Վատ տրամադրությամբ մարդիկ «վարակում են» նաև մյուսներին. հոգեբան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց Հոգեսոցիալական կարգավորման կենտրոնի հոգեբան, հ.գ.թ., դոցենտ Սոնա Հարությունյանի հետ:
-Անկախ օբյեկտիվ հանգամանքների առկայությանը՝ այսօր հայ հասարակության մոտ նկատվում է դեպրեսիվ տրամադրություն, որոշակի տխրություն: Ի՞նչ եք կարծում, որո՞նք են հիմնական պատճառները: Այդյո՞ք սա առավել խորքային, գենետիկ բացատրություն ունի:
-Նախ, օբյեկտիվ հանգամանքները, հատկապես հոգեբանական անվտանգությանը սպառնացեղ գործոններն ու իրավիճակները կարող են պատճառ լինել անկումային մթնոլորտի ապահովման: Ինչ վերաբերում է ազգային առանձնահատկություններին, ապա իրավացի եք, մեր  հիշողությունները ևս նպաստավոր պայման կարող են ստեղծել մռայլ տրամադրության համար: Եվ, ինչ խոսք, չմոռանանք անձնային առանձնահատկությունների մասին. չէ՞ որ անկախ հանգամանքներից, ոմանք կենսուրախ են, ոմանք` մռայլ: Ի դեպ, նպաստող գործոն կարող է լինել նաև բացասական տեղեկատվության հոսքը, սեփական խնդիրների թեմաներով շրջապատին անընդհատ հոգնեցնելը, մշտական դժգոհությունները: Վատ տրամադրությամբ մարդիկ «վարակում են» նաև մյուսներին (հարազատներին, ընկերներին, հարևաններին, գործընկերներին): Կա տեսակետ, համաձայն որի` տրամադրությունը  մտքերի արդյունք է: Հետևաբար, անհրաժեշտ է «զինվել» դրական մտքերով և «վարակել» միմյանց դրական հոգեվիճակով:
- Ի՞նչ կարող են անել հոգեբանները հասարակությունում տիրող ընդհանուր մթնոլորտը բարելավելու համար: Ի՞նչ հստակ գործողություններ են անհրաժեշտ:
- Պարզապես անհրաժեշտ է ակտիվացնել հոգեբանին դիմելու մշակույթը, որպեսզի մարդիկ բացասական հոգեվիճակների, քրոնիկ սթրեսների, անհաղթահարելի թվացող խնդիրների դեպքում կարողանան վերագտնել ներքին ներդաշնակությունն, ինչն էլ ակամայից կսփռվի նաև շրջապատում: Հոգեբանները կարող են լուսաբանել և լուսաբանում են հոգեկան առողջությանն առնչվող խնդիրների հոգեբանական ասպեկտները: Իսկ տեղեկատվությունն առաջնային նշանակություն ունի այս կամ այն խնդիրը հաղթահարելու կամ զերծ մնալու գործընթացում: Հոգեբանները կազմակերպում են տարբեր սեմինարներ, թրեյնինգներ, որոնք ի նպաստ են հոգեկան առողջության պահպանման և ամրապնդման համար: Սակայն գաղտնիք չէ, որ հոգեբանական աշխատանքի արդյունավետությունը պայմանավորված է երկկողմանի գործողություններով, և միայն հոգեբանների ակտիվությունը բավարար չէ որևէ արդյունք արձանագրելու համար, անհրաժեշտ է նաև հասարակության ներգրավվածությունն այդ աշխատանքներում:
Ինչ խոսք, հոգեբանական տեսանկյունից, ընդգծենք նաև ԶԼՄ-ների կարևորագույն դերը հասարակության մեջ այս կամ այն երևույթը սերմանելու հարցում: Ներկայումս լրահոսը հեղեղված է բացասական երանգավորված տարաբնույթ և հաճախ ոչ անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ: Այս հարցին ևս անհրաժեշտ է հետևողական լինել:
Լինելով լավատես՝ ամփոփեմ խոսքս հետևյալով.  ցանկացած հասարակություն ունի իր առանձնահատկությունները, մենք` հայերս,  միշտ էլ զուսպ ենք եղել դրականն արտահայտելու և խրախուսելու հարցում, սակայն վստահ եմ, որ ժամանակի ընթացքում համատեղ հետևողական աշխատանքների արդյունքում լավատեսությունն ու ժպիտը գերակշռող կլինեն մեր առօրյա կյանքում:

Psychologist: People Can "Infect" Others with Their Bad Mood (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Psychologist of the Center for Psychosocial Regulation, Candidate of Psychological Sciences, Associate Professor, Sona Harutyunyan.
- Regardless of the existence of objective circumstances in Armenian society today, we can see depressive moods, certain sadness. According to you, what are the main reasons for this? Does this have a deeper, more genetic explanation?
- As for the objective circumstances, some factors, especially those that threaten psychological security, can cause a depressive atmosphere. As for the national characteristics, you are right as well! Our memories can also create favorable conditions for a gloomy mood. And, of course, let's not forget about individual characteristics. After all, regardless of the circumstances, some people are cheerful, while others are gloomy. By the way, the flow of negative information can become a contributing factor, when our people surrounding us annoy with the topics related to their own problems and their discontent. People can often "infect" others (relatives, friends, neighbors) with their bad mood. There is a point of view according to which our mood is the result of our thoughts. Therefore, it is necessary to carry only positive thoughts and "infect" each other with a positive mental state.
- What can psychologists do in order to improve the general atmosphere in society? What are the necessary steps?
- It's just necessary to activate the culture of turning to a psychologist so that people, in case of negative mental state, chronic stresses, problems that seem unsolvable, could regain inner harmony, which they would spread to their surroundings. Psychologists can cover and highlight the psychological aspects of mental health problems. And awareness is of primary importance for overcoming this or that problem. Psychologists organize various seminars, trainings, which are useful in the preservation and strengthening of mental health. Nevertheless, it is not a secret that the effectiveness of psychological intervention is due to bilateral actions and only the activity of psychologists is insufficient to achieve any result, it is also necessary to involve society in these processes.
Of course, from the psychological point of view, it is also necessary to emphasize the important role of the media in the issue of "injecting" a particular culture in the society. Today, the information flow is crammed with diverse, often unnecessary information, which has negative connotations. It is also necessary to be consistent in this matter.
Being an optimist, I will summarize my thoughts in the following words: any society has its own characteristics. We, Armenians have always been restrained in the issues of voicing and stimulating the positive, but I am sure that over time, as a result of joint, consistent activities, optimism and smiles will prevail in our daily lives.