Գարո Փայլանը դատի է տվել թուրք սյունակագրին ժողովրդի մի մասին նվաստացնելու համար
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը դատի է տվել թուրքական «Ենի շաֆաք» թերթի սյունակագիր Հայրեթթին Քարամանին ժողովրդի մեջ ատելություն հրահրելու համար, հաղորդում է News.am-ը՝ հղում կատարելով t24.com.tr կայքին:
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայրեթթին Քարամանը օգոստոսի 18-ի համարում իր սյունակը վերնագրել է «Խոզի կաշվից հագուստ դուրս չի գա, գյավուրից էլ՝ բարեկամ»:
Փայլանը այս առնչությամբ դիմել է Ստամբուլի հանրապետական նշանակության գլխավոր դատախազություն՝ Հայրեթթին Քարամանի կողմից  ժողովրդի մեջ ատելություն և թշնամանք հրահրելու և ժողովրդի մի մասին նվաստացնելու հիմնավորումներով:

Турецкий депутат армянского происхождения подал в суд на обозревателя турецкой газеты
Турецкий депутат армянского происхождения, представляющий курдскую партию "Демократия народов" Каро Пайлан подал в суд на  обозревателя турецкой газеты "Ени шафак" Гайреттина Карамани. Об этом сообщается турецкий новостной сайт t24.com.tr, передает News.am
В распространенном сообщении курдской партии "Демократия народов" отмечается, что Гайреттин Карамани в выпуске от 18 августа 2017 года озаглавил свою колонку следующим образом: "Из шкуры свиньи одежды не выйдет, а из гявура – родственник".
В связи с этим, Пайлан обратился в Генеральную прокуратуру, обвинив Гайреттина Карамани в разжигании межнациональной розни и в оскорблении определенной части населения турецкого государства.