Եվրոպայում 3000 վրացի է «անհետացել»
Մարտի 28-ից, երբ ուժի մեջ է մտել Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև առանց վիզայի ռեժիմը, կովկասյան երկրից եվրոպական պետություններ են մեկնել Վրաստանի 55 հազար քաղաքացիներ։ Նրանցից 3000-ը չեն վերադարձել հայրենիք օրինական ժամկետներում։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է երկրի ներքին գործերի փոխնախարար Շալվա Խուցիշվիլին` հիշեցնելով, որ վրացիները կարող են առանց վիզայի գտնվել Եվրոպայում կես տարում ընդամենը 90 օր։
Հաղորդվում է, որ աճել է նաև վրացիների թիվը, ովքեր Եվրոպայում քաղաքական ապաստան են խնդրում, փոխանցում է Коммерсантъ-ը։
ԵՄ-ն բազմիցս զգուշացրել է վրացական ղեկավարությանը, որ նման միտումները կարող են դառնալ առանց վիզայի ռեժիմի դադարեցման պատճառ։

В Европе "пропали" 3 тысячи грузин
С 28 марта, когда вступил в силу безвизовый режим между Грузией и ЕС, из кавказской страны в европейские государства выехали 55 тыс. грузинских граждан, передает Коммерсантъ. При этом 3 тыс. человек не вернулись на родину в законные сроки, журналистам сообщил заместитель министра внутренних дел страны Шалва Хуцишвили. Он напомнил, что, согласно правилам, грузины могут находиться в Европе без виз лишь 90 дней в течение полугода.
Возросло и число выходцев из Грузии, просящих в Европе политического убежища.
ЕС неоднократно предупреждал грузинское руководство, что такие тенденции могут стать причиной приостановления безвизового режима.