ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ
Օգոստոսի 9-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնա-Հինդարխ ճանապարհահատվածում։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա):

On August 9, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring on Artsakh-Azerbaijan border, in the direction of the Askeran region, on the Akna-Hindarkh road section, the press service of NKR MFA reports.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Mihail Olaru (Moldova).