Իսրայելը կապամոնտաժի Տաճարի լեռան մուտքի մետաղորսիչները
Իսրայելի իշխանությունները որոշում են ընդունել ապամոնտաժելու մետաղորսիչները Երուսաղեմի Տաճարի լեռան մուտքի մոտ, որոնց տեղադրումը հանգեցրել է զանգվածային բողոքի ակցիաների, հայտնում է Reuters-ը՝ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գրասենյակին հղումով:
Նշվում է, որ մետաղաորսիչ շրջանակներին կփոխարինեն տեսախցիկները, որոնք տեղական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ կարողանում են ճանաչել մարդկանց, բացահայտել կասկածելի պահվածքը՝ այդ թվում նաև զենք և պայթուցիկ անցկացնելու փորձերը:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելի ոստիկանությունն ուժեղացնելու է իր ստորաբաժանումները՝ Լեռան այցելուների անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ գործողություններ իրականացնելու համար:

Израиль уберет металлоискатели у Храмовой горы
Израиль решил убрать со входов на Храмовую гору в Иерусалиме металлоискатели, спровоцировавшие массовые протесты. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на канцелярию премьер-министра Биньямина Нетаньяху.
Рамки металлоискателей заменят видеокамеры. По данным местных СМИ, камеры обладают способностью распознавать личность, выявлять подозрительное поведение, включая попытки пронести оружие и взрывчатку, передает Корреспондент.
Полиция Израиля усилит свои подразделения для проведения в случае необходимости дополнительных действий с тем, чтобы обеспечить безопасность посетителей горы.