ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները՝ ՌԴ հետ հարաբերությունների բարելավման միջո՞ց
ՌԴ դեմ ԱՄՆ հայտարարած պատժամիջոցները բուռն քննարկումների պատճառ են դարձել: Ոմանք կողմ են և նույնիսկ ուրախ, մյուսները հանդես են եկել դրանց քննադատությամբ:
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ստորագրել է երեք երկրների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմի խստացման մասին օրենքը: Փաստաթուղթն ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու կուսակցությունների անդամների ակտիվ և շարունակական աշխատանքի արդյունք է: Այն ընդունվել է ձայների ճնշող մեծամասնությամբ, հայտնում է TASS-ը
Ուշագրավ է, որ Թրամփը փաստաթուղթը ստորագրել է փակ դռների հետևում՝ քննադատելով օրենքի ընդունումը, որն իր կարծիքով ոտնահարում է իր իսկ լիազորություններն արտաքին քաղաքականության ձևավորման հարցում, հայտնում է Reuters-ը: Օրենքը ստորագրելիս նա նշել է, որ գնում է այդ քայլին հանուն ազգային միասնության: Նրա խոսքերով՝ այդ օրենքը վկայում է, որ ամերիկացի ժողովուրդը ցանկության ունի տեսնելու, որ Ռուսաստանը քայլեր է ձեռնարկում ԱՄՆ հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ: Թրամփը հավելել է, որ օրենքը մշակելիս Կոնգրեսում հաշվի են առել եվրոպական գործընկերների և ամերիկյան բիզնեսի մտավախությունները՝ բարելավելով և առավել ճկուն դարձնելով օրենքի տեքստը: Չնայած այդ ամենին՝ Թրամփը միևնույն ժամանակ այն կարծիքին է, որ պատժամիջոցների մասին փաստաթուղթը հակասում է ԱՄՆ սահմանադրությանը:
Թրամփի հայտարարություններն անտարբեր չեն թողել ԱՄՆ կոնգրեսականներին: Թրամփի հակառակորդների խոսքերով՝ նրա հայտարարությունները լուրջ կասկածներ են հարուցում՝ արդյո՞ք նախագահի վարչակազմը մտադիր է հետևել օրենքին: Դժգոհություն են հայտնել նաև հանրապետականները: Նրանց կարծիքով՝ փաստաթղթի ստորագրման ժամանակ Թրամփի արած հայտարարությունների հետևանքով Ռուսաստանն այդ ամենը կընկալի որպես թուլություն: Նրանց կարծիքով՝ ԱՄՆ գործող վարչակազմը մտադիր չէ լրջորեն դիմակայել Ռուսաստանին:
Նշենք, որ իրավիճակն իր հերթին փորձել է շտկել նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը՝ ասելով, որ օրենքը ստորագրելու Թրամփի որոշումը վկայում է, որ ներկայիս վարչակարգը ՌԴ հետ «ավելի լավ օրերի և ավելի լավ հարաբերությունների» հույս ունի, սակայն դա կախված է Ռուսաստանի հետագա քայլերից:
Չնայած ԱՄՆ նախագահի և փոխնախագահի հայտարարություններին, Մոսկվան կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ ընդունելով վերոնշյալ օրենքը, ԱՄՆ-ն լայնամասշտաբ առևտրական պատերազմ է հայտարարել Ռուսաստանին՝ վերջ դնելով երկկողմ հարաբերությունների բարելավման հույսերին: Մեդվեդևը վստահ է, որ Մոսկվայի դեմ սահմաված նոր պատժամիջոցները կգործեն տասնամյակներ և ավելի կոշտ կլինեն այն սահմանափակումներից, որոնք նախատեսում էր 1974 թվականին ընդունված և միայն 38 տարի անց չեղյալ հայտարարված Ջեքսոնի ուղղումը:
Օրենքի ստորագրումը մեկնաբանել է նաև ՌԴ նախագահի մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը: Նա նշել է, որ պատժամիջոցների մասին օրենքի ընդունումը ոչինչ չի փոխում, քանի որ փաստաթուղթն այսպես թե այնպես իրագործվելու էր, հայտնում է РИА Новости-ն: Խոսելով հնարավոր պատասխան քայլերի մասին` նա հայտարարել է, որ դրանք արդեն ձեռնարկվել են: ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները չեն ստիպի Մոսկվային hետ կանգնել ընտրված ուղուց:
Թրամփի ստորագրած փաստաթուղթն օրենքի ուժ է տվել Բարաք Օբամայի ղեկավարած ԱՄՆ նախկին վարչակազմի կողմից Ռուսաստանի դեմ հայտարարված սահմանափակող միջոցառումներին, որոնք լուրջ խոչընդոտներ ստեղծեցին ՌԴ-ԱՄՆ ԶՈւ համագործակցության համար: Օրենքը մասնավորապես ենթադրում է ռուսական նավթագազային ընկերությունների դեմ պատժամիջոցների խստացում: Ամերիկացի ֆիզիկական անձանց և ընկերություններին արգելվում է ՌԴ հետ գործարքներ իրականացնել և վարկեր տրամադրել 14 օրից ավել ժամկետով:
Նշենք, որ Եվրախորհրդարանի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է պատասխանել ԱՄՆ-ին, քանի որ վերջինս չի կարող ՌԴ դեմ նման պատժամիջոցների մասին օրենք հաստատել՝ առանց ԵՄ հետ համաձայնեցնելու: Պատճառն այն է, որ նոր հակառուսական պատժամիջոցները կարող են վնասել տնտեսության ոլորտում եվրոպական շահերին: Ավելի վաղ օրենքի ընդունումը քննադատել էին նաև Գերմանիայի իշխանությունները՝ հայտարարելով, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքին: Ավստրիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցն իր հերթին հայտարարել է, որ ԵՄ երկրները պետք է միասնական արձագանք տան ՌԴ դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցներին: Եվ միայն Լեհաստանն է, որ ողջունում է ԱՄՆ նախագահի ստորագրած օրենքը: Երկրի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ նման որոշումը բխում է Վրաշավայի և Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի ռազմավարական շահերից:
Որոշ փորձագետներ նշում են, որ Թրամփն ստորագրեց ՌԴ դեմ պատժամիջոցների մասին օրենքը, քանի որ նրան մշտապես մեղադրում են ՌԴ հետ կապերի մեջ, և նման կերպ նա խուսափել է քննադատության հերթական ալիքից: Մյուսների կարծիքով, ԱՄՆ նախագահը վետո չի սահմանել օրինագծի ընդունման հարցում այն պարզ պատճառով, որ Կոնգրեսի երկու պալատներում ձևավորվել էր բացարձակ մեծամասնություն, որը բավարար էր նախագահի վետոն հաղթահարելու համար: Այսպիսով, նման քայլը ոչ միայն անմիտ կլիներ, այլև ավելի կսրեր կոնգրեսականների հետ առանց այն էլ լարված հարաբերությունները: Մի բան ակնհայտ է. Սառը պատերազմից հետո ԱՄՆ-ի և Ռուսատանի միջև ստեղծված ամենալուրջ ճգնաժամը գնալով ավելի է խորանում:

Новые санкции США – средство улучшения отношений с РФ?
