Իրանի հայ պատգամավոր. Հայաստանն ու Իրանը հեռակա նպատակներ ունեն
Իրանում բավականին լուրջ են տրամադրված Հայաստանի հետ տնտեսական կապերը խորացնելու և զարգացնելու ուղղությամբ: News.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Իրանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորներ Կարեն Խանլարյանը:
«Լավագույն ապացույցն այն օրինագիծն է, որն առնչվում է Նորդուզ-Մեղրի սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործմանը: Հայաստանն Իրանին հետաքրքիր է ոչ միայն որպես հարևան երկիր, այլև որպես ԵՏՄ անդամ պետություն, դրանով է պայմանավորված նաև, որ Իրանը շատ է կարևորում Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը», - ասել է հայ պատգամավորը:
Կարեն Խանլարյանը նշել է, որ երկու երկրները հեռակա նպատակներ ունեն, թերևս դրանով է պայմանավորված, որ Մեղրիի շրջանում մեկնարկել է ազատ տնտեսական գոտու կառուցումը:

Армянский депутат иранского парламента: у Армении и Ирана долгосрочные цели
В Иране настроены достаточно серьезно на углубление и развитие экономических связей с Арменией. Как передает NEWS.am, об этом заявил депутат иранского парламента армянского происхождения Карен Ханларян.
По его словам, лучшим доказательством этому является законопроект, который относится к совместному использованию приграничного пункта Нордуз-Мегри. "Армения интересна Ирану не только как соседняя страна, но и как член ЕАЭС. Этим обусловлено и то, что Иран подчеркивает важность развития взаимоотношений с Арменией", - заявил Ханларян.
Он подчеркнул, что у Армении и Ирана долгосрочные цели, с учетом начала строительства свободной экономической зоны в районе Мегри.