Քաղաքակիրթ ու առաջադեմ աշխարհը վաղ թե ուշ կճանաչի Արցախի ժողովրդի այս արդարացի և օրինական որոշումը. Արցախի նախագահ
Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 2-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ, հայտնում է Արցախի նախագհի մամուլի ծառայությունը:
Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ բոլորիս Սեպտեմբերի 2-ի՝ Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
26 տարի առաջ մեր ժողովուրդն ընդունեց պատմական որոշում սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու, ազատ, անկախ, ժողովրդավարական, իրավական ու սոցիալական պետություն կառուցելու մասին:
Այս տարիների ընթացքում Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին մեզ հաջողվել է կյանքի կոչել բազմաթիվ ռազմավարական ծրագրեր, որոնք օր օրի մոտեցնում են մեզ համազգային նպատակների իրականացմանը, մեր երկիրը դարձնում ավելի ուժեղ և ամուր:
Վստահ եմ՝ քաղաքակիրթ ու առաջադեմ աշխարհը վաղ թե ուշ կճանաչի Արցախի ժողովրդի այս արդարացի և օրինական որոշումը, անպայման կընդունի ստեղծված իրողությունները, որոնք վկայում են համամարդկային արժեքներին և միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին մեր հավատարմության մասին:
Վստահ եմ, որովհետև մեր ժողովուրդն արդեն երկար տարիներ իր քրտնաջան աշխատանքով ու քաջ զավակների անձնվեր ծառայությամբ ապացուցել է, որ ի վիճակի է սեփական ուժերով կառուցել, շենացնել ու պաշտպանել իր հայրենի օջախը, իր անկախ պետականությունը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ հիշարժան տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք, բարեկեցություն ու բարգավաճում՝ մեր ժողովրդին ու հայրենիքին»:

Artsakh President: The Civilized World Will Sooner or Later Recognize This lawful Resolution of the Artsakh People
On 2 September President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Day of the Artsakh Republic, official page of NKR president reports.
The address reads as follow:
On behalf of the Artsakh authorities and myself personally I extend to all of us the warmest congratulations on the September 2, the Day of the Artsakh Republic.
26 years ago our people took the historical decision to determine their own destiny and build a free, independent, democratic, legal and social state.
During those years together with our sisters and brothers from Mother Armenia and the Diaspora we have managed to realize numerous strategic programs, which day by day bring us closer to attaining our cherished national goals, further strengthen and develop our country.
I am confident the civilized and progressive world will sooner or later recognize this equitable and lawful resolution of the Artsakh people, will not hesitate to admit the prevailing realities that demonstrate our adherence to universal human values and commitment to international norms and principles.
I am confident since our people have proved through their painstaking work and dedicated service of their brave sons that they are able to build, make prosperous and safeguard their ancestral Fatherland, their independent statehood.
I once again congratulate you on this memorable day and wish peace, good health and all the best to you, welfare and prosperity to our people and Homeland".