Հայաստան և Ադրբեջան Մոգերինիի այցերն արժեցել են 89 հազար դոլար
Եվրոպական հանձնաժողովը 2016-ի առաջին  երկու ամիսներին  500 հազար եվրո է ծախսել  հանձնաժողովի պաշտոնյանների օտարերկրյա այցերի համար: Այստեղ ներառված է հանձնաժողովի նախագահ Ժան Քլուդ Յունկերի՝ Հռոմ կատարած երկօրյա այցի ծախսերը՝ 27 հազար եվրո, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ռեկորդ է սահմանել  Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Եվրոպական Միության Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին: 2016-ի փետրվարի 29-ին նա այցելել է Ադրբեջան, իսկ մարտի 3-ին Հայաստան: Երկրու երկրներ կատարած այցերի համար ծախսվել է 75 հազար 393 եվրո (մոտ 89 հազար դոլար):
Աղբյուրը նկատում է, որ տարբեր հանձնակատարների դեպքում  ծախսված միջոցների չափը տարբեր է: Կառույցի մամուլի քարտուղար Մինա Անդրևան լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ որոշ դեպքերում անհրաժեշտություն է լինում թռչել չարտերային չվերթով: Հենց այդպես են թռչել Մոգերինին ու Յունկերը:
Նա նշել է, որ ծախսերի մասին հրապարակված տեղեկատվությունը թերի է: Յունկերի պատվիրակության կազմում եղել է ինը մարդ: Հանձնաժողովի կանոնակարգը թույլ է տալիս սովորական չվերթներ չլինելու դեպքում օգտվել չարտերային թռիչքներից:

Поездки Могерини в Армению и Азербайджан обошлись в 89 тысяч евро
За первые два месяца 2016 года Европейская Комиссия потратила 50 тысяч евро на международные поездки своих официальных лиц. В эту сумму входят и затраты на двухдневную поездку главы Еврокօмисси Жан-Клод Юнкера в Рим, что составило 27 тысяч евро, передает Panorama.am.
Рекордная сумма была потрачена на командировки главы европейской дипломатии Федерики Могерини. 29 февраля 2016 года она посетила Азербайджан, а 3 марта – Армению. На командировки в эти 2 страны было потрачено 75 тысяч 393 евро (89 тысяч долларов).
Пресс-секретарь Еврокомиссии Мина Андреева заявила, что в некоторых случаях возникает необходимость пользоваться чартерными рейсами. Именно так были организованы командировки Могерини и Юнкер. Пресс-секретарь также добавила, что отчет неполный и в составе делегации Юнкера были 9 человек.