ԱՄՆ-ը կստեղծի միջուկային լիցք կրող թևավոր հրթիռ
ԱՄՆ ռամա-օդային ուժերը Lockheed Martin և Raytheon ընկերությունների հետ 1.8 մլրդ դոլար արժողությամբ երկու պայմանագիր են կնքել գործողությունների հեռահար շառավղով ռմբարկուների համար միջուկային լիցք կրող նոր թևավոր հրթիռների ստեղծման մասին, հայտնում է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի մամուլի ծառայությունը: «Այդ զենքը կարդիականացնի մեր միջուկային տրիադի օդային ստորաբաժանումը», - ասել է ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի հրամանատար Հիզեր Ուիլսոնը:
Նշվում է, որ ԱՄՆ զինանոցում նոր զինատեսակը կհայտնվի մինչև 2030 թվականը: Ենթադրվում է, որ դրանք կփոխարինեն ներկայումս կիրառվող AGM-86B հրթիռներին, որոնք արտադրվել են 1980-ականների սկզբին:

В США создадут новую крылатую ракету, способную нести ядерный заряд
Военно-воздушные силы США заключили с компаниями Lockheed Martin и Raytheon два контракта на общую сумму $1,8 млрд на разработку новых крылатых ракет, способных нести ядерный заряд, для бомбардировщиков дальнего радиуса действия. Об этом, как передает Интерфакс, говорится в сообщении пресс-службы ВВС США.
"Это оружие модернизирует воздушное подразделение нашей ядерной триады", - сказала глава ВВС США Хизер Уилсон.
На вооружение новые ракеты должны поступить к 2030 году. Предполагается, что они заменят используемые сейчас ракеты AGM-86B, которые были произведены в начале 1980-х годов.