Объявленные против РФ санкции США стали предметом бурных обсуждений. Некоторые за них даже рады, другие выступают с их критикой.
Как известно, президент США Дональд Трамп подписал закон об ужесточении режима санкций против трех стран – России, Ирана и КНДР. Документ является продуктом активного и последовательного труда двух партий. Он был принят подавляющим большинством голосов, сообщает TASS. Интересно, что Трамп подписал документ за закрытыми дверями, критикуя принятие закона, который, по его мнению, ущемляет его полномочия в вопросе формирования внешней политики, сообщает Reuters. Подписывая закон, он отметил, что идет на этот шаг ради национального единства. По его словам, закон свидетельствует о том, что американский народ желает видеть Россию, которая предпринимает шаги в направлении улучшения отношений с США. Трамп добавил, что, разрабатывая закон, Конгресс учел все опасения европейских партнеров и американского бизнеса, улучшив текст закона и сделав его более гибким. Несмотря на все это, Трамп одновременно придерживается мысли, что документ о санкциях противоречит Конституции США.
Заявления Трампа не оставили безразличными конрессменов США. По словам противников Трампа, его заявления вызывают серьезные подозрения о том, будет ли администрация президента следовать закону? Недовольство высказали и демократы. По их мнению, заявления Трампа, сделанные во время подписания документа, Россия будет воспринимать как слабость. По их мнению, администрация Трампа не намерена серьезно противостоять России.
Отметим, что в свою очередь ситуацию попытался сгладить вице-президент США Майк Пенс, сказав, что решение Трампа подписать закон свидетельствует о том, что нынешняя администрация связывает с РФ надежду "на лучшие дни и лучшие отношения", однако это зависит от последующих шагов России.
Несмотря на заявления президента и вице-президента США, Москва высказала твердую позицию. Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил, что приняв названный закон, США объявили широкомасштабную торговую войну России, положив конец надеждам на улушение двухсторонних отношений. Медведев уверен, что новые санкции против Москвы будут действовать десятилетия и будут более жесткими, чем те, которые предполагались по принятой 43 года назад, в 1974-ом году, поправкой Джексона-Веника.
Пописание закона откомментировал также пресс-секретарь президента США Дмитрий Песков. Он отметил, что принятие закона о санкциях ничего не меняет, поскольку санкции так или иначе были бы осуществлены, сообщают РИА Новости. Говоря о возможных ответных шагах, он заявил, что они уже предприняты. МИД РФ заявил, что санкции США не заставят Москву отступить от выбранного пути.
Документ, подписанный Трампом, придал силу закона ограничительным мерам, которые были заявлены со стороны администрации бывшего президента США Барака Обамы, и которые создали серьезные препятствия для сотрудничества ВС РФ и США. Закон, в частности, предусматривает усиление санкций против российских нефтегазодобывающих компаний. Физическим лицам и компаниям США запрещается осуществлять сделки с РФ и предоставлять кредиты на срок более чем 14 дней. Отметим, что председатель Европарламента Жан Клод Юнкер заявил, что ЕС готов ответить США, поскольку последний, без согласования с ЕС, не может утверждать подобный закон санкций против РФ. Причина состоит в том, что новые антироссийские санкции могут навредить европейским экономическим интересам. Ранее принятие закона раскритиковали также власти Германии, заявив, что он противоречит международному праву. Министр иностранных дел Австрии, действующий председатель ОБСЕ Себастиан Курц, в свою очередь, заявил, что страны ЕС должны иметь единую реакцию на новые санкции США против РФ. И только Польша приветствовала новый закон, подписанный президентом США. МИД страны заявил, что подобное решение исходит из стратегических интересов Варшавы, Центральной и Восточной Европы.
Некоторые эксперты отмечают, что Трамп подписал закон о санкциях против РФ, поскольку его постоянно обвиняли в связях с РФ, и таким образом он избежал очередной волны критики. По мнению других, президент США не наложил вето на законопроект по той простой причине, что в двух палатах Конгресса было сформировано абсолютное большинство, которое было достаточно для преодоления вето президента. Таким образом, подобный шаг был бы не только недальновидным, но и более натянул и без того натянутые отношения с конгрессменами. Одно очевидно – самый серьезный кризис между США и Россией после холодной войны углубляется.