Լիբանանի կառավարության կենտրոնական խորհրդում հայուհի է նշանակվել
Լիբանանի հայ համայնքը Կառավարությունում ունի կենտրոնական խորհրդի ընդհանուր քննիչ: Երկարատև պայքարից հետո այս պաշտոնում նշանակվել է լիբանանահայ, 43-ամյա Հուրի Տեր-Սարգսյանը: Այդ մասին վերջինս պատմել է news.am գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա, մասնավորապես նշել է, որ հայկական դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ֆրանսիական համալսարան, որտեղ և ստացել է իրավաբանի մասնագիտությունն ու դարձել փաստաբան, մինչդեռ որպես փաստաբան երբեք չի աշխատել:
«Եղել եմ Լիբանանի հայ 4 նախարարների խորհրդատու, որից հետո տալով Կառավարության քննությունները՝ դարձել եմ առաջին դասակարգի կառավարական պաշտոնյա ու նշանակվել Կենտրոնական խորհրդում ընդհանուր քննիչ: Այս պաշտոնը նախկինում հայ է զբաղեցրել, սակայն նրա մահից հետո՝ արդեն 10 տարի, հայերի չէին նշանակում: Հայ համայնքի պայքարից հետո ես դարձա ընդհանուր քննիչ»,- գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Հուրի Տեր- Սարգսյանը:
Հաղորդվում է, որ կառավարության այս խորհուրդը վերահսկում է երկրի բոլոր նախարարությունների աշխատակիցներին, որպեսզի ոչ ոք անօրինական քայլեր չանի:

В состав Центрального совета правительства Ливана включена армянка
После 10-летнего перерыва армянская община Ливана вновь имеет в правительстве общего инструктора Центрального совета. После длительной борьбы на эту должность назначена ливанская армянка, 43-летняя Ури Тер-Саркисян. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am рассказала сама Ури.
Она отметила,  что после окончания армянской школы она поступила во Французский университет, где получила профессию юриста и стала адвокатом. "Как адвокат я никогда не работала. Была советником 4 армянских министров Ливана, после чего, сдав экзамены Правительства, стала правительственным должностным лицом первого ранга и назначена общим инструктором Центрального совета. Эту должность ранее занимал армянин, однако после его смерти вот уже 10 лет наших соотечественников на нее не назначали. И вот в результате борьбы армянской общины я назначена", - сказала Тер-Саркисян.
Данный Совет контролирует сотрудников всех министерств страны, чтобы никто не совершал незаконные шаги.