Լիբանանի կառավարության կենտրոնական խորհրդում հայուհի է նշանակվել
Լիբանանի հայ համայնքը Կառավարությունում ունի կենտրոնական խորհրդի ընդհանուր քննիչ: Երկարատև պայքարից հետո այս պաշտոնում նշանակվել է լիբանանահայ, 43-ամյա Հուրի Տեր-Սարգսյանը: Այդ մասին վերջինս պատմել է news.am գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա, մասնավորապես նշել է, որ հայկական դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ֆրանսիական համալսարան, որտեղ և ստացել է իրավաբանի մասնագիտությունն ու դարձել փաստաբան, մինչդեռ որպես փաստաբան երբեք չի աշխատել:
«Եղել եմ Լիբանանի հայ 4 նախարարների խորհրդատու, որից հետո տալով Կառավարության քննությունները՝ դարձել եմ առաջին դասակարգի կառավարական պաշտոնյա ու նշանակվել Կենտրոնական խորհրդում ընդհանուր քննիչ: Այս պաշտոնը նախկինում հայ է զբաղեցրել, սակայն նրա մահից հետո՝ արդեն 10 տարի, հայերի չէին նշանակում: Հայ համայնքի պայքարից հետո ես դարձա ընդհանուր քննիչ»,- գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Հուրի Տեր- Սարգսյանը:
Հաղորդվում է, որ կառավարության այս խորհուրդը վերահսկում է երկրի բոլոր նախարարությունների աշխատակիցներին, որպեսզի ոչ ոք անօրինական քայլեր չանի:

The Armenian community of Lebanon has a State Shura Council General Inspector in the country’s government, and after ten years. Houri Der Sarkissian, 43, has been appointed to this position, after a long effort, she tolds NEWS.am.
After graduating from Armenian school, Der Sarkissian studied at the French University where she got a degree in law, and she became an attorney.
“But I have never worked as a lawyer,” Der Sarkissian noted. “I was adviser to the four Armenian ministers of Lebanon. Subsequently, I took the government exams and became first-class government official and was appointed General Inspector of the State Shura Council. An Armenian used to hold this position, but after his death, Armenians were not appointed [to this office] for already ten years. After the Armenian community’s [respective] endeavor, I became General Inspector.”
The State Shura Council oversees the staff of all ministries in Lebanon, so that no one would take unlawful steps.