Ստամբուլը կառուցած Բալյանները. Թուրքիայում հայ ճարտարապետների մասին ֆիլմ են նկարահանում
Ստամբուլում մեկնարկել են Բալյանների ընտանիքի և Օսմանյան կայսրությունում նրանց ճարտարապետական գործունեության մասին պատմող վավերագրական ֆիլմի նկարահանումները, գրում է Rusarminfo.ru-ն:
«Վավերագրական ֆիլմի հեղինակը ծագումով հայ թուրք ռեժիսոր Կարո Բաբայանն է: Նկարահանումներն իրականացվում են Թուրքիայի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ», - հայտնում է թուրքական NTV հեռուստաալիքը:
Նախատեսվում է ֆիլմի նկարահանումն ավարտել մինչև 2017 թվականի ավարատը:
Բալյանները ծագումով հայ պալատական ճարտարապետներ են եղել Օսմանյան կայսրությունում XVIII-XIX դարերում: Ավելի քան երկու հարյուրամյակ Բալյանների ընտանիքի ներկայացուցիչները կառուցել են Կոստանդնուպոլսի գլխավոր և ամենահայտնի շինությունները, այդ թվում՝ սուլթանների պալատներ, մզկիթներ, եկեղեցիներ, դամբարաններ և առանձնատներ:

Бальяны, построившие Стамбул: в Турции снимают фильм об армянских архитекторах
В Стамбуле начались съемки документального фильма об истории семьи придворных армянских архитекторов Бальянов (Пальянов) и их деятельности в Османской империи, пишет Rusarminfo.ru.
"Автор документального фильма - турецкий режиссер армянского происхождения Каро Бабаян. Съемки проводятся при поддержке министерства  культуры Турции", - сообщает турецкий телеканал NTV.
Планируется, что работа над фильмом завершится до конца 2017 года года.
Бальяны (Пальяны) – наследственные придворные архитекторы армянского происхождения в Османской империи в XVIII-XIX веках.  На протяжении более двух столетий представители рода Бальянов построили главные и самые известные сооружения Константинополя, в том числе  султанские дворцы, мечети, церкви, мавзолеи и особняки.