Հանրապետության Նախագահին զեկուցվել է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում անտառային խոշոր հրդեհի մարման օպերատիվ իրավիճակը
Արձակուրդից վերադառնալուց անմիջապես հետո Հանրապետության Նախագահին արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է այդ պահի դրությամբ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված խոշոր հրդեհի, ինչպես նաև մինչ այդ Վայոց ձորի մարզի Արտավան գյուղի մոտակայքում բռնկված մեկ այլ անտառային հրդեհի մարման ուղղությամբ նախարարության և պետական այլ կառույցների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցությամբ, նաև մասնավոր ընկերությունների աջակցությամբ իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները:
Նախարար Տոնոյանը զեկուցել է նաև հրդեհաշիջման աշխատանքներում ի հայտ եկած դժվարությունների ու առկա խնդիրների, դրանց լուծման ուղղությամբ օրեր առաջ Նախագահի կողմից օպերատիվ կարգով տրված հանձնարարականների համաձայն ձեռնարկվող միջոցների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից հրդեհաշիջման աշխատանքներին աջակցելու նպատակով ԱԻՆ-ից հատուկ ինքնաթիռ խնդրելու վերաբերյալ:
Նախագահը օգոստոսի 15-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ շահագրգիռ բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ՝ քննարկելու իրավիճակը, մինչ այժմ իրականացված և հետագա կանխարգելիչ քայլերը, հրդեհների հետևանքով առաջացած բնապահպանական խնդիրների լուծման հնարավորությունները:

Президенту РА доложена обстановка в связи с тушением пожара на территории государственного заповедника
Сразу же по возвращении из отпуска президенту Республики Армения министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян доложил о положении на текущий момент в связи с крупным лесным пожаром, возникшим 12 августа на территории государственного заповедника "Хосровский лес", а также в связи с другим лесным пожаром, возникшим ранее в окрестностях деревни Артаван Вайоцдзорского марза. Он сообщил об уже выполненной и текущей работе, которую министерство реализует в сотрудничестве с другими государственными структурами и органами местного самоуправления, а также при содействии частных компаний, сообщает пресс-служба главы армянского государства
Министр Тоноян доложил также о проявившихся в ходе работ по тушению пожаров трудностях и существующих проблемах, рассказал о мерах, которые предпринимаются в направлении их решения, согласно поручениям, данным президентом несколько дней назад в оперативном порядке, в том числе, относительно того, чтобы с целью содействия работам по тушению пожара обратиться к МЧС Российской Федерации с просьбой прислать специальный самолет.
Президент назначил на 15 августа совещание при участии руководителей всех заинтересованных министерств и ведомств для обсуждения ситуации, реализованных до сих пор шагов и дальнейших предупредительных действий, а также возможностей решения вызванных пожарами экологических проблем.