только через Турцию. Экспертное сообщество страны, по его словам, обсуждает два варианта нового пути – один через Армению и Грузию, другой – через Ирак (Курдистан) и Сирию.
"Я как друг армянского народа хотел бы призвать Ереван и Тегеран плотнее работать в этом направлении. Мы знаем, насколько важно воплощать инфраструктурные проекты для развития экономики страны", — сказал Ушманд.