Արցախում զարգանում է էքստրեմալ տուրիզմը (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Արցախում զբոսաշրջության  զարգացման վերջին միտումների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Արցախի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության վարչության ծրագրերի կառավարիչ Արտակ Գրիգորյանի հետ:
- Պարո՛ն Գրիգորյան, կարո՞ղ եք ներկայացնել Արցախում զբոսաշրջության զարգացման վերջին միտումները:
- Ընդհանուր առմամբ, զբոսաշրջության զարգացման տեմպերն Արցախում թույլ են տալիս խոսել բնագավառի՝ որպես տնտեսության դինամիկ ու կայուն զարգացող ճյուղի մասին: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Արցախում օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը քառապատկվել է՝ 2016 թվականին հասնելով գրեթե 15000-ի:  Այս տարի ևս զբոսաշրջության զարգացման բարձր տեմպեր են արձանագրվում: Այսպես, 2017 թվականի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 46 տոկոս օտարերկրյա զբոսաշրջիկների քանակի աճ 2016 թվականի համեմատ և 26 տոկոս՝ 2015-ի համեմատ:
- Վերջին մի քանի տարում ի՞նչ քայլեր են արվել Արցախում զբոսաշրջությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
- Գիտեք, բավականին բազմաբովանդակ հարց եք բարձրացնում, քանի որ զբոսաշրջության բնագավառն ինքնին բազմաշերտ ու ծավալուն է իր էությամբ, դրա զարգացմանն ուղղված քայլերը ևս այդպիսինն են: Մի քանի խոսքով կարող եմ նշել, որ թե՛ ենթակառուցվածքների զարգացման առումով, թե՛ զբոսաշրջային արդյունքի ստեղծման ու առաջխաղացման առումով մեծ քայլեր են ձեռնարկվել, ինչի արդյունքում այսօր ունենք գրեթե հիսուն հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներ, տասնյակ բարեկարգ, հասանելի ու իրենց էությամբ բացառիկ զբոսաշրջավայրեր: Բացի այդ, աշխատում ենք զբոսաշրջային արդյունքի դիվերիսֆիկացման վրա՝ զբոսաշրջիկներին առաջարկելով ոչ միայն ճանաչողական շրջագայություններ, այլև տարբեր ժամանցային միջոցառումներ:
Այս տարվանից գործարկվել են Արցախի տարածքում գործող զբոսաշրջային ավտոբուսները, որոնք տարբեր երթուղիներով Արցախի քաղաքացիներին ու զբոսաշրջիկներին հասցնում են զբոսաշրջային գրավչության վայրեր մատչելի գներով:
- Ի՞նչ է այսօր Արցախն առաջարկում զբոսաշրջիկներին:
- Արցախում ակտիվորեն զարգացնում են զբոսաշրջության մի շարք ուղղություններ, որոնց թվում են արդեն ավանդական դարձած ճանաչողական տուրիզմը և զագրացման մեծ ներուժ ունեցող էքստրեմալ տուրիզմն ու էկոտուրիզմը: Արցախի հարուստ պատմա-մշակութային ու բնական ժառանգությունն, ըստ էության, այն հիմնաքարերն են, որոնց վրա այսօր կանգնած է զբոսաշրջությունն Արցախում: Պետության դերն այստեղ բարեկարգ, պահպանված հասանելի պատմա-մշակութային օբյեկնտերով ապահովումն է, որոնք զբոաշրջիկների համար մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում: Բացի այդ, Արցախի բնական լանդշաֆտն ինքնին  լավ հնարավորություն են ստեղծում ակտիվ հանգիստ նախընտրող զբոսաշրջիկների համար:
Հատուկ նախագծված թվով "13 Janapar Trail" լեռնային արահետները ճամփորդներին «ուղղորդում են» Արցախի հյուսիսից մինչև հարավային շրջաններ, ամենատեսարժան ու հայտնի հուշարձանների այցելության հնարավորություններով: Բացի այդ, նաև մեծ ներուժ կա զարգացնելու լեռնային հեծանվասպորտը ու լեռնագնացությունն Արցախում, ինչի ուղղությամբ ևս որոշակի աշխատանքներ են տարվում:
- Ո՞րն է զբոսաշրջիկների սիրելի վայրն Արցախում:
- Դժվար է առանձնացնել որևէ զբոսաշրջավայր, Արցախը զբոսաշրջիկներին գերում է իր ամբողջ էությամբ: Սակայն այցելությունների տեսանկյունից կարելի է առանձնացնել Շուշին, Տիգրանակերտն, Հունոտի կիրճին, Տողի Մելիքական ապարանք- արգելոցները, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարանը, իսկ հոգևոր նշանակության վայրերից Գանձասարի, Դադիվանքի ու Ամարասի վանական համալիրները:
- Ունե՞ք արդյոք ծրագրած քայլեր, որոնք պատրաստվում եք իրականացնել ապագայում` էլ ավելի զարգացնելու զբոսաշրջությունն Արցախում:
- Զբոսարջության բնագավառի՝ որպես  պետության ուշադրության կենտրոնում գտնվող տնտեսության ճյուղի համար նախագծվում են տարեկան, միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ ծրագրեր, որոնք խթանում են ներգնա զբոսաշրջության զարգացումը և ստեղծում ամուր հիմքեր հետագայում զբոսաշրջային ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու համար: Բացի պետության կողմից իրականացվող բազմազան ծրագրերի, այսօր ունենք պայմանավորվածություններ նաև միջազգային դոնորների հետ՝ զբոսաշրջության բնագավառում մի շարք զարգացման ծրագրեր իրականացնելու համար:
- Երևի թե գործի բերումով պարբերաբար առնչվում եք զբոսաշրջիկների հետ: Կադրադառնա՞ք նրանց արձագանքներին:
- Չնայած Արցախի ՝ որպես զբոսաշրջային ուղղություն վարկանիշի վրա որոշակի բացասական ազդեցություն է ունենում չլուծված հակամարտությունը, տարբեր երկրներից այցելած զբոսաշրջիկները հաճախ նշում են իրենց ապահով ու անվտանգ զգալու հանգամանքը, զարմացած են լինում զբոսաշրջավայրերի, ենթակառուցվածքների և առհասարակ երկրի զարգացվածության մակարդակով: Բայց ամենահետաքրքիր փորձը, որ ունենում եմ զբոսաշրջիկները դա, իհարկե, տեղացիների հետ շփումն է, արցախցիների հյուրընկալության մշակույթի հետ ծանոթացումը:

В Арцахе развивается экстремальный туризм (эксклюзив)
О последних тенденциях развития туризма в Арцахе ИАА "Армедиа" побеседовал с управляющим Департамента по туризму министерства экономики Арцаха Артаком Григоряном
- Господин Григорян, представьте, пожайлуста, последние тенденции развития туризма в Арцахе.
