Իսրայելը կապամոնտաժի Տաճարի լեռան մուտքի մետաղորսիչները
Իսրայելի իշխանությունները որոշում են ընդունել ապամոնտաժելու մետաղորսիչները Երուսաղեմի Տաճարի լեռան մուտքի մոտ, որոնց տեղադրումը հանգեցրել է զանգվածային բողոքի ակցիաների, հայտնում է Reuters-ը՝ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գրասենյակին հղումով:
Նշվում է, որ մետաղաորսիչ շրջանակներին կփոխարինեն տեսախցիկները, որոնք տեղական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ կարողանում են ճանաչել մարդկանց, բացահայտել կասկածելի պահվածքը՝ այդ թվում նաև զենք և պայթուցիկ անցկացնելու փորձերը:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելի ոստիկանությունն ուժեղացնելու է իր ստորաբաժանումները՝ Լեռան այցելուների անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ գործողություններ իրականացնելու համար:

Israel to Remove Metal Detectors from the Holy Site in Jerusalem
Israel has announced it will remove controversial metal detectors from entrances to the sensitive compound that houses the al-Aqsa mosque, The Guardian reports.
The late-night announcement by the office of the Israeli prime minister, Binyamin Netanyahu, is designed to end the crisis over the holy site.
The removal of the detectors appeared to be part of a deal that saw the repatriation of Israeli diplomats from Jordan, including an embassy security guard who had been involved in a fatal shooting of two Jordanians on Sunday night.