Վարչապետին զեկուցվել է գործարար միջավայրի բարելավման 2017 թ. միջոցառումների ընթացքի մասին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման (Doing Business) 2017 թվականի միջոցառումների իրականացման ընթացքը:
Զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարվա համար նախատեսված 49 միջոցառումից արդեն իսկ իրականացվել է 20-ը: Նախատեսվում է, որ 2017թ.-ի միջոցառումների իրականացման արդյունքում Համաշխարհային բանկի անենամյա զեկույցում 150 պետությունների շարքում մեր երկիրն իր դիրքը կբարելավի 12 կետով: Հայաստանը նախորդ տարի դիրքը բարելավել է 5 կետով և զբաղեցրել 38-րդ հորիզոնականը: Նշվել է, որ միջոցառումներն իրականացվում են բիզնես սկսելու և զարգացնելու համար պահանջվող վարչարարական ընթացակարգերի պարզեցման, ՓՄՁ խթանման, ներդրողների պաշտպանվածության, շինարարական թույլտվությունների ստացման, էլեկտրոնային համակարգերի շարունակական ներդրման, վարկերի հասանելիության, սեփականության գրանցման, ենթակառուցվածքներով ապահովման ցուցանիշների բարելավման ուղղությամբ:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանատուներից պահանջել է միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ լինել խիստ հետևողական և հետադարձ կապ պահպանել բիզնես հանրության հետ՝ վերջիններիս մտահոգող հարցերը քննարկելու և խնդիրներին լուծումներ գտնելու նպատակով: «Պետք է արդեն այսօրվանից սկսել Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2018 թվականի միջոցառումների ծրագրի մշակման աշխատանքները՝ քննարկումներ անցկացնելով շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ», - նշել է վարչապետը:

RA Prime Minister on Business Environment Improvement in Armenia
Prime Minister Karen Karapetyan chaired a consultation in the Office of Government to review the course of implementation of Armenia’s Doing Business Initiative in 2017, official page of RA government reports.
20 out of 49 activities planned for the current year were said to have been implemented already. The proposed improvements are expected to enhance our country’s standing by 12 points among 150 countries in the World Bank’s annual report. Note that last year Armenia improved its position by 5 points to the 38th place.
The planned activities seek to simplify the administrative procedures required for starting and developing a business, promote small and medium-size entrepreneurship, protect investors, facilitate the issuance of construction permits, consistently introduce electronic systems, provide easy access to credits, property registration, and infrastructure improvements.
Prime Minister Karapetyan called on the responsible authorities to be consistent and keep in touch with the business community while discussing issues of concern and find solutions to their problems. "We need to start drafting the 2018 business environment improvement program and hold discussions with all interested parties," the Prime Minister noted on this.