Իրանի ԱԳՆ անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Բահրամ Քասեմին Թեհրանում լրագրողների հետ ամենշաբաթյա հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է Ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Հարցի շուրջ նա մասնավորապես նկատել է.
«Մենք երկու հարևաններ ունենք հյուսիսում: Ունենք Ադրբեջանը, որն իրապես կարևոր է մեզ համար, մենք լավ հարաբերություններ ենք ունեցել այդ երկրի հետ: Հայաստանի հետ էլ մենք ունենք բարեկամական և սերտ բարիդրացիական հարաբերություններ: Հակամարտությունը, նրանց տեսակետների տարբերությունները Ղարաբաղյան հարցի շուրջ արդեն երկար ժամանակ է գոյություն ունեն, և ժամանակ առ ժամանակ լարվածությունն աճում է: Մենք հուսով ենք, որ նրանք կարող են հաղթահարել այն խնդիրները, որոնց առերեսվում են այդ տարածաշրջանում»,- նշել է Բահրամ Քասեմին:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են օժանդակել տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատմանը: Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը կարող են ազդեցություն ունենալ ավելի լայն տարածաշրջանի վրա:
«Երկու երկրների հետ էլ մենք շարունակաբար բանակցել ենք, տեսակետներ ենք փոխանակել, և հուսով ենք, որ ի վերջո դիվանագիտությունն ու երկխոսությունը կգերակայեն այլ մոտեցումների ու մեթոդների նկատմամբ»,- ամփոփել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի խոսնակը:

Iranian MFA on Karabakh Conflict Resolution
Iranian foreign ministry’s spokesperson Bahram Qassemi called the Karabakh conflicting sides to reach the conflict settlement through dialogue and negotiations.
"We are two neighbors in the north. We have Azerbaijan which is really important for us, we had good relations with that country. We also have friendly and close relations with Armenia. The conflict, the differences of their stances over the Karabakh issue have long existed, and tension increases from time to time. We hope they will overcome the problems facing in the region", Bahram Qassemi said.
He expressed hope Armenia and Azerbaijan can assist in establishing stability and security in the region. According to him, peace and stability in South Caucasus can have an impact on broader region.
"We have constantly negotiated with the two countries, exchanged views, and we hope diplomacy and dialogue will eventually lead to other approaches and methods", the Iranian foreign ministry spokesman added.