Կանադայի հայերը արշավ են սկսել Ադրբեջանին զրահատեխնիկայի մատակարարման դեմ
Կանադայի հայ համայնքը արշավ է սկսել Ադրբեջանին կանադական զրահամեքենաների արտահանման թույլտվությունը չեղյալ համարելու նպատակով, փոխանցում է CBC Canada-ն:
Համայնքի առաջնորդները ցանկանում են երկրի կառավարությանը համոզել չեղարկել գործարքը:
Արշավը սկսվել է, երբ Radio Canada International-ը և CBC-ն հուլիսին հայտնել են, որ INKAS Armored Vehicle Manufacturing-ը Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության հետ համաձայնագիր է ստորագրել երկիր փոխադրամիջոցների մատակարարման մասին:
Կանադա-հայկական կոմիտեի քաղաքական հարցերով նախագահ Շահե Թանաչյանը նամակ է ուղարկել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին, որում հայտնել է հայ համայնքի մտահոգությունը: «Զենք տրամադրելու որոշումը մի երկրի, որը պարբերաբար սպառնում է տարածաշրջանի խաղաղությանը, խախտում է այն բոլոր սկզբունքները, որոնց մենք, կանադացիները աջակցում ենք, և որոնք Կանադայի Միջազգային գործերի նախարարությունը ձգտում է աշխարհում առաջ մղել»,- նշված է նամակում:
Կանադայի Հայկական ազգային կոմիտեն (ANCC) դիմել է նաև խորհրդարանի ավելի քան 50 անդամների՝ խնդրելով փոխանցել այն տեղեկությունը, որ ամբողջ հայ-կանադական համայնքը «բացարձակապես ցնցված է»:
Կանադայի ԱԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Ադամ Օսթինը հայտարարել է, որ խորհրդարանում Կանադայի ԱԳ նախարարի ներկայացուցիչ Մեթ Դեքորսին առաջին հնարավորության դեպքում կհանդիպի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: «Հայաստանը Կանադայի մտերիմ բարեկամն է և դաշնակիցը»,- նշել է Օսթինը: «Մենք միջանձնային և էթնիկ ամուր հարաբերություններ ունենք, որոնք օգտակար են երկու երկրների համար: Մենք հպարտ ենք, որ սերտորեն համագործակցում ենք Կանադայի հայ համայնքի հետ, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության հետ»,- նշել է նա:

Армяне Канады начали кампанию против экспорта бронетехники в Азербайджан
Армянская община Канады начала кампанию с целью отменить разрешение на экспорт канадских бронетранспортеров Азербайджану, сообщает CBC Canada.
Лидеры общины хотят убедить правительство страны отменить сделку.
Кампания началась после того, как Radio Canada International и CBC сообщили в июле, что INKAS Armored Vehicle Manufacturing подписала соглашение с министерством внутренних дел Азербайджана о поставке транспортных средств в страну.
Председатель Канадско-армянского комитета по политическим вопросам Шаге Таначян направил письмо премьер-министру Канады Джастину Трюдо, в котором выразил обеспокоенность армянской общины. "Решение предоставить оружие стране, которая регулярно угрожает миру в регионе, нарушает все принципы, которые мы, канадцы, поддерживаем и которые Министерство международных дел Канады стремится продвинуть в мире", - говорится в письме.
Армянский национальный комитет Канады (ANCC) также обратился к более чем 50 членам парламента, с просьбой передать сообщение о том, что вся армяно-канадская община "абсолютно потрясена".
Пресс-секретарь главы МИД Канады Адам Остин заявил, что представитель министра иностранных дел Канады в парламенте Мэт Декорси встретится с представителями армянской общины при первой возможности. "Армения - близкий друг и союзник Канады",- отметил Остин. "У нас крепкие межличностные и этнические отношения, которые приносят пользу обеим странам. Мы гордимся тем, что тесно сотрудничаем с армянской общиной в Канаде, а также с правительством Армении".