- В общей сложности темпы развития туризма в Арцахе позволяют говорить о нем, как о динамично и стабильно развивающейся ветви экономики. В течение последних десяти лет число иностранных туристов в Арцахе увеличилось вчетверо – достигнув в 2016-ом почти до 15 000. В этом году также фиксируются высокие темпы развития туризма. Так, по сравнению с 2016-ым, в первом полугодии 2017-го года был зафисирован 46%-ый рост иностранных туристов и 26%-ый рост по сравнению с 2015-ым годом.
- Какие в Арцахе были предприняты шаги за последние несколько лет для развития туризма?
- Знаете, Вы поднимаете довольно-таки многогранный вопрос, поскольку туризм, по сути, является многослойным и широким явлением. Таковы и шаги, направленные на его развитие. В нескольких словах могу отметить, что как в плане развития инфраструктур, так и в смысле создания и продвижения туристического продукта предприняты большие шаги, в результате чего сегодня имеем почти пятьдесят гостиничных объектов, десятки благоустроенных, доступных и эксклюзивных по своей сути туристических мест. Кроме того, мы работаем над диверсификацией туристического продукта, предлагая туристам не только ознакомительные походы, но и различные развлекательные мероприятия.
Отмечу что с этого года на территории Арцаха задействованы туристические автобусы, которые по доступным ценам, разными маршрутами доставляют жителей Арцаха и туристов до мест, представляющих туристическую привлекательность.
- Что сегодня Арцах предлагает туристам?
- В Арцахе активно развивается ряд туристических направлений, в число которых входит уже ставший традиционным ознакомительный туризм и имеющие большой потенциал развития экстремальный и эко- туризмы. Богатое историко-культурное и природное наследие Арцаха, по сути, является тем краеугольным камнем, на котором сегодня возвышается туризм в Арцахе. Роль государства здесь - в обеспечении благоустроенных, сохраненных и доступных историко-культурных объектов, вызывающих большой интерес у туристов. Кроме того, природный ландшафт Арцаха сам по себе создает условия для туристов, предпочитающих активный отдых.
Специально разработанные, числом 13 "Janapar Trail" горные тропы "сопровождают" туристов от северных до южных районов Арцаха, давая возможность посещать известные памятники республики. Кроме того, в Арцахе есть большой потенциал развития горного велосипедного спорта и альпинизма, в направлении которых проводятся определенные работы.
- Любимые места туристов в Арцахе?
- Трудно выделить какое-либо место. Арцах привлекает туристов по всей своей сути. Однако с точки зрения мест посещения можно выделить Шуши, Тигранакерт, ущелье Унот, дворец-заповедник Тогского меликства, дом-музей Никола Думана. А из мест, имеющих духовное значение, выделю монастырские комплексы Гандзасара, Давидаванка и Амараса.
- Есть ли запланированные шаги, которые готовитесь реализовать в будущем, чтобы еще более развивать туризм в Арцахе?
- Для туризма как ветви экономики, находящейся в центре внимания государства, разрабатываются годовые, среднесрочные и долговременные программы, которые стимулируют развитие въездного туризма и создают крепкие основы для большего раскрытия туристического потенциала в будущем. Кроме различных программ, осуществляемых государством, сегодня для осуществления ряда программ развития в туризме мы также имеем договоренности с международными донорами.
- Возможно, исходя из характера работы, Вы часто общаетесь с туристами. Каковы их отзывы?
- Несмотря на то, что на туристический рейтинг Арцаха определенное отрицательное влияние оказывает нерешенный конфликт, прибывающие из различных стран туристы часто отмечают то обстоятельство, что они чувствуют здесь себя в безопасности, удивлены уровнем развития туристических мест и объектов, инфраструктуры, и в целом – уровнем развития страны. Но самый интересный опыт, который приобретают здесь туристы, это, конечно, контакты с местными жителями, знакомство с культурой гостепримства жителей Арцаха.