Ռուսաստանի և Եգիպտոսի արտգործնախարարները կքննարկեն ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցեր
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը երկուշաբթի օրը Մոսկվայում կհանդիպի Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ, հայտնում է TASS-ը, որի ընթացքում նախարարները կքննարկեն Մերձավոր Արեւելքում՝ մասնավորապես Սիրիայում տիրող իրավիճակը,  ինչպես նաև անվտանգության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Ինչպես հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան. «արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները կշարունակեն միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգային խնդիրների քննարկումները մայիսի 29-ին Կահիրեում 2+2 ֆորմատով՝ երկու երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների բանակցությունների զարգացման համատեքստում»:
Մոսկվայի և Կահիրեի երկխոսության կենտրոնական թեմաներից մեկը օդային հաղորդակցության վերսկսումն է, որը դադարեցվել է 2015 թ. նոյեմբերին Շարմ Էլ Շեյխից Սանկտ Պետերբուրգ թռչող «Կոգալիմավիայի» ինքնաթիռի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո:

Главы МИД РФ и Египта обсудят сотрудничество в противодействии терроризму
Министр иностранных дел России Сергей Лавров проведет в понедельник в Москве переговоры с главой МИД Египта Самехом Шукри, в ходе которых министры обсудят ситуацию на Ближнем Востоке, в частности в Сирии, а также вопросы взаимодействия в области безопасности. Об этом сообщает TASS.
Как сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова, главы внешнеполитических ведомств "продолжат обмен мнениями по широкому кругу вопросов международной и региональной повестки дня в развитие состоявшихся 29 мая в Каире переговоров министров обороны и иностранных дел двух стран в формате "два плюс два".
Одной из центральных тем в диалоге Москвы и Каира по-прежнему является вопрос о возобновлении авиасообщения между странами. Оно было прекращено в ноябре 2015 года после теракта на борту самолета "Когалымавиа", который летел из Шарм-эш-Шейха в Санкт-Петербург.